Udane dożynki powiatowe i targi gospodarcze
Dąbrowa Tarnowska bawiła się w ramach Święta Powiśla Dąbrowskiego przez dwa dni ostatniego wakacyjnego weekendu, gdy upalne lato zagościło z powrotem na Powiślu.
Połączenie lokalnego, rodzimego folkloru; dożynek kończących dla rolników czas żniw, (za które podziękowanie stanowiły piękne symboliczne wieńce) z folklorem państw zagranicznych, reprezentowanych przez zaprzyjaźnione samorządy oraz targami gospodarczymi i zagrzewającymi do zabawy rytmami głośnych wykonawców muzycznych (Feel i Sarsa) musiało się powieść.
W tym roku gospodarzem VIII. dożynek powiatowych połączonych z targami gospodarczymi była Dąbrowa Tarnowska. Stąd gospodarzami imprezy byli: burmistrz Dąbrowy Krzysztof Kaczmarski oraz starosta dąbrowski Tadeusz Kwiatkowski.
Starostami dożynek zostali: Krystyna Drożdż (Nieczajna Górna) i Robert Kowal (Dąbrowa Tarnowska).
Głównym organizatorem święta było Stowarzyszenie Samorządów Powiatu Dąbrowskiego, a partnerem strategicznym spółka „Invest Nieruchomości” – właściciel „Dąbrowiaka”.
Za przygotowanie i przeprowadzenie uroczystości odpowiedzialny był niezawodny Dąbrowski Dom Kultury i dyrektor Paweł Chojnowski. Imprezę poprowadziła Maria Zawada – Bilik.
Tradycyjnie to „święto chleba” rozpoczęła msza dożynkowa w podziękowaniu za plony, odprawiona przez ks. prof. Stanisława Sojkę w kościele MBP Szkaplerznej. Po uroczystej mszy barwny korowód dożynkowy prowadzony przez orkiestrę dętą DDK wyruszył ulicą Grunwaldzką na plac pod „Dąbrowiakiem”. W tym roku na potrzeby przygotowanego z rozmachem święta i poszerzającej się oferty targów gospodarczych, również część ulicy Sucharskiego została zamknięta dla ruchu.
Dożynki rozpoczął hymn w wykonaniu orkiestry dętej DDK. Tradycyjnie zgromadzonych gości, przedstawicieli gmin, zagranicznych samorządów, wystawców powitał burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej. Specjalnie na tę uroczystość przybyli przedstawiciele zaprzyjaźnionych samorządów zagranicznych, w tym również tych, którzy na krótko przed dożynkami podpisali umowę z gminą – miasto Bałta na Ukrainie, które sygnowało umowę z Dąbrową dzień przed dożynkami i słowackie miasto Golianow, zaprzyjaźnione z powiatem dąbrowskim od zaledwie dwóch tygodni. Byli również przedstawiciele zagranicznych samorządów, z którymi współpraca jest ugruntowana i przynosi już wymierne efekty: XVIII Dzielnica Budapesztu (zagraniczny partner gminy), region Soroka w Mołdawii oraz niemieckie miasto Roding (partnerzy powiatu). Przez dwa dni mieszkańców Powiśla porywał do zabawy ukraiński zespół „Bałcka Gwiazdka”.
– Dożynki, to oddanie hołdu mozolnej pracy rolnika (…). Dlatego słowami Jana Pawła II „oddaję dziś hołd spracowanym rękom polskiego rolnika. Tym rękom, które z trudnej, ciężkiej ziemi wydobywały chleb dla kraju, a w chwilach zagrożenia były gotowe tej ziemi strzec i bronić”.
Ten chleb codzienny oraz plony zbóż zawdzięczamy wam, rolnikom. Dziś w imieniu samorządów i mieszkańców oddaję wam należyty hołd. – mówił starosta Tadeusz Kwiatkowski.
Na uroczystość przybyli posłowie: Urszula Augustyn (PO) i Władysław Kosiniak – Kamysz (PSL) oraz marszałek Małopolski Stanisław Sorys. Odczytano również list od posła Wiesława Krajewskiego (PiS).
Po przemówieniach przybyłych gości starostowie dożynek wręczyli samorządowym gospodarzom święta chleb, którym dzielono się ze wszystkimi.
Następnie burmistrz i starosta wręczyli odznaczenia „Zasłużony dla rolnictwa” nadane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które trafiły do: Antoniego Małka i Stanisława Tracza (gmina Dąbrowa Tarnowska); Zbigniewa Wesołowskiego i Rafała Kurpaski (gmina Bolesław); Mirosława Wytrwała i Marka Dudka (gmina Gręboszów); Bogdana Zachary i Zbigniewa Łysika (gmina Olesno); Mariusza Foszcza i Krzysztofa Frąca (gmina Radgoszcz), Pawła Sroki (gmina Szczucin) oraz Andrzeja Króla (gmina Mędrzechów).
Na dożynki przybył również najlepszy sołtys Małopolski, Eugeniusz Stanek.
Zespół folklorystyczny „Nieczajnianie” z Nieczajny Górnej zaprezentował na scenie obrzędy dożynkowe. Zainaugurowano również „Piknik wieprzowy”, zorganizowany przez Małopolską Izbę Rolniczą, który oferował degustację mięsnych potraw oraz liczne konkursy z nagrodami dla dorosłych i dzieci.
