VII Święto Powiśla Dąbrowskiego już za nami!
30 sierpnia br. na Placu Targowym w Szczucinie odbyło się VII Święto Powiśla Dąbrowskiego – Dożynki Powiatowe i Targi Gospodarcze”, bez wątpienia wyjątkowe wydarzenie dla każdego rolnika naszej „Małej Ojczyzny”.
Do Szczucina zjechali się rolnicy i przedsiębiorcy z powiatu dąbrowskiego i nie tylko, aby jak co roku świętować i podziękować za rolnicze plony i zaprezentować swoje firmy i instytucje.
Święto Powiśla Dąbrowskiego to połączenie Dożynek Powiatowych i Targów Gospodarczych. Zwyczaj dożynek należy do najpiękniejszych i najradośniejszych części naszej narodowej tradycji. W prezentowanych w niedzielę wieńcach dożynkowych, kryła się nie tylko radość z pomyślnie zakończonych żniw i wdzięczność za zbiory, ale przede wszystkim głębokie przywiązanie do narodowej tradycji.
Organizatorem tego przedsięwzięcia było Stowarzyszenie Samorządów Powiatu Dąbrowskiego skupiające samorząd powiatowy oraz wszystkie samorządy gminne z terenu naszego powiatu. Gospodarzami tegorocznej imprezy byli Tadeusz Kwiatkowski Starosta Dąbrowski oraz Andrzej Gorzkowicz Burmistrz Miasta i Gminy Szczucin.
Obecnością swą zaszczycili m.in. Władysław Kosiniak-Kamysz Minister Pracy i Polityki Społecznej, Stanisław Sorys Wicemarszałek Województwa Małopolskiego, Czesław Siekierski Poseł do Parlamentu Europejskiego, Posłowie na Sejm RP: Józef Rojek i Włodzimierz Bernacki, Radni Sejmiku Województwa Małopolskiego: Bolesław Łączyński i Adam Kwaśniak. Obecni byli również wszyscy Burmistrzowie i Wójtowie gmin z powiatu dąbrowskiego, dyrektorzy i kierownicy instytucji, radni powiatowi i gminni oraz sołtysi poszczególnych miejscowości, zaangażowani w przygotowania wieńców dożynkowych.
Czas świętowania i dumy z zebranego plonu, po skończonym okresie ciężkiej pracy, rozpoczął się uroczystym korowodem dożynkowym prowadzonym przez Orkiestrę Dętą przy OSP w Szczucinie i starostów dożynek Czesławę Łuszcz i Romana Korczaka.
Wielkie świętowanie Powiśla, tradycyjnie rozpoczęło się polową Mszą Św., dziękczynną za tegoroczne plony oraz w intencji rolników i wszystkich mieszkańców powiatu dąbrowskiego, sprawowaną pod przewodnictwem Ks. Proboszcza Zygmunta Warzechy. Symbolicznym zwieńczeniem zebranych plonów były tradycyjne wieńce dożynkowe przyniesione podczas Mszy Świętej jako dar ołtarza. Tym gestem rolnicy naszego powiatu wyrazili wdzięczność za udane zbiory i dar chleba. Na ołtarzu złożono również snop zboża, ziarno w koszu, bochen chleba, kosze z owocami, płodami rolnymi, bukiety kwiatów oraz świece i miód. Eucharystię uświetniła Orkiestra Dęta przy OSP w Szczucinie.
Po Mszy Św. starostowie dożynek wręczyli Staroście Tadeuszowi Kwiatkowskiemu chleb dożynkowy z życzeniami, aby podzielił go wśród wszystkich zgromadzonych.
Przybyłych gości powitał Andrzej Gorzkowicz Burmistrz Miasta i Gminy Szczucin, a okolicznościowe przemówienie wygłosił Tadeusz Kwiatkowski Starosta Dąbrowski.
Dożynki – jak to było dawniej, tak i obecnie, mają stanowić dziękczynienie Stwórcy za uzyskane plony i chleb powszedni. Dożynki to także oddanie hołdu mozolnej pracy rolnika, wykonywanej w pocie czoła. To także okazja do zaprezentowania folkloru, dorobku kulturowego i tradycji, z których możemy być dumni. Ta piękna tradycja w powiecie dąbrowskim nie poszła w zapomnienie. Dowodem tego jest obecność licznych delegacji wieńcowych z całego powiatu z pięknymi wieńcami. Jest to zasługą aktywnych Stowarzyszeń, Kół Gospodyń Wiejskich oraz wielu instytucji kultury współpracujących z tymi środowiskami. Bardzo Państwu za to dziękuję. – powiedział Starosta.
Starosta podczas wystąpienia, podziękował rolnikom za ciężką i wytrwałą pracę. Za codzienny wysiłek i zaangażowanie przynoszące owoce, które znajdujemy na naszym polskim stole.
