TYDZIEŃ POMOCY OSOBOM POKRZYWDZONYCH PRZESTĘPSTWEM
Od 21 lutego br. do 27 lutego br. wzorem lat ubiegłych będzie realizowania kampania pn. „Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem” zainicjowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości.
Jej głównym celem jest rozpowszechnienie wiedzy na temat praw przysługujących osobom pokrzywdzonym przestępstwem.
Od poniedziałku 21 lutego br. do niedzieli 27 lutego br. w godzinach od 6.00 do 22.00 wyznaczeni policjanci Komendy Powiatowej Policji w Dąbrowie Tarnowskiej będą udzielali porad prawnych osobom zainteresowanym, dotyczących głównie praw pokrzywdzonych i możliwości ich realizacji w konkretnych przypadkach.
Z uwagi na trwającą pandemię, spotkania odbędą się z zachowaniem obowiązujących zasad sanitarno-epidemiologicznych. Bardzo ważnym aspektem jest fakt, iż pomoc nie kończy się na jednej poradzie. Osoby pokrzywdzone przestępstwem mają możliwości skorzystania ze wsparcia podmiotów, które świadczą pomoc materialną i niematerialną finansową z Funduszu Sprawiedliwości. Aktualna lista organizacji dostępna jest na stronie: funduszsprawiedliwości.gov.pl
Dyżury w ramach przedsięwzięcia wyznaczył również Sąd Rejonowy w Dąbrowie Tarnowskiej więcej informacji pod adresem: https://www.dabrowatar.sr.gov.pl/ogloszenie-w-zwiazku-z-organizowanym-tygodniem-pomocy-osobom-pokrzywdzonym-przestepstwem-w-sadzie-rejonowym-w-dabrowie-tarnowskiej,new,mg,1.html,719
Prokuratura Rejonowa w Dąbrowie Tarnowskiej: http://www.tarnow.po.gov.pl/?page_id=3452
Dzięki zaangażowaniu się w obchody „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem” poza Ministerstwem Sprawiedliwości i Prokuraturą Generalną wielu innych instytucji, dyżury będą miały charakter interdyscyplinarny.
Interdyscyplinarność dyżurów polegać będzie na tym, że informacji prawnej udzielać będą nie tylko adwokaci oraz radcowie prawni, ale także prokuratorzy, funkcjonariusze Policji, czyli osoby, które posiadają specjalistyczną wiedzę dotyczącą postępowania przygotowawczego oraz kuratorzy sądowi, psychologowie, pracownicy socjalni i komornicy.
W 2000 r. w Ministerstwie Sprawiedliwości zrodziła się idea obchodów „Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw”, mająca na celu zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. Idea ta związana jest z obchodzonym w dniu 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw. W Polsce dzień ten został ustanowiony Dniem Ofiar Przestępstw na mocy ustawy z dnia 12 lutego 2003 r. o ustanowieniu 22 lutego Dniem Ofiar Przestępstw.
KP Policji w DT