SYTUACJA POWODZIOWA NA POWIŚLU (AKTUALIZACJA)
Powiat dąbrowski walczy o wał w Zabrniu. Jeżeli wał „puści”, zalane zostanie aż 220 domów mieszkalnych, a ostrzeżenia meteorologiczne nie napawają optymizmem. W gminie Dąbrowa Tarnowska zalało 26 posesji i ponad 300 piwnic. Woda zalała 5 budynków użyteczności publicznej: DDK, halę łuczniczą, basen, KRUS, piwnice SP nr 2 w Dąbrowie oraz Dom Ludowy w Nieczajnie Dolnej.
Powiat dąbrowski – wg wstępnych szacunków i ocen – prawdopodobnie ucierpiał najbardziej ze wszystkich polskich powiatów. Ewakuowana została (oprócz 24. osób z Dąbrowy i 8. z Szarwarku) jeszcze jedna mieszkanka – tym razem Radgoszczy.
Burmistrza Krzysztofa Kaczmarskiego, sekretarza gminy Stanisława Ryczka, starostę dąbrowskiego Lesława Wieczorka, wicestarostę Krzysztofa Bryka oraz wójtów i burmistrzów większości gmin podlegających pod powiat dąbrowski może czekać kolejna nieprzespana noc. Co prawda w Dąbrowie Tarnowskiej na ten moment sytuacja wydaje się stabilna i w miarę opanowana (chociaż na terenie całego powiatu Straż Pożarna usuwa obecnie skutki ponad 30 zdarzeń), ale np. w Szczucinie (który również ogromnie ucierpiał) woda się podnosi, a „puszczenie” wału w Zabrniu spowoduje ogromne straty w dobytku mieszkańców! Niepokojące są prognozy i ostrzeżenia hydrologiczne. Deszcz ma dalej padać. Do powiatu, w związku z powodzią, przybyła Beata Szydło. Jeszcze dziś na Powiśle przyjedzie również premier Mateusz Morawiecki.
Większość jednostek PSP Dąbrowa Tarnowska zostało rozdysponowanych do zdarzeń związanych z powodzią. Strażacy, gdzie to możliwe, odpompowywują wodę i umacniają wały. Najgorsza sytuacja jest w tym momencie jest w Radgoszczy i Szczucinie, gdzie woda przesącza się przez wały, choć strażacy walczą o ich uratowanie.
W Dąbrowie Tarnowskiej woda sukcesywnie opada, ale sekretarz Stanisław Ryczek i burmistrz Krzysztof Kaczmarski bardzo obawiają się ostrzeżeń meteorologicznych, które dla gminy nie rysują się pomyślnie. Ekipy z dąbrowskiego MOPS – u przechodzą przez posesję poszkodowanych w powodzi mieszkańców. Gmina – za pośrednictwem MOPS – u, może wypłacić tzw. „pierwszą pomoc” – zasiłek do 3 tys. zł. Większe straty gmina będzie zgłaszać do wojewody, licząc na to, że ten uzna te zdarzenia za powódź. Wydaje się, że straty są już tak wielkie – zarówno w zakresie dobytku mieszkańców, budynków użyteczności publicznej jak i szeroko pojętej infrastruktury .
Poszkodowani w dużej mierze radzą sobie sami w zakresie zapewnienia sobie dachu nad głową i żywności. Ewakuowani nocą w większości znaleźli schronienie wśród rodzin i bliskich. Natomiast, jak zaznacza Stanisław Ryczek, mieszkańcy interweniowali najczęściej o przywrócenie prądu, co w większości przypadków udało się szybko opanować.
Burmistrz Krzysztof Kaczmarski kilkanaście minut temu rozmawiał z Sanepidem o środkach dezynfekcyjnych, gdyż poszkodowani mieszkańcy zgłaszają teraz najczęściej taki problem. W gminie Dąbrowa Tarnowska, do jutra rana, trwa nieprzerwanie dyżur. W miejscach, gdzie to będzie możliwe, jeszcze dziś będzie odpompowywana woda. Na razie nie da się oszacować strat finansowych gminy Dąbrowa Tarnowska, a tym bardziej strat w powiecie dąbrowskim. Gmina szacuje je w tym momencie ilościowo: ile zostało zalanych budynków, gruntów, dróg gminnych, przepustów; zamulonych kanalizacji. Oprócz Dąbrowy Tarnowskiej, ogromnie ucierpiała też Nieczajna Dolna, Sutków, Szarwark, Smęgorzów. Miejscowe zalania były też na Morzychnie.
