UKRAIŃSKIE MALARSTWO ETNICZNE
W sobotnie popołudnie 15 lutego uroczyście otwarto wystawę etnicznego malarstwa ukraińskiego lwowskiej artystki Elli Zolotarenko.
Wśród gości wernisażu byli między innymi:
Jadwiga Kusior – Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Tarnowskiej, Małgorzata Bułat – Dyrektor Centrum Polonii w Brniu, Elżbieta Wiatr – Prezes Stowarzyszenia Twórców Kultury Powiśla Dąbrowskiego, Edmund Wilk – były wieloletni prezes tego stowarzyszenia, Krystyna Guzik – Prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy DDK wraz z zastępcą Małgorzatą Majchrowicz, Barbara Wójcik – poetka i malarka, była wieloletnia Dyrektor Gimnazjum w Oleśnie, rodzina i bliscy ukraińskiej artystki, ubrani w piękne stroje z elementami etnicznymi typowymi dla regionu Dniepropietrowska.
Ella Zolotarenko – nauczycielka z wykształceniem artystycznym, psycholog. Artystka aktywnie promuje ukraiński styl etniczny, wprowadzając obcokrajowców do tradycji ukraińskiego malarstwa Petrikivka. W Polsce ma w swoim dorobku 4 wystawy indywidualne: 2018 – Bielsko-Biała, 2019 – Breń, 2020 – Jaworz. Wystawiała też w Turcji (Izmir 2018). W swojej działalności wykorzystuje technikę malarstwa petrykivka jako art terapię i psychokorekcję dla dzieci i dorosłych.
Pierwszą wystawę miała w 2013 r. we Lwowie („Petrykivsky świat w bibliotece Lwowa”). Proponuje także malowanie na ścianach chat na Zakarpaciu oraz etnograficznych pamiątek kultury we Lwowie.
Z przyjemnością zaprasza wszystkich do zapoznania się ze stylem Petrykivka. To ukraińskie, ozdobne, narodowe malarstwo, które zostało sformułowane w Dniepropietrowsku we wsi Petrykivka, skąd pochodzi nazwa tego stylu. Podstawą obrazu jest niezwykły sposób rysowania palcami oraz w niektórych przypadkach używanie specjalnych pędzelków z kociej sierści. Rysowanie pędzlem dla uczniów jest sposobem na szlifowanie kaligrafii i rozwijanie koncentracji ruchowej, a także wpływa na rozwój kreatywnego myślenia. Dla dorosłych jest to okazja do relaksu i kreatywności. 5 grudnia 2013 roku malarstwo w stylu Petrykivka było dodane do listy niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO. Połączenie tradycyjnych motywów z zasobami nowatorskimi, nowoczesnymi materiałami daje możliwość tworzenia ozdobnych przedmiotów (porcelana z drzewa, szkła, ceramiki), mebli, elementów dekoracji, odzieży, graficznych wyrobów (pocztówki, panno, kalendarze, ilustracje) tak i wielkich rozmiarów malarstwa na ścianach np. fasada mural. Drobne rękodzieło było również prezentowane podczas wernisażu. Wspaniałe suknie i bluzki zostały wyeksponowane na pięknych modelkach – córce Elli i jej przyjaciółkach z Ukrainy. Kostiumy zostały specjalnie przygotowane z myślą o wystawie w DDK.
Ella Zolotarenko prowadzi we Lwowie, ale także w ramach warsztatów mobilnych indywidualne i grupowe zajęcia. Maluje na skórze, teksturze (tkaninie), drewnianych i pożytecznych wyrobach dla domu.
Paweł Chojnowski, gratulując artystce wspaniałej twórczości i działalności pedagogicznej wyraził nadzieję i przekonanie o konieczności zorganizowania w najbliższej przyszłości podobnych warsztatów prowadzonych przez Ellę Zolotarenko w Dąbrowie Tarnowskiej.
DDK