Dzisiaj:
Niedziela, 24 listopada 2024 roku
Adela, Erast, Felicyta, Klemens, Klementyn, Orestes, Przedwoj

Szranki pod Wieżycą (film)

23 września 2013 | komentarze 2

W sobotę, 21 września, plac bitewny pod Wieżycą w Oleśnicy był oblegany nie tylko przez średniowiecznych rycerzy, ale i obserwatorów, którzy przyjechali tutaj specjalnie, aby zobaczyć zmagania średniowiecznych wojów.

Uczestnicy tego niezwykłego widowiska mogli ponadto dowiedzieć się , jak wyglądało życie w tamtej epoce oraz zapoznać się z kulturą i historią Polski we wczesnym średniowieczu.

Dla chętnych, którzy chcieli poczuć się jak rycerze, przygotowano bezpieczne miecze otulinowe, którymi można było stoczyć pojedynek. Każdy uczestnik mógł także skorzystać z nauki strzelania z łuku, zapoznać się z metodami średniowiecznej walki i wojennym uzbrojeniem, a także spróbować epokowych dań, przygotowywanych w obozie rycerskim.

Sobotnie potyczki turniejowe zamykają sezon i są zwieńczeniem projektu grodowego, w ramach którego odbyły się m.in. prelekcje historyczne w szkołach i na przedpolu budowanego grodu w Oleśnicy, warsztaty lepienia naczyń z gliny czy rekonstrukcje słowiańskich obrzędów podczas Nocy Kupały.

Otwarty Turniej Rycerski jak zwykle organizują Poczet Bagiennych z Wieżycy wraz z Muzeum Okręgowym w Tarnowie, przy współpracy tarnowskich drużyn: Woje Peruna i Gladi Amici.

Swoich sił w turnieju próbowali wojowie z drużyn reprezentujących różne zakątki Polski. Byli to Drużyna Wojów Czarny Sokół z Dębicy, Nordlige Sverda z Rudy Śląskiej, Chorągiew Rycerstwa Ziemi Lubelskiej i Drużyna Grodu Horodna z Rzeszowa. Zawody obejmowały eliminacje turnieju bojowego w kategoriach wieku X i XIII oraz eliminacje multiperiodycznego konkursu łuczniczego. Eliminacje wyłoniły najlepszych, którzy zmierzyli się w finałach. Dla zwycięzców ufundowano atrakcyjne nagrody: miecze i łuk. Na pewno przydadzą się dzielnym wojom na Turnieju Rycerskim pod Wieżycą za rok, a jeszcze wcześniej – na Turnieju Rycerskim w Dębicy już w najbliższą sobotę.

Anna Bondal

fot. Anna Bondal 

Nasz projekt grodowy z założenia miał obejmować działania niekomercyjne z zakresu propagowania historii. Realizujemy warsztaty dla zorganizowanych grup młodzieży, warsztaty dla samych rekonstruktorów historycznych czy wreszcie otwarte imprezy ale kierowane na edukację.

21.09.2013 odbył się Turniej Rycerski pod Wieżycą we wsi Oleśnica, gm. Olesno, pow. dąbrowski. Podobnie jak w zeszłym roku w ramach weekendu z historią organizowanym wspólnie z Muzeum Okręgowym w Tarnowie dzień przed tradycyjnym niedzielnym Turniejem w Dębnie pod Wieżyce przybyli rekonstruktorzy historyczni z kilku grup rozsianych po kraju. W największym składzie Drużyna Grodu Horodna / Rzeszów / oraz Drużyna Wojów Czarnego Sokoła / Dębica /, Bractwo Rycerskie Ziemi Miechowskiej, Chorągiew Rycerska Ziemi Lubelskiej, Nordlige Sverda / Katowice / . Przyjęli ich gospodarze – bractwa lokalne – Drużyna Woje Peruna i Tarnowskie Bractwo Rycerskie „Gladii Amici” / Tarnów / oraz główny organizator czyli Poczet Bagiennych z Wieżycy. Głównym celem było rozegranie turniejów bojowych dla grup wczesnośredniowiecznych i XIII- wiecznych oraz wspólnego turnieju łuczniczego .

Po zaciekłych acz honorowych walkach wyłoniono zwycięzców – miecz wczesnośredniowieczny ufundowany przez Urząd Gminy Olesno powędrował do rąk Lubomira Alesandrowicza z Drużyny Wojów Grodu Horodna a replika miecza z wieku XIII – tego zakupiona przez Centrum Polonii Ośrodek Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu do Michała Lipińskiego z TBR.

W zmaganiach łuczniczych najlepszy okazał się Jarosław Michałek również z TBR, który odebrał wysokiej klasy łuk z rąk sponsora – szefa firmy ZBUD p. Ryszarda Jędraszka. Oczywiście nie pozostawiliśmy dzieci i młodzieży bez możliwości spróbowania własnych sił w tych konkurencjach. Dzięki zaangażowaniu profesjonalnych instruktorów w bractw – mogli oni przez kilka godzin walczyć bezpiecznymi mieczami i strzelać z ćwiczebnego łuku zakupionego również przez ZBUD. Zgodnie z obietnicą można było też spróbować epokowych potraw i zajrzeć do obozu rycerskiego. Pozostali sponsorzy to Rolbud, Tabak, Okręgowe Stacje Kontroli Pojazdów w Ćwikowie i Radgoszczy oraz firma Akcent, która bezinteresownie zaprojektowała i wykonała piękny plakat turnieju. Dzięki uprzejmości referatów: Promocji i Sportu Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Tarnowskiej impreza miała profesjonalne nagłośnienie. Tradycyjnie organizacyjnie wsparło nas Starostwo Powiatowe w Dąbrowie Tarnowskiej i sołtyska wsi Oleśnica. Patronami medialnymi byli – Gazeta Krakowska, Miasto i Ludzie oraz e- Kurier Dąbrowski. Mimo, że miała to być impreza wieńcząca wyjątkowo pracowity dla PBzW sezon rycerski to najprawdopodobniej w październiku odbędzie się jeszcze na naszym terenie trening dla bractw.

Wojciech Maniak

 

 


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

  1. 24 września 2013 o 14:54
    Medieval :
    Poznaję niektóre twarze i stroje z Dębna :)
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +1 (w sumie : 1)
  2. 25 września 2013 o 10:40
    Wojciech z Bagien :
    A w Dębnie dnia następnego pojawiły się niektóre twarze i stroje z Bagiennej Wieżycy :)
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +2 (w sumie : 2)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)