Dzisiaj:
Niedziela, 29 grudnia 2024 roku
Domawit, Dominik, Gosław, Jonatan, Marcin, Tomasz, Trofim

„Twoja rodzina to siła – nie jesteś sam!”

21 grudnia 2012 | Brak komentarzy

Około 200 osób uczestniczyło w Konferencji, której celem było podsumowanie i oficjalne zakończenie 3-letniego projektu „Twoja rodzina to siła – nie jesteś sam!”.

Konferencja odbyła się 18 grudnia 2012 r. W projekcie wzięło udział ok. 350 uczestników z całego powiatu. Biorąc pod uwagę, że z wielu form wsparcia korzystali nie tylko sami beneficjenci ale także ich osoby najbliższe (dzieci, współmałżonkowie), z różnych form uczestnictwa w projekcie skorzystało ponad 1000 mieszkańców powiatu.

Burmistrz Stanisław Początek oficjalnie przywitał zaproszonych gości i uczestników projektu, w słowach wstępnych wskazał też na ideę przyświecającą realizacji projektów realizowanych w ramach programu Operacyjnego kapitał Ludzki. W roli prowadzącego konferencję wystąpił Włodzimierz Słomczyński – dyrektor MGOPS a zarazem kierownik projektu.

Konferencja zaczęła się tematem: „Nie jestem już wykluczony – szukanie pasji, krok po kroku”, który przedstawiła Iwona Wiśniewska (pedagog, psycholog, mediator rodzinny, wykładowca uczelniany). Jak wynika z wystąpienia, każdy może być dotknięty zjawiskiem wykluczenia społecznego i tak naprawdę, to od każdego z nas zależy, czy pozwoli się wykluczyć, czy pozwoli odebrać sobie prawo do decydowania o swoim życiu. Pani psycholog nawiązała do wykorzystywanych w trakcie projektu praktycznych narzędzi takich jak trening kompetencji społecznych, trening umiejętności rodzinnych, grupa wsparcia czy wreszcie indywidualnych konsultacji psychologicznych. Wskazał na korzyści z uczestnictwa w tych treningach oraz wpływu tych zajęć na osobiste postawy uczestników i możliwość ich pozytywnej modyfikacji.

O tym, że wymienione formy wsparcia faktycznie mogły i wywarły wpływ na postawy uczestników wobec swoich problemów i swojej sytuacji świadczyły dobitnie wystąpienia uczestniczek projektu. Właśnie jednym z punktów programu były publiczne wystąpienia uczestniczek projektu, które pokonując swoją tremę dzieliły się swoimi doświadczeniami. Był to praktyczny dowód potwierdzający, że uczestnictwo w warsztatach pomaga nabrać odwagi, pewności siebie i nawet osobom nieśmiałym pozwala publicznie zabrać głos. Uczestnicy projektu, którzy zdecydowali się na takie publiczne wystąpienie podczas konferencji, także zwracali uwagę na przeżywany stres jak również podkreślali, że gdyby nie wcześniejsze uczestnictwo w projekcie – nie zdecydowali by się na publiczne dzielenie się swoimi przeżyciami i refleksjami z udziału w projekcie. Niejedna osoba uczestnicząca w projekcie przyznaje, że decydując się na udział miała mieszane uczucia i wątpliwości czy to ma sens. Teraz przyznają, że to była dobra decyzja i ci, którzy dzielili się swoim doświadczeniem podczas konferencji zachęcali innych do udziału w projekcie.

Małgorzata Sadowniczyk, pełniąca funkcje koordynatora merytorycznego projektu przedstawiła projekt od strony merytorycznej: cele, założenia, stosowane narzędzia i metody. Ostatnim punktem konferencji była informacja kierownika projektu (W.Słomczyński) odnośnie przebiegu tego 3-letniego projektu, osiągniętych rezultatów, doświadczeń i wniosków z realizacji. Wprawdzie wyniki projektów tego typu, określanych potocznie mianem „miękkich projektów” nie są tak spektakularne i namacalne jak np. budowa obwodnicy czy jakiegoś sportowego obiektu, jednak w życiu lokalnego środowiska projekty te odgrywają ważną rolę i mają swój konkretny wymiar. I tak, w projekcie wzięło udział ok. 350 uczestników z całego powiatu. Biorąc pod uwagę, że z wielu form wsparcia korzystali nie tylko sami beneficjenci ale także ich osoby najbliższe (dzieci, współmałżonkowie), z różnych form uczestnictwa w projekcie skorzystało ponad 1000 mieszkańców powiatu.

Czytaj więcej

 


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)