Głos zabrał także Władysław Kosiniak-Kamysz Minister Pracy i Polityki Społecznej, który pogratulował wszystkim odznaczonym i podziękował mieszkańcom Powiśla za kultywowanie tradycji i obrzędów ludowych. – Gratulując wszystkim wyróżnionym, dobrze, że jest taki moment wdzięczności za tą ludowość, za to jak pielęgnujecie tradycje na Powiślu, w moich rodzinnych stronach. Tak pięknych wieńców dożynkowych w tym roku jeszcze nie widziałem. – powiedział Minister.
Okolicznościowe przemówienia wygłosili również Stanisław Sorys Wicemarszałek Województwa Małopolskiego, Bolesław Łączyński Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego, Wiktor Soroka Przewodniczący Rady Rejonu Bałckiego i Ughy Attila Burmistrz XVIII Dzielnicy Budapesztu.
Cieszę się, ze po raz kolejny możemy się spotkać na powiatowych dożynkach, przede wszystkim po to, aby podziękować rolnikom za ich wielki trud, za chleb i bezpieczną żywność. To dzisiejsze spotkanie dożynkowe to również czas na refleksję, czy naprawdę zawsze ten polski chleb od polskiego rolnika szanujemy. – powiedział wicemarszałek Stanisław Sorys.
Następnie odbyło się uroczyste wręczenie odznaczeń Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi „Zasłużony dla Rolnictwa”. Tym prestiżowym wyróżnieniem na wniosek Tadeusza Kwiatkowskiego Starosty Dąbrowskiego, Minister nagrodził 23 rolników naszego powiatu. Odznaczenia wręczyli: Władysław Kosiniak-Kamysz Minister Pracy i Polityki Społecznej, Tadeusz Kwiatkowski Starosta Dąbrowski oraz Andrzej Gorzkowicz Burmistrz Miasta i Gmina Szczucin.
Odznaczeni zostali:
Gmina Dąbrowa Tarnowska: Izabela Pikul, Piotr Pikul, Henryk Chmura, Robert Kowal, Marek Kijak.
Gmina Szczucin: Marian Kapel, Zbigniew Furgał, Stanisław Gromny, Edward Gumuła, Czesław Kubiak, Mirosław Dudek, Jan Bulwa.
Gmina Olesno: Andrzej Zych, Jarosław Marczyk.
Gmina Mędrzechów: Paweł Babiarz, Janusz Szajor.
Gmina Radgoszcz: Jan Zuziak, Wilhelm Madej.
Gmina Gręboszów: Józef Karaś, Bogdan Wytrwał.
Gmina Bolesław: Wiesława Lupa, Andrzej Adamczyk, Roman Kowal.
Wyróżnienie to jest zwieńczeniem ciężkiej pracy, osiągnięć w dziedzinie rolnictwa i rozwoju polskiej wsi, a także postawy społecznej wyróżniającej się w środowisku lokalnym.-mówił Starosta Tadeusz Kwiatkowski.
Podczas dożynek wręczono również „Odznaki Honorowe za Zasługi dla Rozwoju Gospodarki Rzeczpospolitej Polskiej” nadane przez Ministra Gospodarki, które otrzymało 12 przedsiębiorców z powiatu dąbrowskiego:
SĘKPOL Jan Kowal Spółka Jawna
ZBUD Sp. z o.o.
Zakład Przetwórstwa Owoców i Warzyw Stanisław Tracz
Zakład Produkcji i Obrotu Artykułami Spożywczymi „Tarsmak”
Tankpol Roman Mosio i wspólnicy sp. j.
Grupa Producentów Rolnych Pieczarka Galicyjska Sp. z o. o.
TRANSTAL Andrzej Ryczek
Firma Handlowo – Zaopatrzeniowa „Centrum Paszowe” Teresa Wąż
„EGBUD” Przedsiębiorstwo Produkcyjno – Handlowe Piechota Grzegorz
Przedsiębiorstwo usługowo handlowe MOTOZBYT Jan Węgrzyn
RADBET Krachniak sp. j.
Nowak Stanisław. Zakład remontowo – budowlany
Przy okazji VII Święta Powiśla Dąbrowskiego Władysław Kosiniak-Kamysz Minister Pracy i Polityki Społecznej wręczył przyznane przez niego nagrody „PRO PUBLICO BONO”. Otrzymały je instytucje, stowarzyszenia i osoby najbardziej zaangażowane w rozwój lokalnych „małych ojczyzn”:
Działalność na rzecz rynku pracy: Roman Mosio członek zarządu firmy Tankpol – R. Mosio i Wspólnicy sp. j., FIRMA HANDLOWA WISŁA Krzysztof Bryk sp. j., Powiatowy Urząd Pracy w Dąbrowie Tarnowskiej, Dariusz Knutelski Firma Handlowo – Usługowa „DAREX”, Bożena Kmieć „Węglobud”, „Luszowiecki Stefan Firma Handlowo Usługowo Produkcyjna Nowbud”, Andrzej Pikul firma d’ accord.