Do powiatu przyjechała Beata Szydło. Władze oczekują również premiera Mateusza Morawieckiego i wojewody małopolskiego. W Brniu niestety nie ma jeszcze tendencji spadkowej i woda nieco się podwyższa. Fala powodziowa „przechodzi” obecnie przez gminę Szczucin, która już teraz ogromnie ucierpiała. W Oleśnie jest już nieco lepiej, ale ta gmina również odniosła duże straty. Jak zaznacza wicestarosta Krzysztof Bryk, powiat obawia się teraz najbardziej o wał przeciwpowodziowy. W przypadku jego rozerwania, w Zabrniu 220 domów zostanie zalane przez wodę, a straty będą ogromne.
*************************************************************************************************************
Całą noc trwały ewakuacje i działania na terenie miasta, gminy i powiatu dąbrowskiego. W Dąbrowie już w nocy ewakuowano 24 osoby. Zalana jest głównie ulica Nadbrzeżna, Oleśnica i okolice kina Sokół.
Większość osób znalazła schronienie u rodzin i wśród bliskich. Zaś 4 osoby znalazły się w Domu Pomocy, a 4 inne znajdują się w sztabie kryzysowym w Urzędzie Miasta, gdzie mają otrzymać pomoc od władz. Rano ewakuowano 8 osób z bardzo zalanej miejscowości Szarwark. W Dąbrówkach Breńskich woda przelewa się przez wał. Trwają prace naprawcze.
Podobnie w gminie Radgoszcz, gdzie rzeka Dęba przesącza się przez wał. Droga powiatowa w kierunku Brnia jest zalana i odcięta. Podobny problem z drogą dojazdową ma Olesno. Straż pożarna w Dąbrowie Tarnowskiej odnotowała dotąd ponad 120 zdarzeń tego typu. Strażacy pracowali przez całą noc i zapowiada się równie pracowity dzień, bo sytuacja z zalaniami jest raczej rozwojowa. Zapowiadane są dalsze opady deszczu, a i bez tego jest już ciężko.
– Zalało ludziom domy. Nie jesteśmy w stanie tych domów zabezpieczyć. Będziemy prowadzić ewakuację. Woda zalewa budynki użyteczności publicznej – nasze kino, halę sportową – mówił w nocy burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej, Krzysztof Kaczmarski.
Zdjęcia wykonane rano w okolicach kina Sokół.
fot. Mateusz Kolano
*************************************************************************************************************
Obejrzyj relację w TVP Kraków
*************************************************************************************************************
SYTUACJA POWODZIOWA NA TERENIE GMINY DĄBROWA TARNOWSKA Z DNIA 22 MAJA BR. GODZ. 8:00
W wyniku intensywnych opadów deszczu w dniu 21/22.05 br. gwałtownie podniósł się poziom w rzekach na terenie Gminy Dąbrowa Tarnowska. W nocy 21.05 br. rzeka Breń wystąpiła z koryta zalewając ulice: Nadbrzeżną, Kościuszki, Oleśnicką, Aleje Wolności. Zalane zostały budynki znajdujące się przy tych ulicach. Ewakuowano 8 osób z ulicy Nadbrzeżnej. Do najbardziej zagrożonych gospodarstw dostarczono piasek i worki. Woda zalała piwnice Dąbrowskiego Domu Kultury, Halę Łuczniczą i Krytą Pływalnię. W akcji ratunkowej brały udział wszystkie jednostki OSP z terenu Gminy Dąbrowa Tarnowska. Aktualnie minimalnie obniżył się poziom rzeki Breń w Dąbrowie Tarnowskiej. Podtopione zostały drogi gminne i drogi transportu rolnego, oraz pola uprawne we wszystkich sołectwach.
Na bieżąco są kontrolowane stany rzek i cieków wodnych.
Alarm powodziowy obowiązuje do odwołania.
Do czasu odwołania alarmu powodziowego
pełniony będzie stały dyżur
w Urzędzie Miejskim w Dąbrowie Tarnowskiej
14 6422775 lub tel. 14 6554000
Aktualne ostrzeżenia meteorologiczne można śledzić na stronie: http://pogodynka.pl/ostrzezenia
UM DT
fot. UM DT
*************************************************************************************************************
PRZEDSTAWICIELE RZĄDU NA POWIŚLU