TWÓJ E-PIT JUŻ CZEKA NA CIEBIE
Wypełnione przez urząd skarbowy zeznanie za 2018 r. jest dostępne od 15.02.2019 r. w serwisie www.podatki.gov.pl. Można go zaakceptować, dodać inne dane lub odrzucić propozycję urzędu i rozliczyć się samodzielnie. Można też nie zrobić nic, wówczas 30 kwietnia zeznanie zostanie uznane za złożone.
To nie jedyna nowość – w tym roku skrócono też czas zwrotu nadpłaconego podatku do 45 dni. Pierwsze zeznania na drukach PIT-37 (umowa o pracę, zlecenie, dzieło) i PIT-38(z przychodów kapitałowych) są gotowe do pobrania przez podatników w ramach nowej usługi Twój e-PIT. Po raz pierwszy obowiązek przygotowania zeznania podatkowego spoczywa na Krajowej Administracji Skarbowej.
Twój e-PIT wpisuje się w politykę: przejrzystości, prostoty i przyjazności w prawie podatkowym. Rozliczenie roczne jeszcze nigdy nie było tak proste jak teraz. – mówi Naczelnik Urzędu Skarbowego w Dąbrowie Tarnowskiej Halina Zdońska.
Aby skorzystać z PIT-u wypełnionego przez urząd, w serwisie www.podatki.gov.pl należy wybrać „Zobacz Twój e-PIT” a następnie zalogować się, podając PESEL (lub NIP i datę urodzenia) oraz kwotę przychodu z zeznania za 2017 r., a także kwotę przychodu z jednej z informacji od pracodawców (np. PIT-11) za 2018 r. System informatyczny automatycznie wyświetli propozycję zeznania (nawet z kilku źródeł przychodu), a podatnik może je bez zmian zaakceptować lub zmienić, np. uzupełniając informacje o ulgach lub organizacji pożytku publicznego, której chce przekazać 1 proc. podatku. Jeśli podatnik nie zrobi nic, wówczas z upływem terminu składania zeznań (30 kwietnia), rozliczenie zostanie automatycznie zaakceptowane, co będzie równoznaczne z jego złożeniem. Tym samym podatnicy rozliczający się na drukach PIT-37 i PIT-38 unikną kary za nieterminowe wysłanie zeznania.
W pierwszej kolejności udostępniamy najpopularniejsze zeznania dla osób fizycznych. W kolejnych latach usługa będzie rozszerzana o kolejne druki. – wyjaśnia Pani Halina Zdońska i dodaje – W ubiegłym roku 54% wszystkich zeznań podatkowych złożonych przez mieszkańców powiatu dąbrowskiego wpłynęło drogą elektroniczną. Mam nadzieję, że dzięki zaproponowanym ułatwieniom, jeszcze więcej podatników skorzysta z elektronicznej formy kontaktu z urzędem skarbowym.
Oprócz skorzystania z nowej usługi Twój e-PIT, nadal można rozliczyć się elektronicznie za pomocą systemu e-Deklaracje lub tradycyjnie w formie papierowej. Jeśli podatnik decyduje się na inną formę niż Twój e-PIT nie musi tego zeznania w ramach usługi odrzucać. Dla urzędu skarbowego obowiązujące będzie to zeznanie, które podatnik złoży samodzielnie. Niemniej jednak Krajowa Administracja Skarbowa zachęca do skorzystania z usługi Twój e-PIT. Jeżeli z PIT wynika nadpłata podatku, to korzystając z usługi Twój e-PIT podatnik otrzyma zwrot w ciągu maksymalnie 45 dni – licząc od dnia wysłania zeznania. Urząd skarbowy będzie się jednak starał, aby ten termin był jak najkrótszy.
W przypadku dopłaty podatku, urząd skarbowy w terminie do 31 maja powiadomi podatnika o konieczności dopłaty podatku. Od momentu doręczenia tej informacji przez urząd, podatnik ma 7 dni na dokonanie zapłaty. Dopiero od tej daty naliczane będą odsetki.
W przypadku rozliczenia się w inny sposób, niż za pośrednictwem usługi Twój e-PIT, obowiązują dotychczasowe terminy zapłaty podatku.
Urząd Skarbowy w Dąbrowie Tarnowskiej jest czynny w każdy dzień roboczy, w poniedziałki od 7.15 do 18.00, w pozostałe dni – od 7.15 do 15.15.
Dodatkowo Naczelnik Urzędu Skarbowego w Dąbrowie Tarnowskiej w okresie do 30 kwietnia 2019 r. organizuje bezpłatne szkolenia instruktażowe dla podatników nt.: Twój e-PIT:
– w każdy poniedziałek w godz. 8.30-10.00 oraz w poniedziałki w dniach: 11 marca 2019 r., 8 kwietnia 2019 r. w godz. 15.00-16.30
– w Urzędzie Skarbowym w Dąbrowie Tarnowskiej w pokoju 55.
W ubiegłym roku do dąbrowskiego urzędu skarbowego z ponad 16 tys. zeznań PIT-37 i PIT-38 prawie 8 tys. przesłano elektronicznie. Natomiast w skali województwa małopolskiego urzędy skarbowe z prawie 1,2 mln zeznań PIT-37 i PIT-38 ponad 780 tys. otrzymały elektronicznie. Najczęściej w ten sposób rozliczały się osoby w wieku 31-40 lat. Wśród pięćdziesięciu miast Polski, skąd spłynęło najwięcej elektronicznych deklaracji, Kraków był na drugim miejscu.