Za działalność na rzecz polityki społecznej: Ryszard Micek Kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej w Dąbrowie Tarnowskiej, Andrzej Urbanik Prezes Stowarzyszenia Orkiestry Dętej OSP Szczucin, Alfred Wybraniec, Stella Dąbroś.
Za działalność na rzecz rodziny: Krzysztof Piotrowski Dyrektor Jednostki Wspierającej Rodzinę.
W tym dniu wręczono również Statuetki Rzemieślnika za wkład wniesiony na rzecz promowania Rzemiosła Powiśla Dąbrowskiego, które otrzymali: Czesława Piwowarczyk, Leszek Chrabąszcz, Bogdan Chudy, Henryk Kupiec, Aleksander Początek, Piotr Buchaniec.
Aktu wręczenia statuetek dokonała Starszyzna Cechu w Dąbrowie Tarnowskiej w osobach: Starszy Cechu Tadeusz Gubernat, Podstarszy Cechu Jerzy Pasternak i Członek Zarządu Aleksander Król.
W tegorocznym Święcie Powiśla Dąbrowskiego zaprezentowało się około 20 delegacji wieńcowych z wszystkich gmin Powiatu Dąbrowskiego w dwóch kategoriach: wieniec tradycyjny i wieniec współczesny. Udział wzięły następujące delegacje wieńcowe.
Wieniec tradycyjny:
Strojców, gm. Bolesław
Gmina Bolesław
Nieczajna Górna, gm. Dąbrowa Tarnowska
Szarwark, gm. Dąbrowa Tarnowska
Gręboszów
Ćwików, gm. Olesno
Zalipie, gm. Olesno
Delastowice, gm. Szczucin
Samorządowe Centrum Kultury i Bibliotek w Szczucinie – Dom Kultury – Gmina Szczucin
Wieniec współczesny:
Gmina Mędrzechów
Młodzieżowa Grupa Mędrzechów
Sołectwo Smyków, gm. Radgoszcz
Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich w Radgoszczy
Borki, gm. Szczucin
Dąbrowica, gm. Szczucin
Łęka Szczucińska, gm. Szczucin
Słupiec – Koło Tradycji Ludowej w Słupcu i Porozumienie na Rzecz Słupca, gm. Szczucin
Suchy Grunt – Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Suchy Grunt, gm. Szczucin
Ochotnicza Straż Pożarna w Szczucinie
Po obrzędzie dożynkowym rozpoczęło się tzw. „ośpiewanie wieńców”, czyli prezentacje sceniczne delegacji wieńcowych z poszczególnych gmin. Każda z prezentacji była zgodna ze staropolską tradycją: piękna, żywiołowa, prezentowała przedstawienia, śpiewy, przyśpiewki i tańce.
Podczas uroczystości odbył się konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy i konkurs na „ośpiewanie wieńca”. Dyplomy i nagrody finansowe ufundowane przez Stowarzyszenie Samorządów Powiatu Dąbrowskiego wręczali Tadeusz Kwiatkowski Starosta Dąbrowski oraz Andrzej Gorzkowicz Burmistrz Miasta i Gminy Szczucin.
Wyniki konkursów przedstawiają się następująco:
Powiatowy Konkurs Wieńca Dożynkowego – kategoria: wieniec tradycyjny
I miejsce – grupa wieńcowa Zalipie, gm. Olesno
II miejsce – grupa wieńcowa sołectwo Strojców, gm. Bolesław
III miejsce – grupa wieńcowa Bolesław
Wyróżnienie: Nieczajna Górna gm. Dąbrowa Tarnowska
Powiatowy Konkurs Wieńca Dożynkowego – kategoria: wieniec współczesny
I miejsce – grupa wieńcowa Mędrzechów
II miejsce – grupa wieńcowa sołectwo Smyków, gm. Radgoszcz
III miejsce – Młodzieżowa Grupa Mędrzechów
Wyróżnienie: Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich w Radgoszczy
Powiatowy Konkurs na „ośpiewanie wieńca dożynkowe”:
I miejsce ex aequo – Zespół Folklorystyczny Łowiesek z Mędrzechowa
I miejsce ex aequo – Grupa Wieńcowa z Gręboszowa
II miejsce ex aequo – Grupa Śpiewacza Bolesławianie gm. Bolesław
II miejsce ex aequo – Zespół Śpiewaczy z Domu Kultury w Szczucinie i Gimnazjum w Szczucinie
III miejsce – Stowarzyszenie Kobiet Wsi Nieczajna Górna gm. Dąbrowa Tarnowska
Wyróżnienie – Grupa Śpiewacza Zalipianki gm. Olesno
Wyróżnienie – Koło Gospodyń Wiejskich w Radgoszczy
Starostwo Powiatowe w Dąbrowie Tar.