Turnieju Rycerzy i Wojów pod Wieżycą
Krucjaty (łac. crux, krzyż) – jak mówi definicja to religijnie sankcjonowane wyprawy zbrojne. Wbrew powszechnej opinii nie były prowadzone jedynie przeciw muzułmanom, ale także przeciw poganom, chrześcijańskim heretykom, a czasami nawet przeciw samym katolikom.
Oczywiste powody religijne mieszały się siłą rzeczy z czynnikami politycznymi i ekonomicznymi. Krucjaty ogłaszane były przez papieży a czasami również władców wspieranych przez papiestwo.
W tym roku przypada kilka okrągłych rocznic krucjatowych. Najważniejsza – 915 rocznica zdobycia Jerezolimy / 1099 / oraz kilka związanych z walką z pogaństwem w XIII wieku na naszych ziemiach. I tak w 1234 roku / 780 lat temu / tuż po załagodzeniu gwałtownych sporów o pretendenturę do tronu krakowskiego Konrad Mazowiecki i Henryk Brodaty wraz z innymi książętami dzielnicowymi wyprawili się zbrojnie na Prusów pokonując ich w zimowej bitwie nad rzeką Dzierzgonią. Zaś 750 lat temu / 1264 / książę Bolesław Wstydliwy zorganizował wyprawę przeciw Jaćwingom wspierającym Mazowsze w walce o tron krakowski a do ostatecznej konfrontacji doszło w dniu 23 czerwca. Tę właśnie bitwę chcemy zrekonstruować na wieczorny finał tegorocznego Turnieju Rycerzy i Wojów pod Wieżycą, w piątą rocznice naszej edukacyjnej działalności we wsi Oleśnica, gmina Olesno, powiat dąbrowski.
Całość zacznie się w sobotę 20 września o godzinie 11 – tej inscenizacją nadania w 1274 roku Świętosławowi herbu Gryf przez wspomnianego księcia ziem, na których stał rekonstruowany przez nas gród. Następnie dla uświetnienia 740 rocznicy tego wydarzenia odbędzie się turniej walki mieczem, współzawodnictwo łucznicze oraz po raz pierwszy pod Wieżycą – bieg dam. Liczymy na przybycie wyjątkowo licznej grupy rekonstruktorów historycznych. Tradycyjnie w naszym projekcie mogą uczestniczyć najmłodsi – w chwilach wolnych między konkurencjami poprowadzimy dla nich warsztaty walki mieczem i strzelania z łuku. Przewidujemy również udział rzemieślników z epoki, którzy wystawią kramy ze swymi wyrobami. Wstęp wolny.
Podobnie jak w latach poprzednich impreza nasza organizowana pod patronatem Muzeum Okręgowego w Tarnowie poprzedza Turniej Rycerski na zamku w Dębnie, na który serdecznie zapraszamy w niedzielę.
Poczet Bagiennych z Wieżycy – główny organizator