Dzisiaj:
Sobota, 11 stycznia 2025 roku
Feliks, Hilary, Honorata, Hygin, Krzesimir, Matylda, Mechtylda

V Międzynarodowy Kongres PRC.

14 czerwca 2011 | 1 komentarz

W dniach 8 – 10 czerwca 2011 r. odbył się w Krakowie V Międzynarodowy Kongres Polskiej Rady Resuscytacji, pod hasłem: „Rozpoznaj nagłe zatrzymanie krążenia i działaj zgodnie z Algorytmem 2010”.

Honorowy Patronat nad Kongresem przyjął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej – Pan Bronisław Komorowski. Wykład inauguracyjny pt. „Dlaczego należy implementować Wytyczne Resuscytacji 2010 ERC?” wygłosił Członek Honorowy Polskiej Rady Resuscytacji Profesor Bernd Bottiger z Uniwersytetu w Kolonii.

W czasie trzech dni obrad, w ponad 30 sesjach naukowych, warsztatach oraz szkoleniach okołokongresowych, udział wzięło pond 1000 uczestników z krajów Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych. Na różnego typu panelach przedstawione zostały najważniejsze nowe, praktyczne aspekty Wytycznych 2010. Program dostępny pod adresem: http://www.kongres.prc.krakow.pl/PROGRAM_pelny.pdf . Oto przykłady tematów niektórych sesji naukowych przedstawianych podczas Kongresu:
1. Postępy w resuscytacji: defibrylacja, leki, monitorowanie
2. Prewencja nagłego zatrzymania krążenia
3. Aktualne rekomendacje w zapewnianiu drożności dróg oddechowych w resuscytacji
4. Medycyna Katastrof
5. Bezpieczeństwo ruchu drogowego

Akcja „NIE BÓJ SIĘ RATOWAĆ ŻYCIA INNYM!” została doceniona przez Polską Radę Resuscytacji. Prezes Rady, prof. dr hab. med. Janusz Andres zaprosił autora akcji Andrzeja Dziedzica właściciela Biura Doradczo-Usługowego BHP z Dąbrowy Tarnowskiej do wzięcia udziału w Kongresie, aby przewodniczył w bloku tematycznym Bezpieczeństwo ruchu drogowego”. Wyniki, doświadczenie i wnioski związane ze znajomością udzielania pierwszej pomocy wśród ankietowanych kierowców i ich współpasażerów biorących udział w akcji na polskich drogach zostały przedstawione w prezentacji: NIE BÓJ SIĘ RATOWAĆ ŻYCIA INNYM! – akcja o charakterze prewencyjno-szkoleniowym na polskich drogach”, która dostępna jest pod adresem:

http://www.bhpdziedzic.pl/download/nie_boj_sie_ratowac_zycia_innym_prc_krakow_2011.pdf

Wyniki akcji za 2010 r. opublikowane na: http://www.bhpdziedzic.pl/download/bp_3_2011.pdf

Trzy dni obrad to wymiana cennych doświadczeń pomiędzy osobami, które traktują ratowanie życia innym jako sprawę najważniejszą. Tematem, który kilkakrotnie był poruszany było ujednolicenie systemu nauczania pierwszej pomocy w naszym kraju gdyż pomimo kilku przepisów w dalszym ciągu nie jest ta kwestia realizowana ze skutkiem zadowalającym. W dalszym ciągu można zaobserwować niechęć osób postronnych w udzielaniu pierwszej pomocy innym i dlatego celem akcji „NIE BÓJ SIĘ RATOWAĆ ŻYCIA INNYM!” jest przełamywanie barier w udzielaniu pierwszej pomocy wśród Polaków.

Wytyczne ERC 2010 są dostępne pod adresem: http://www.prc.krakow.pl/2010/index.html

Przy okazji przypomnieć należy podstawowe zasady postępowania w sytuacjach wymagających  udzielenia pomocy:

Jak postępować na miejscu wypadku? Pierwsze minuty po wypadku, mogą decydować o czyimś życiu.

