Dzisiaj:
Poniedziałek, 23 grudnia 2024 roku
Dagobert, Mina, Sławomir, Sławomira, Wiktoria

WIELKI CZWARTEK

28 marca 2024 | Brak komentarzy

Rozpoczynające się w czwartek Triduum Paschalne to dla chrześcijan najświętszy czas w roku. Od Wielkiego Czwartku do Niedzieli Zmartwychwstania Kościół wspomina najważniejsze wydarzenia w historii zbawienia: ustanowienie Eucharystii, mękę i śmierć Chrystusa oraz Jego Zmartwychwstanie.

W Wielki Czwartek będziemy wspominać ustanowienie Eucharystii oraz kapłaństwa. Jeszcze przed wieczornym rozpoczęciem Triduum Paschalnego rankiem ma miejsce szczególna Msza św.

We wszystkich kościołach katedralnych biskup diecezjalny wraz z kapłanami odprawia Mszę św. Krzyżma. Podczas niej biskup święci oleje, które przez cały rok służą przy udzielaniu sakramentów chrztu, święceń kapłańskich, namaszczenia chorych.

Wieczorem odprawiana jest uroczysta Msza Wieczerzy Pańskiej rozpoczynająca Święte Triduum Paschalne. Jest pamiątką Ostatniej Wieczerzy, gdy Chrystus ofiarował Bogu Ojcu pod postacią chleba i wina swoje Ciało i Krew, które następnie dał apostołom do spożycia i nakazał czynić to na Jego pamiątkę.

Kapłani sprawują tę mszę w białych albo złotych ornatach. Podczas śpiewu hymnu „Chwała na wysokości” w kościele uderza się we wszystkie dzwony. Po jego zakończeniu natomiast milkną dzwony, a w ich miejsce używane są drewniane kołatki aż do czasu Wigilii Paschalnej i ponownego odśpiewania hymnu.

Konsekruje się również komunikanty na Mszę Wieczerzy Pańskiej i Liturgię Męki Pańskiej w Wielki Piątek. Następnie przenosi się wszystkie puszki z komunikantami do ciemnicy (kaplicy adoracji). Tabernakulum jest puste, wieczna lampka się nie pali, a na ołtarzu nie ma świec, mszału ani obrusu.


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)