Grupy wieńcowe z poszczególnych gmin powiatu dąbrowskiego zaprezentowały na scenie ośpiewanie przygotowanych wieńców i przedstawiły swój dorobek artystyczny.
Był również konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy w dwóch kategoriach. W kategorii wieńców tradycyjnych I miejsce ex aequo otrzymało Koło Gospodyń Wiejskich w Grądach (gmina Mędrzechów) i Dom Malarek w Zalipiu (gmina Olesno) oraz sołectwo Pawłów (gmina Bolesław). II miejsce ex aequo zajęła gmina Bolesław, sołectwo Lubasz (gmina Szczucin). III miejsce otrzymała gmina Gręboszów, sołectwo Nieczajna Górna (gmina Dąbrowa Tarnowska), sołectwo Laskówka Chorąska (gmina Dąbrowa Tarnowska).
W kategorii wieńców współczesnych I miejsce zajęła Młodzieżowa Grupa Wieńcowa Mędrzechów; II miejsce – sołectwo Suchy Grunt (gmina Szczucin), a III miejsce – sołectwo Smyków (gmina Radgoszcz).
I miejsce w konkursie na ośpiewanie wieńca otrzymały ex aequo: Gręboszów i Mędrzechów. Drugie miejsce zajął Radgoszcz, a trzecie – Bolesław. Wyróżnienia otrzymały też: Morzychna oraz Szczucin i Nieczajna.
Podczas targów gospodarczych zaprezentowało się ponad 40. wystawców: gmin, instytucji, stowarzyszeń i przedsiębiorstw.
Swój dorobek zaprezentowały gminy powiatu dąbrowskiego, instytucje podlegające obu samorządom, szkoły ponadgimnazjalne, Jednostka Strzelecka 3059, Centrum Zdrowia Dąbrowa Tarnowska. Pojawiły się również stoiska instytucji niosących pomoc, np. Stowarzyszenie „Pomocna Dłoń”, przedstawiające m.in. dorobek artystyczny swoich utalentowanych podopiecznych.
Dużym powodzeniem cieszyło się stoisko Powiatowego Urzędu Pracy, gdzie można było zapoznać się z dorobkiem nowo powstałych firm, które pojawiły się na rynku dzięki wsparciu PUP.
Mieszkańcy chętnie odwiedzali także stoisko Centrum Zdrowia Dąbrowa Tarnowska połączone z profilaktyką (pomiar ciśnienia i poziomu glukozy we krwi) oraz mini szkołą rodzenia. Przy gminie Olesno zaprezentowało się Zalipie oraz Poczet Bagiennych z Wieżycy w średniowiecznych strojach i entourage’u. Dużym powodzeniem cieszyły się również stoiska samorządów zagranicznych zaprzyjaźnionych z gminą Dąbrowa Tarnowska oraz przedsiębiorców z Węgier i Ukrainy. Kilkunastu spośród wystawców przystąpiło do konkursu na najciekawsze stoisko.
Pierwsze miejsce w tym konkursie otrzymali ex aequo: Koło Gospodyń Wiejskich w Mędrzechowie, Firma Bedlux z Luszowic. Drugie miejsce ex aequo zajęli: Przedsiębiorstwo Pomiarów i Automatyzacji z Żabna oraz Powiatowy Urząd Pracy w Dąbrowie Tarnowskiej. Trzecie zaś – otrzymali ex aequo: Środowiskowy Dom Samopomocy w Dąbrowicy, działający przy Stowarzyszeniu „Otwarte Serce” Rodziców, Opiekunów i Przyjaciół na Rzecz Osób Niepełnosprawnych w Szczucinie oraz firma Radbet z Radgoszczy. Wyróżnienia przyznano: Centrum Medycyny Estetycznej i Kosmetologii Promed Beauty z Dąbrowy Tarnowskiej oraz Bosch Service Motozbyt Jerzy Węgrzyn.
Nie zabrakło licznych atrakcji dla dzieci oraz degustacji potraw.
Główną atrakcją wieczoru i całych dożynek połączonych z targami gospodarczymi był występ zespołu Feel oraz zyskującej dużą popularność Sarsy. Publiczność zgromadzoną wokół sceny na parkingu „Dąbrowiaka” rozgrzewały również piękne i profesjonalnie przygotowane występy ukraińskiego zespołu „Bałcka Gwiazdka”, która już dzień wcześniej zaprezentowała swoje możliwości wokalno – taneczne entuzjastycznie przyjęte przez dąbrowską publiczność.
Organizatorom VIII. dożynek powiatowych (i równocześnie drugiego dnia Święta Powiśla Dąbrowskiego) udało się zatem umiejętnie połączyć folklor, kulturę, tradycyjne i piękne święto plonów z targami gospodarczymi oraz mocnym akcentem popkultury zaprezentowanym przez Feel i Sarsę; czego wyrazem był pełen plac przed „Dąbrowiakiem”. Nie przeszkodziły nawet sierpniowe upały, które były doskonałym dopełnieniem dożynek wieńczących udane żniwa.
Finiszem imprezy był piękny pokaz sztucznych ogni.
us