Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw
Już po raz kolejny od 21 do 25 lutego 2012 roku organizowany jest „Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw”. Podobnie jak w roku ubiegłym w dniach od 20 do 24 lutego 2012 r. dyżurni prokuratorzy w siedzibie Prokuratury Rejonowej w Dąbrowie Tarnowskiej ul. Wyszyńskiego 2, w godzinach od 9:00 do 15:00 będą udzielali informacji o uprawnieniach pokrzywdzonego.
W czasie dyżurów osoby pokrzywdzone przestępstwem będą mogły uzyskać wsparcie oraz profesjonalną pomoc w postaci informacji na temat przysługujących im uprawnień.
Idea Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw wiąże się z Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw obchodzonym w dniu 22 lutego. W Polsce ten dzień jest również ustanowiony Dniem Ofiar Przestępstw na mocy ustawy z dnia 12 lutego 2003 r. o ustanowieniu 22 lutego Dniem Ofiar Przestępstw.
Podstawowym celem Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw jest zwrócenie szczególnej uwagi społeczeństwa oraz instytucji państwowych i samorządowych na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. Przedsięwzięcie to realizowane jest z inicjatywy Ministerstwa Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego we współpracy m.in. z sądami, prokuratorami, jednostkami organizacyjnymi Policji, organizacjami pozarządowymi.
W lutym 2009 roku utworzono informacyjną stronę internetową www.pokrzywdzeni.gov.pl, na której znajdują się informacje o prawach osób pokrzywdzonych przestępstwem, utworzonych w Polsce Ośrodkach Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, „Informator dla pokrzywdzonego” oraz baza danych o instytucjach i organizacjach pozarządowych udzielających ofiarom przestępstw wsparcia psychologicznego i informacji prawnej, z podziałem na województwa.
Na stronie tej można również uzyskać informacje na temat kategorii przestępstw (przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu – nieumyślne spowodowanie śmierci, zabójstwo, bójka i pobicie, uszkodzenie ciała; przestępstwa przeciwko wolności – stalking, pozbawienie wolności, groźba karalna, handel ludźmi; przestępstwa seksualne – zgwałcenie, nadużycie zależności, obcowanie z małoletnim, kazirodztwo; przeciwko rodzinie i opiece – porzucenie, uprowadzenie, zatrzymanie, znęcanie się, uchylanie się od alimentów; przemoc domowa – fizyczna, psychiczna, materialna; przestępstwa przeciwko mieniu – oszustwo, uszkodzenie mienia, przestępstwa rozbójnicze, kradzież, przywłaszczenie).
Podstawowym założeniem jest, aby strona służyła przede wszystkim społeczeństwu, w tym osobom pokrzywdzonym przestępstwem, a nie profesjonalistom. Dlatego też umieszczane na niej informacje przekazane są prostym, komunikatywnym językiem, zrozumiałym dla wszystkich, którzy nie mają prawniczego przygotowania.
Źródło: Prokuratura Rejonowa w Dąbrowie Tar.; www.pokrzywdzeni.gov.pl