UTW – REKREACYJNIE I PRO-ZDROWOTNIE W BOCHNI
22 lipca br. członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury uczestniczyli w rekreacyjnym, pro-zdrowotnym pobycie w Kopalni Soli w Bochni.
Podzieleni na dwie 20-osobowe grupy seniorzy zjechali prawdziwą górniczą windą w podziemia i na głębokości około 300 metrów przemierzali wraz z przewodnikami korytarze, komory i wyrobiska, zapoznając się z historią, procesem eksploatacyjnym oraz legendami związanymi z najstarszą w Polsce kopalnią soli – obecnie już zabytku wpisanego na Listę światowego Dziedzictwa UNESCO.
Zwiedzanie kopalni było nie tylko atrakcyjną rozrywką, lecz także doskonałym „zabiegiem inhalacyjnym”, gdyż -dzięki podziemnym pokładom soli – panuje tam wyjątkowy, leczniczy mikroklimat, który korzystnie wpływa na organizm, szczególnie na układ oddechowy. Przebywanie w podziemnych wyrobiskach pomaga osobom cierpiącym na alergię, astmę i choroby płuc oraz wzmacnia odporność i chroni przed infekcjami.. Trzygodzinny pobyt w kopalni pozytywnie wpłynął na dobre samopoczucie seniorów, poszerzył ich wiedzę historyczną, uświadomił znaczenie wpływu różnych czynników na zdrowie człowieka, zapewnił wspaniałe wrażenia, a także pozostawił niezapomniane wspomnienia.
Po smacznym obiedzie w restauracji „Jubilatka” był czas na bliższe poznanie centrum miasta z pięknym Rynkiem, na środku którego stoi monumentalny pomnik króla Kazimierza Wielkiego, któremu Bochnia dużo zawdzięcza, ale – który także- dzięki bocheńskiej i wielickiej soli budował swoją królewską oraz państwową potęgę. Wartym zwiedzenia był także najstarszy i największy kościół w Bochni pochodzący z XV wieku – czyli Bazylika św. Mikołaja, która od 2003 roku jest Kolegiatą. Dodatkową, prozdrowotną atrakcją był spacer w obrębie okazałej i architektonicznie ciekawie zaprojektowanej bocheńskiej tężni solankowej. Nieco utrudzeni całodziennym pobytem w Bochni, ale bardzo zadowoleni i zrelaksowani seniorzy wrócili do domu wieczorem.
Atrakcyjne przedsięwzięcie odbyło się w ramach projektu pn. „Seniorzy- zdrowi i pełni energii” współfinansowanego ze środków dotacji Powiatu Dąbrowskiego.