Dzisiaj:
Sobota, 23 listopada 2024 roku
Adela, Erast, Felicyta, Klemens, Klementyn, Orestes, Przedwoj

Uczniowie angażują się w walce z elektroodpadami

13 kwietnia 2014 | komentarzy 6

Mając na uwadze wielkie niebezpieczeństwo dla człowieka i środowiska jakie niesie niezabezpieczony i niewłaściwie utylizowany sprzęt elektroniczny i elektryczny uczniowie organizują Wielką Zbiórkę Elektroodpadów na naszym terenie, pod hasłem ,,Elektroodpady zbierasz – klimat wspierasz!”.

Akcja odbędzie się 30.04.2014 r. w godzinach 8.00-15.00. Miejscem zbiórki jest teren Gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnej w D.T. ul Jagiellońska 56e.

Uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 wzięli udział w ogólnopolskim konkursie na temat klimatu i działań podejmowanych na rzecz jego ochrony. Jest on częścią kampanii edukacyjnej pt. „Zmieniaj nawyki – nie klimat!” dofinansowanej ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska mającej na celu upowszechnienie wiedzy na temat zmian klimatycznych /www.stopzmianomklimatu.pl/. Jego celem było jest rozpowszechnienie wiedzy na temat zmian klimatycznych i metod przeciwdziałania tym zmianom oraz poszerzanie świadomości społecznej w dziedzinie ekologii. W ramach podjętych zadań, uczestnicy zgłębiali wiedzę na temat klimatu, poznają formy ochrony klimatu, podejmowali własne działania w tej dziedzinie. Zespół uczniów pomyślnie zakończył pierwszy etap konkursu i zakwalifikował się do następnego. Drugi etap który polega głównie na przeprowadzeniu we współpracy z władzami lokalnymi zbiórki elektroodpadów (ZSEE Zbiórki Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego ). Akcję na przeprowadzenie takiej jednodniowej zbiórki poparł Urząd Miasta w Dąbrowie Tarnowskiej oraz Gminny Zakład Gospodarki Komunalnej w Dąbrowie Tarnowskiej .

Nie wolno zapominać, że zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny ( ZSEE) zawiera bardzo dużo substancji niebezpiecznych. Przenikają one bezpośrednio do środowiska naturalnego.

1. Rtęć zawarta jest w niektórych typach świetlówek, – jeśli trafi do zbiorników wodnych lub gleby, a później przeniknie do mózgów ludzi i zwierząt może powodować zaburzenia wzroku, słuchu, mowy, koordynacji ruchów, żucia i połykania.

2. Brom stosowany w komputerach – po przeniknięciu do środowiska a następnie do organizmu człowieka i zwierząt może powodować schorzenia układu rozrodczego oraz problemy neurologiczne.

3. Kadm zawarty w bateriach urządzeń elektrycznych może zaburzać czynności nerek, funkcje rozrodcze powodować nadciśnienie, zmiany nowotworowe oraz zaburzać metabolizm wapnia powodując deformację szkieletu

4. PCB (polichlorobifenyl), który pełni w urządzeniach funkcje chłodzące, smarujące i izolujące po dostaniu się do wód gruntowych przenika do gleby i atmosfery, a następnie kumuluje się w tkance tłuszczowej ludzi i zwierząt. Może być przyczyną m.in. uszkodzenia wątroby, zaburzeń funkcji rozrodczych, osłabienia odporności, zaburzeń neurologicznych i hormonalnych, opóźnień w rozwoju niemowląt.

5. R-12( freon) w klimatyzatorach i lodówkach pełni funkcję chłodniczą. Jest szczególnie szkodliwy dla warstwy ozonowej. Jest spotykany jest w urządzeniach starszego typu, gdyż od 1998 roku nie wolno go stosować w urządzeniach elektrycznych.

6. Azbest używany w urządzeniach elektrycznych i elektronicznych m.in. ze względu na swoje właściwości izolacyjne, jest jednak przyczyną wielu groźnych chorób (pylicy azbestowej, raka płuc i innych nowotworów

7. Ołów wykorzystywany w elektronice przy stopach lutowniczych, także w lampach kineskopowych, świetlówkach, a także w akumulatorach. Gdy trafia na składowisko odpadów komunalnych stwarza zagrożenie dla środowiska, gdy przeniknie do gleby i wody pitnej. Może przedostać się wraz z paszą i wodą do organizmów zwierząt a następnie kumulować się w narządach człowieka(szkielecie, wątrobie, nerkach, mózgu). Ma silne działanie mutagenne, neurotoksyczne, rakotwórcze.

8. Chrom używany przy powlekaniu elementów metalowych(ochrona przed korozją i względy estetyczne).Najbardziej toksyczny jest, gdy przedostanie się do organizmu człowieka drogami oddechowymi, powoduje także zaburzenia układu krążenia, choroby skóry i alergie. Związki chromu powodują poważne uszkodzenia narządów wewnętrznych.

9. Nikiel używany w bateriach, które często zawarte są w zużytym sprzęcie. Gdy przedostanie się do organizmu w dużym stężeniu uszkadza błony śluzowe, upośledza funkcjonowanie wątroby, może powodować zmiany w składzie szpiku kostnego. Może wywoływać nowotwory

Czym jest zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (ZSEE)?

Pod pojęciem elektrośmieci rozumie się zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny określany skrótem ZSEE. Do grupy tej należą, m.in. nieużywane, przestarzałe lub zepsute pralki, lodówki, żelazka, komputery, telefony, świetlówki i żarówki energooszczędne, telewizory i sprzęt audio i inne.

Dlatego gorąco zachęcamy skorzystania z okazji i do oddania niepotrzebnego sprzętu podczas zbiórki.

Przygotowały: Chruzik Aneta, Klimczak Justyna, Rzeźnik Katarzyna, Wojciech Smolicha, Sławomir Kot– uczniowie klasy IILDP ZSP nr 2


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

  1. 13 kwietnia 2014 o 17:04
    Anonim :
    Czy firmy i instytucje mogą również przynosić odpady elektroniczne? I czy będą wystawiane ewentualnie zaświadczenia o odbiorze odpadow
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +5 (w sumie : 5)
  2. 14 kwietnia 2014 o 18:47
    ??? :
    A po co zaświadczenia? Pytam, bo nie wiem.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +2 (w sumie : 2)
  3. 15 kwietnia 2014 o 05:16
    Anonim :
    Dla firmy nezbedne podczas kontroli, by udowodnić że np. Nie zostały wyrzucone do lasu, rowu itp, tylko zutylizowane zgodnie z prawem
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +5 (w sumie : 5)
  4. 15 kwietnia 2014 o 16:03
    ??? :
    Dziękuję za wyjaśnienia.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +1 (w sumie : 1)
  5. 16 kwietnia 2014 o 16:50
    elektro :
    chore godziny 8-15 wszyscy pracują w tym czasie .nie można przedłużyć do 17??
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +2 (w sumie : 2)
  6. 23 kwietnia 2014 o 20:59
    organizatorzy zbiórki elektroodpadów :
    Do Anonim: W odpowiedzi na zadane pytanie informujemy, że firmy które zdecydują się oddać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny podczas zbiórki i zechcą otrzymać poświadczenie oddania sprzętu do utylizacji, muszą wcześniej przesłać na adres szkoły specyfikację (listę przekazanego sprzętu) oddawanego zużytego sprzętu i dokładne dane firmy. W ten sposób operator zbiórki będzie mógł wystawić specjalną kartę przekazania odpadów. / adres e-mail: zsp2dt@gmail.com /
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: 0 (w sumie : 0)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)