Uroczystości patriotyczne w Dąbrowie Tarnowskiej
Pochód patriotyczny ulicami Dąbrowy, msza święta w intencji Ojczyzny i uroczystości pod Pomnikiem Poległych w parku miejskim – tak samorządy powiatowy i gminny uczciły 94. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Każdego roku 11 listopada oba dąbrowskie samorządy organizują wspólnie uroczystości patriotyczne z okazji kolejnych rocznic odzyskania przez Polskę niepodległości.
94. rocznica tego, jakże ważnego dla Polski, święta nie była pod tym względem wyjątkiem. Ale różnił ją od poprzednich jeden istotny szczegół – starosta w imieniu powiatu zaapelował do wszystkich środowisk politycznych o wspólną, ponad podziałami, pracę na rzecz Małej Ojczyzny, aby przyszłe pokolenia mówiły o nas dobrze. I w ten sposób chlubna historia Polski (a zwłaszcza tak istotny jej okres jak 1918 r.) stała się, pod Pomnikiem Poległych w parku miejskim, przyczynkiem do apelu o pojednanie tu i teraz, bo przecież – jak pisał Cyprian Kamil Norwid – Przeszłość – to jest dziś, tylko cokolwiek dalej.
Uroczystości patriotyczne rozpoczął barwny przemarsz mieszkańców oraz delegacji pocztów sztandarowych wszystkich instytucji i organizacji spod budynku Starostwa Powiatowego do Nowego Kościoła na mszę świętą w intencji Ojczyzny. Kazanie wygłosił proboszcz Stanisław Cyran. Ksiądz proboszcz zwrócił uwagę na współczesne zagrożenia niepodległości Polski i utratę przez Polaków tożsamości narodowej.
Z kościoła pochód z pocztami sztandarowymi przeszedł pod Pomnik Poległych w parku miejskim, gdzie odbyła się główna część uroczystości patriotycznych.
Tradycyjnie głos zabrał najpierw burmistrz, a następnie starosta. Stanisław Początek powitał przybyłych i podziękował wszystkim za uczestnictwo w obchodach. Tadeusz Kwiatkowski nawiązał najpierw do historii: – 94 lata temu, po 123 latach niewoli, Rzeczpospolita pojawiła się wreszcie na mapach Europy. (…) Dlatego spotkaliśmy się tutaj, by złożyć hołd tym, którzy walczyli o wolną Rzeczpospolitą. (…) Musimy dbać o to, aby wolność, którą odzyskaliśmy w 1918 r., była dobrze zagospodarowana (…) i, aby nasze uczucia patriotyczne były tak żywe, jak w 1918 r.
Kwiatkowski skorzystał również z okazji, by przedstawić inwestycje powiatu i podkreślić pracę samorządu w trudnych realiach gospodarczych. Wszystko jednak zmierzało do określonego celu – próby pojednania z różnymi środowiskami politycznymi. Nie da się ukryć, że powiat dąbrowski, zwłaszcza w obecnej kadencji, jest targany sporami między koalicją, a opozycją i podziałami. Stąd słowa starosty: – Dlatego potrzebna nam jest wspólna, ponad podziałami, praca, aby przyszłe pokolenia mówiły o nas dobrze – brzmiały tak wyraziście. Dlatego też Kwiatkowski proponował, by mottem tegorocznych obchodów niepodległościowych było: porozumienie ponad podziałami dla wspólnego dobra.
Po staroście głos zabrał, zaproszony na uroczystość, senator RP – prof. Kazimierz Wiatr (PiS), który przypomniał, że: – 11 listopad, to dzień radosny, Święto Niepodległości, ale ta niepodległość została okupiona licznymi ofiarami i o tych ofiarach trzeba pamiętać. Senator pochwalił kazanie dąbrowskiego proboszcza. W swojej krótkiej przemowie skupił się również na pamięci o wydarzeniach związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Wydaje się to tym bardziej ważne obecnie, gdy młode pokolenia Polaków zapominają o historii i tożsamości narodowej.
– Czy jesteśmy wierni ojcu, matce, dziadom i tym wszystkim, którzy oddali życie przecież nie dla siebie, tylko dla nas – mówił profesor Wiatr – Myślę, że jest na czym budować. To my mamy dać młodym przykład (…) swoją codzienną pracą, bo przecież przyszłość, to również teraźniejszość.
Poseł Józef Rojek (dawniej PiS, teraz Solidarna Polska) podkreślił udział młodych w walce o niepodległość Polski: – Dziś już nie musimy walczyć o wolność, ale musimy zachować o nich pamięć. To jest dla nas zadanie – mówił Rojek.
Adresy okolicznościowe wystosowali: posłanka Urszula Augustyn (PO), posłanka do Parlamentu Europejskiego Róża Thun (PO) oraz radny Sejmiku Wojewódzkiego Kazimierz Barczyk (PO).
Następnie delegacje wszystkich, uczestniczących w obchodach, instytucji i organizacji złożyły pod pomnikiem wieńce i wiązanki kwiatów.
Piękny program artystyczny, na zakończenie uroczystości, zaprezentowali uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Szczucinie.
Ula Skórka