Szkoła Podstawowa imienia J. Wnęka w Odporyszowie
Odporyszów – miejscowość kojarzona od lat z postacią Jana Wnęka, genialnego XIX – to wiecznego rzeźbiarza i pierwszego lotnika, zwanego Ikarem znad Dunajca, uhonorowała jego imieniem Szkołę Podstawową.
Uchwała Rady Miejskiej w Żabnie została odczytana przez zastępcę Przewodniczącego Rady Miejskiej w Żabnie Stanisława Dudka, a akt nadania imienia przekazał burmistrz Żabna Stanisław Kusior.
Na specjalnej uroczystości, która rozpoczęła się celebracją mszy świętej w sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej, z którą Jan Wnęk był bardzo blisko związany, pojawiło się wielu zaproszonych gości, grono pedagogiczne ze szkół gminy Żabno, rodzice, a także najważniejsi w tym dniu uczniowie. Bo to dla nich Jan Wnęk ma być wzorem, który został wybrany na patrona ich placówki. Odporyszów od lat kojarzony jest z Wnękiem. Przysłużył się on miejscowości pozostawiając swoją spuściznę w postaci magicznych rzeźb, przedstawiających postacie i sytuacje z pisma świętego. Jest on również uznawany za pierwszego awiatora w historii, bo już w latach sześćdziesiątych XIX wieku budował skrzydła, na których oddawał loty na długości do trzech kilometrów. Jego dusza artysty i innowacyjność, nietuzinkowe spojrzenie na świat i pasja w tym co robił, wystarczyły by być uznanym za wzór osobowości godnej naśladowania przez pokolenia uczniów, które chodzić będą do Szkoły jego imienia.
Uroczystość stała się również pretekstem do poświęcenia pomnika, przedstawiającego jego wizerunek, a przeniesionego w nowe miejsce- bliżej szkoły. Podczas uroczystości nadano również nagrody „Imienia Jana Wnęka”, a otrzymały je osoby blisko związane z Odporyszowem, promujące miejscowość, działające na rzecz jej rozwoju. Byli to: Lucyna Warzecha, ks. Andrzej Augustyński, Stanisław Dudek, ks. Henryk Surma, ks. Aleksander Bandura, Zbigniew Lustofin, Stanisław Kusior.
Nagroda w przyszłości ma zafunkcjonować w gminie na stałe, a docenione zostaną nią osoby, które nietuzinkowo będą wspierać rozwój sołectw, zdobędą szczególne osiągnięcia naukowe, czy też w dużym stopniu zauważalny będzie ich rozwój artystyczny.