Truskawkowe święto w Nieczajnie
Kolorowo, truskawkowo, tanecznie, muzycznie i przede wszystkim bardzo smacznie – tak było na IX Święcie Truskawki, które odbyło się w niedzielę w Nieczajnie Górnej.
Nieczajna Górna, to tylko formalny wybór miejsca imprezy, bo truskawkowe święto organizowały wspólnie dwie miejscowości: Nieczajna Górna i Dolna i trzy gminy: Dąbrowa Tarnowska, Radgoszcz i Olesno.
Święto Truskawki, to udana próba promocji produktu, który najlepiej wyróżnia Powiśle Dąbrowskie. Gminy Dąbrowa Tarnowska, Olesno i Radgoszcz od dziewięciu lat promują truskawkę jako zdrowy produkt z powodzeniem uprawiany w regionie. O powodzeniu tej próby najlepiej świadczy fakt, że truskawkowe święto odbyło się już dziewiąty raz i na stałe zagościło na mapie cyklicznych imprez regionu dąbrowskiego.
Tego roku organizowały je trzy gminy: Dąbrowa Tarnowska, Radgoszcz i Olesno. Wspierały zaś takie instytucje jak: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Małopolska Izba Rolnicza w Krakowie, Starostwo Powiatowe w Dąbrowie Tarnowskiej, Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego – biuro powiatowe w Dąbrowie Tarnowskiej, Urząd Gminy Olesno i Radgoszcz, sołectwa: Nieczajna Górna i Dolna oraz niezawodny Dąbrowski Dom Kultury. Patronat honorowy nad imprezą objęli: burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Stanisław Początek i starosta dąbrowski Tadeusz Kwiatkowski.
Przez cały czas trwania imprezy niezawodnym prowadzącym był dyrektor Dąbrowskiego Domu Kultury Paweł Chojnowski. Z Dąbrowskiego Domu Kultury pochodziło zresztą część zespołów umilających czas gościom, których – z godziny na godzinę – było coraz więcej. Wystąpiły urocze Sokoliki i bardzo profesjonalnie przygotowany zespół Voce (oba swoimi popisami tanecznymi uświetniły m.in. również Święto Rzemiosła w Dąbrowie Tarnowskiej i oba mają już na swoim koncie sukcesy w postaci uczestnictwa w wielu konkursach, przeglądach oraz imprezach). Nie zabrakło również utalentowanych wokalistek z DDK: Kingi Bil i Pauliny Moździerz. Były także, a może przede wszystkim, taneczne i muzyczne występy przedszkolaków i uczniów z Nieczajny oraz zespołów: Radgoszczanie i Nieczajnianie. Urocze przedszkolaki śpiewały o Święcie Truskawki, uczniowie zaprezentowali zabawny program „Wybory prosto z obory” z podtekstem ironicznym i politycznym, ale też groteskową wizją współczesnego świata i popkultury, której wyznacznikiem miały być, w tym przypadku, wybory miss obory. Były też tańce piratów. Nie obyło się bez elementów tradycyjnych – poloneza i krakowiaka.
Ale, zanim przedszkolaki i uczniowie oraz zespoły i soliści z DDK zaprezentowali swoje umiejętności wokalne i taneczne, Święto Truskawki w Nieczajnie zainaugurował burmistrz, który w dość długiej przemowie wyjaśnił ideę tej imprezy. Wtedy ławki przed sceną zajęli przede wszystkim lokalni politycy, którzy skorzystali z doskonałej okazji do promocji. Byli chyba wszyscy przedstawiciele gminy ze Stanisławem Początkiem, Markiem Minorczykiem i przewodniczącym rady miasta Władysławem Knutelskim na czele. Byli również radni miejscy. Powiat reprezentowali: Tadeusz Kwiatkowski i Robert Pantera. Nie zabrakło przewodniczącej rady powiatu Barbary Pobiegło i radnego Marka Kopii. Spoza lokalnych struktur do Nieczajny zawitał częsty gość różnych uroczystości na Powiślu – radny sejmiku województwa małopolskiego Bolesław Łączyński. Nie zabrakło także dawnego posła PiS (obecnie Solidarnej Polski) Józefa Rojka.
Po burmistrzu Początku głos zabrał Tadeusz Kwiatkowski (na Święcie Truskawki w podwójnej roli – jako starosta powiatu i przewodniczący Małopolskiej Izby Rolniczej). Kwiatkowski – w ramach obopólnej współpracy między gminą a powiatem i równie obopólnej sympatii, której przejawy widać podczas sesji rady i rozmaitych imprez – przyznał Początkowi medal i dyplom „Zasłużony dla Małopolskiej Izby Rolniczej”. Potem obaj (burmistrz i starosta) w towarzystwie Bolesława Łączyńskiego, posła Rojka oraz Zbigniewa Tomaszka (zastępcy dyrektora Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Karniowicach) wzięli udział w konkursie na najszybszego szypułkowicza. Konkurencję bezapelacyjnie wygrał Tadeusz Kwiatkowski jako najlepszy i najszybszy szypułkowicz w powiecie. Szybkością i sprawnością w obieraniu truskawek nie popisali się ani Stanisław Początek (któremu pomagał sam zwycięzca) ani Bolesław Łączyński.
Konkurs na najszybszego szypułkowicza, to nie jedyna konkurencja zorganizowana podczas tegorocznego Święta Truskawki. Był również konkurs na najlepszą potrawę (truskawkowe wypieki), największą truskawkę i konkurs wiedzy o truskawce. Uczestniczki pierwszego z nich popisały się wręcz niespotykanym talentem kulinarnym tworząc wypieki na miarę kulinarnych dzieł sztuki – równie pięknych, co smacznych (można je obejrzeć w naszej galerii zdjęć). Zaskoczyć mogły również największe okazy truskawek, które rozmiarami znacznie odbiegały od standardowego owocu (zobacz: galeria zdjęć).
Tegoroczne święto było również okazją do podsumowania projektu „Twórczość ludowa naszą pasją” realizowanego przez „Stowarzyszenie Kobiet Wsi Nieczajna Górna” w ramach programu „Mecenat Małopolski 2012”. Stąd Świętu Truskawki towarzyszyła także piękna wystawa rękodzieła ludowego (odsyłamy do galerii zdjęć). Była też bezpłatna degustacja potraw regionalnych. Dla dzieci przygotowano trampolinę i dmuchaną zjeżdżalnię. Po części oficjalnej do późnej nocy trwała wspólna zabawa przy muzyce. Podczas tegorocznego święta, mimo że zbiory truskawek nie dopisały, Nieczajna Dolna i Górna miały się czym pochwalić. Dobrze bawili się nie tylko mieszkańcy obu miejscowości – gospodarzy święta, ale także przyjezdni goście z Dąbrowy Tarnowskiej i okolic. Połączyła ich wspólna zabawa i pyszny smak nieczajniackich truskawek, które wszyscy zachwalali.
Ula Skórka