Dzisiaj:
Sobota, 23 listopada 2024 roku
Adela, Erast, Felicyta, Klemens, Klementyn, Orestes, Przedwoj

UCZCILI ROCZNICĘ WYDARZEŃ WRZEŚNIOWYCH

9 września 2024 | Brak komentarzy

8 września 2024 r. odbyły się Powiatowe obchody 85. rocznicy Wydarzeń Wrześniowych w Szczucinie.

Tradycyjnie, lokalna społeczność upamiętniła dramatyczne wydarzenia z czasów II wojny światowej i oddała hołd polskim bohaterom, naszych rodakom, którzy zginęli za honor i ojczyznę.

Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w kościele parafialnym pw. Św. Marii Magdaleny. Następnie wszyscy udali się na Apel Patriotyczny przy Kwaterze Pamięci Narodowej.

Zgromadzonych powitał burmistrz Szczucina Tomasz Bełzowski, a okolicznościowe przemówienie nawiązujące do tragedii jaka miała miejsce 12 września 1939 r. wygłosił starosta dąbrowski Lesław Wieczorek.

Pamiętajmy, że niespełna dwa tygodnie po wybuchu II wojny światowej doszło w tym miejscu do potwornej zbrodni. Spalono wówczas budynek szkoły powszechnej. W płomieniach i od kul zginęło wówczas 40 żołnierzy, w większości z 6 kompanii 20 Pułku Piechoty Ziemi Krakowskiej oraz 30 cywilów, wśród których był kierownik szkoły Jan Kościński. Zdołało się uratować jedynie dwóch jeńców polskich, woźny szkolny oraz rodzina szczucińska, ukrywająca się w piwnicy, którą wypuścił niemiecki żołnierz. Jak relacjonowali świadkowie tych krwawych wydarzeń, wzięci do niewoli żołnierze polscy próbowali wydostać się z płonącego budynku, jednak zostali natychmiast zastrzeleni. Niemcy strzelali również do przechodniów na ulicy. Ich ciała zostały pogrzebane obok spalonej szkoły przez 25 Żydów, których żołnierze Wehrmachtu skatowali i rozstrzelali. Ofiary spoczywają w zbiorowym grobie na cmentarzu parafialnym w Szczucinie, a w miejscu gdzie niegdyś była szkoła obecnie znajduje się Kwatera Pamięci Narodowej, na której widnieje napis: „BOHATEROM WOJSKA POLSKIEGO KTÓRZY ZGINĘLI ŻYWCEM SPALENI PRZEZ NAJEŹDŹCÓW HORDY HITLEROWSKIEJ W DNIU 12 WRZEŚNIA 1939 R”.

Wzorem lat ubiegłych liczne delegacje złożyły wiązanki kwiatów i znicze przed pomnikiem. W imieniu samorządu powiatowego złożyli je: starosta Lesław Wieczorek, przewodnicząca Rady Powiatu Dąbrowskiego dr Marta Chrabąszcz, wiceprzewodniczący Rady Kamil Nowak, członek Zarządu Powiatu Kamil Kwiatkowski oraz radny Krzysztof Kupiec.

Obchody zwieńczył koncert pieśni patriotycznych „Pamięci tych co 85 lat temu oddali życie za Wolną Polskę” w wykonaniu Orkiestry Dętej przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczucinie.

powiatdabrowski.pl

 


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)