UTWORZONO AGLOMERACJĘ TARNOWSKĄ
Po długich sporach o przywództwo 15 gminom z powiatu tarnowskiego, miastu Tarnów, Dąbrowie Tarnowskiej i powiatowi tarnowskiemu udało się wreszcie założyć Stowarzyszenie Aglomeracja Tarnowska.
Ma ono starać się o pieniądze z funduszy unijnych w ramach tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Według wstępnych szacunków Stowarzyszenie Aglomeracja Tarnowska ma szansę na kwotę od 100 do 200 milionów złotych wspólne inwestycje.
Jak podkreśla przewodniczący stowarzyszenia – prezydent Tarnowa Roman Ciepiela, dopiero po przygotowaniu strategii oraz uzgodnieniu priorytetów będzie wiadomo o pieniądze, na jakie inwestycje i projekty będzie się starało Stowarzyszenie Aglomeracja Tarnowska. „To są projekty, które muszą być wspólnie uzgodnione. Rozwiązujące wspólne problemy, a nie tylko danej miejscowości. Na pewno mogą to być projekty związane z komunikacją. Ułatwiające wszystkim, którzy tworzą aglomerację tarnowską, korzystanie z centralnego miasta, jakim jest Tarnów. Żeby ta dostępność była jak najlepsza. Łatwiej korzystać z teatru, szpitala, centrum komunikacyjnego, jak się mieszka w Tarnowie, trochę trudniej, jak się mieszka w Wietrzychowicach czy Szerzynach”.
Dlatego według prezydenta Tarnowa większą rolę niż do tej pory powinna odgrywać kolej. „Wyobrażam sobie takie szybkie połączenia np. na trasie Ciężkowice – Tarnów – Dąbrowa Tarnowska, ale to jest kwestia przyszłości i współpracy m.in. z Kolejami Małopolskimi. Na naszych oczach zmienia się też klimat i dlatego powinniśmy zadbać o retencje i zlikwidować zagrożenia dla powietrza. Bo smog zagraża nie tylko miastom, ale również takim miejscowościom jak Tuchów czy jeszcze mniejszym. Mamy o czym rozmawiać” – wyjaśnia Roman Ciepiela.
Wiceprzewodniczącym Stowarzyszenia Aglomeracja Tarnowska został wójt gminy Tarnów. „Myślę, że została zachowana pewna równowaga. Będę w zarządzie reprezentował również gminy wiejskie, aby była równowaga pod względem wydawania środków finansowanych. Będziemy się starali, aby te środki były wykorzystane przez wszystkie samorządy – nie tylko w samym mieście Tarnowie. Można dzięki temu załatwić wiele spraw np. pieniądze na odnawialne źródła energii, które będą służyć zarówno indywidualnie mieszkańcom jak i szkołom, przedszkolom, urzędom. Myślę również o komunikacji miejskiej, żeby wróciła do Gminy Tarnów i była rozszerzona na całą aglomerację, a na to potrzeba znacznych środków finansowych” – podkreśla wójt Gminy Tarnów.
Drugim wiceprzewodniczącym stowarzyszenia został wójt gminy Lisia Góra Arkadiusz Mikuła, a członkami zarządu burmistrz Wojnicza Tadeusz Bąk oraz wójt gminy Skrzyszów Marcin Kiwior.
Do stowarzyszenia przystąpiły: miasto Tarnów, Powiat Tarnowski, Dąbrowa Tarnowska oraz gminy powiatu tarnowskiego: Ciężkowice, Radłów, Ryglice, Tuchów, Zakliczyn, Żabno, gmina Tarnów, Skrzyszów, Gromnik, Pleśna, Lisia Góra, Wietrzychowice, Wierzchosławice, Szerzyny, Rzepiennik Strzyżewski i Wojnicz.
źródło: Radio Kraków
*******************************************************************************************************************************************
Obejrzyj materiał w Kronice Krakowskiej
fot. archiwum