Dzisiaj:
Piątek, 27 grudnia 2024 roku
Dionizy, Szczepan, Wróciwoj

UDANA WYCIECZKA DĄBROWSKICH SENIORÓW

13 lipca 2022 | 1 komentarz

W sobotę 9. lipca 40-osobowa grupa członków Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury uczestniczyła w całodniowym wyjeździe studyjnym do perły polskiego Renesansu – pięknego Zamościa.

Zabytkowe miasto – zwane także Padwą Północy- wpisane zostało w 1992 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jego założycielem i fundatorem /w 1580r./ był kanclerz Jan Zamojski – późniejszy hetman wielki koronny Rzeczpospolitej.

Projektantem tego „miasta idealnego” był słynny włoski architekt Bernardo Morando, który stworzył zespół urbanistyczny wg koncepcji podporządkowanej w całości ówczesnym wyobrażeniom estetycznym, wymogom gospodarczym, społecznym i politycznym. Miasto było miejscem harmonijnego współistnienia i uzupełniania się kultur Wschodu i Zachodu Europy. W pełnej tolerancji współżyło wiele nacji – Polacy, Włosi, Niemcy, Rusini, Ormianie, Grecy i Żydzi. Fortyfikacje w formie bram i murów obronnych z bastionami potwierdziły swoją wartość w XVII wieku. Zamość, jako jedyne miasto w Rzeczypospolitej, oparł się szwedzkiemu potopowi. Słuchając ciekawej relacji przewodniczki uczestnicy wycieczki zwiedzili Rynek Wielki, Rynek Wodny i Solny, podcienia renesansowych kamienic, urokliwe podwórza oraz katedrę. W południe – z wieży ratusza – na trzy strony świata wybrzmiał oryginalny zamojski hejnał w wykonaniu trębacza w historycznym stroju. Barwną opowieść przewodniczki wzbogaciła ciekawostka o „szwedzkim stole”. Określenie to wywodzi się z czasów oblężenia Zamościa przez wojska króla Karola X Gustawa w lutym 1656r. Obroną miasta dowodził wtedy wnuk hetmana Jana Zamojskiego – trzeci z kolei sukcesor ordynacji Zamojskich – Jan „Sobiepan” Zamojski. Podczas pertraktacji z królem Szwecji- by go upokorzyć – użył fortelu. Zaproponował wspólne śniadanie, ale poza murami miasta. Przy suto zastawionych stołach – przeznaczonych dla Szwedów – celowo nie ustawiono krzeseł. Król – stojąc – musiał trzymać talerz w dłoni i w ten sposób przełknąć zniewagę. Stąd nazwa „szwedzki stół”– jako wyraz upokorzenia.

Zamość bardzo ucierpiał w czasie zaborów. Wiele zabytkowych obiektów – takich jak pałac Zamojskich i Akademia Zamojska oraz niektóre kościoły – były zamienione na koszary i magazyny wojskowe. Obecnie przywracana jest ich poprzednia świetność. Z Zamościem związane są takie sławne osoby jak Bolesław Leśmian, Marek Grechuta, Witold Paszt, Jan Machulski…

Po smacznym obiedzie w barze „Asia” seniorzy zwiedzili Muzeum Zamojskie, mieszczące się w przepięknych kamieniczkach ormiańskich. Korzystając z ładnej pogody – tzw. „czas wolny” wszyscy spędzili w niepowtarzalnej atmosferze zamojskiego rynku – delektując się pysznymi lodami oraz kawą i herbatą. W drodze powrotnej w autokarze rozbrzmiewały znane piosenki biesiadne, a także pieśni maryjne. Nieco utrudzeni, ale bardzo zadowoleni z udanej wycieczki – zarówno pod względem programowym jak i organizacyjnym – seniorzy bezpiecznie wrócili o zmierzchu do Dąbrowy Tarnowskiej.
Wyjazd studyjny do Zamościa – z atrakcyjnym programem zwiedzania, a także o wartościowych walorach poznawczych i integracyjnych – odbył się w ramach realizowanego projektu pn. „UTW dla Dąbrowskich Seniorów” i był współfinansowany przez Województwo Małopolskie.


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

  1. 14 lipca 2022 o 07:06
    XXX :
    Brawo Dąbrowscy Seniorzy z UTW! Gratulacje i uznanie dla organizatorów bardzo atrakcyjnego przedsięwzięcia o wartościowych walorach poznawczych i integracyjnych!
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +7 (w sumie : 13)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)