Ważne jest, aby:

1. Zabezpieczyć miejsce wypadku, w tym zadbać o własne bezpieczeństwo.

2. Ocenić skutki zdarzenia.

3. Zawiadomić służby ratownicze.

4. Przystąpić do akcji ratowniczej.

 

Pierwsze ogniwo wskazuje jak ważne jest rozpoznanie i wezwanie pomocy. Środkowe elementy ilustrują jak istotne jest połączenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO) z defibrylacją (AED). Ostatnie ogniwo to skuteczna opieka po resuscytacji, której celem jest optymalizacja funkcji życiowych, w szczególności funkcji mózgu i serca w warunkach szpitalnych.  Najlepszym sposobem na zwiększenie szansy na skuteczne udzielenie pierwszej pomocy jest przestrzeganie każdego z ogniw łańcucha przeżycia. Pominięcie któregokolwiek zmniejsza szanse poszkodowanego

Przypominamy najważniejsze zasady RKO (dla dorosłych poszkodowanych) zgodnie z najnowszymi wytycznymi ERC (wytyczne w pliku PDF):


1. Oceń bezpieczeństwo – podchodź ostrożnie, bądź pewien, że żadne niebezpieczeństwo nie zagraża tobie ani poszkodowanemu.

2. Oceń przytomność poszkodowanego – ostrożnie potrząśnij za ramiona i głośno zapytaj „Czy wszystko w porządku?”.

3.Wzywaj pomocy – jeżeli jest ktoś w pobliżu, poproś go aby podszedł, ponieważ możesz potrzebować jego pomocy.

4. Udrożnij drogi oddechowe – obróć poszkodowanego na plecy. Połóż jedną dłoń na jego czole i delikatnie odchyl jego głowę do tyłu. Opierając końce dwóch palców (wskazujący i środkowy) drugiej ręki poniżej brody, unieś ją do góry.

5. Oceń oddech – do 10 sek. obserwuj oznaki oddychania, wsłuchuj się w nie i staraj się je wyczuć (powinno ich być przynajmniej dwa).

6. Jeżeli nie ma oddechu, zadzwoń po służby ratunkowe pod nr 999 lub 112.
a następnie

7. Połóż nadgarstek jednej ręki na środku klatki piersiowej, połóż drugą rękę na pierwszej, spleć palce, uciskaj klatkę piersiową:

–        częstość: minimalnie 100/min nie więcej niż 120/min (nowość Wytyczne ERC 2010),

–        głębokość: minimalnie 5 cm nie więcej niż 6 cm (nowość Wytyczne ERC 2010),

–        równy czas uciśnięcia i relaksacji.

8. Po każdych 30 uciskach klatki piersiowej wykonaj 2 oddechy ratownicze, minimalizując przerwy pomiędzy uciskaniem klatki piersiowej a oddechami ratowniczymi.

9. Jeżeli to możliwe, ratownicy prowadzący RKO powinni się zmieniać co 2 minuty.

Informujemy, że w dniu 24 czerwca 2011 r. planowana jest akcja „NIE BÓJ SIĘ RATOWAĆ ŻYCIA INNYM!” przy ul. Piłsudskiego w ramach Narodowego Eksperymentu Bezpieczeństwa „Weekend bez ofiar” którego organizatorem jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Biuro D-U BHP jako organizator razem z Komendą Powiatową Policji, Państwową Strażą Pożarną oraz ratownikami z Zespołu Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie Tarnowskiej dokona symulacji wypadku. W ramach tego projektu zostaną podjęte czynności ratunkowe przez osoby przypadkowe a następnie przez służby ratunkowe.

Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa ma zbudować wokół idei bezpieczeństwa drogowego koalicję wszystkich uczestników ruchu drogowego: kierowców, pasażerów, rowerzystów i pieszych.

Szczegółowe informacje pod adresem:

www.wrotamalopolski.pl/root_BIP/BIP_w_Malopolsce/powiaty/root_dabrowski/Aktualnosci/

Tresci/Nie+boj+sie+ratowac+zycia+innym.htm

opracowanie:
Andrzej Dziedzic


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

  1. 14 czerwca 2011 o 16:58
    :) :
    Dużo na E-Kurierze o ratownictwie i dobrze :)
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: 0 (w sumie : 0)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)