Udział wojska w akcjach powodziowych
10 października 2012 r. w powiecie dąbrowskim przebywali przedstawiciele Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Krakowie oraz Komendanci Wojskowych Komend Uzupełnień z województwa małopolskiego.
Był to kolejny dzień inspekcji terenowej mającej na celu zapoznanie się z lokalną specyfiką zagrożeń powodziowych. Dzień wcześniej uczestnicy inspekcji przebywali na terenie regionu nowosądeckiego, na którym występują inne formy przebiegu powodzi.
O zagrożeniach powodziowych występujących na terenie powiatu dąbrowskiego mówił starosta dąbrowski – Tadeusz Kwiatkowski, przedstawiając prezentację multimedialną dotyczącą przebiegu powodzi w 2010 roku, w czasie której rozmiary kataklizmu przekroczyły te z lat ubiegłych.
Powiat dąbrowski charakteryzuje się zagrożeniem powodziowym grożącym tak od wód rz. Dunajec i Wisła, jak i od rz. Breń wraz z licznymi dopływami, ale także od wód opadowych, które nie mogąc swobodnie spłynąć poprzez śluzy wałowe, powodują podtopienia znaczących obszarów. W czasie akcji ratowniczej w 2010 r. użyto m.in. sił wojskowych w postaci sprzętu pływającego i śmigłowców oraz ponad 200 żołnierzy, którzy ofiarnie pracowali przy uszczelnianiu wałów oraz ewakuacji poszkodowanych mieszkańców gminy Szczucin. O skali strat oraz realizacji zadań związanych z odbudową infrastruktury na terenie gminy Szczucin mówił burmistrz Szczucina – Jan Sipior, dokumentując to filmem z przebiegu akcji ratunkowej oraz odbudowy i modernizacji wałów w latach 2010-2012.
Na koniec starosta dąbrowski i burmistrz Szczucina, w imieniu mieszkańców podziękowali wojskowym za dotychczasową pomoc oraz wyrazili nadzieję na dalszą, dobrą współpracę w sytuacjach kryzysowych. Przedstawiciele WSzW i WKU korzystając z tego, iż spotkanie odbywało się w Muzeum Drogownictwa w Szczucinie zapoznali się z jego ekspozycją, a wcześniej jadąc do Szczucina, zwiedzili też Ośrodek Spotkania Kultur w Dąbrowie Tarnowskiej.
źródło: Starostwo Powiatowe w Dąbrowie Tar.