Dzisiaj:
Wtorek, 24 grudnia 2024 roku
Adam, Ada, Adamina, Adela, Ewa, Ewelina, Ewelin, Godzisława, Grzegorz, Grzymisława, Hermina, Herminia, Irma, Irmina, Zenobiusz

Szczucin wdraża projekt usuwania azbestu

20 lutego 2013 | komentarzy 8

Gdyby nie ten dobry wybór, to być może bylibyśmy dopiero na etapie wniosków – takie słowa pochwały pod adresem burmistrza Szczucina wypowiedział wojewoda małopolski Jerzy Miller na konferencji inaugurującej projekt usuwania azbestu w Małopolsce.

Liderem tego projektu jest gmina Szczucin, której – mimo silnej konkurencji – udało się pozyskać fundusze w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.

Dzięki burmistrzowi Janowi Sipiorowi i – jak sam podkreśla włodarz Szczucina – wsparciu projektu przez wojewodę Jerzego Millera już wkrótce podpisane zostaną pierwsze umowy z wykonawcami inwestycji.

Przypomnijmy, że chodzi o projekt „Demontaż i bezpieczne składowanie wyrobów zawierających azbest z obszaru województwa małopolskiego”, o którym pisaliśmy w zeszłym roku. Wówczas jednak podpisywano dopiero umowy, obecnie zaś lada moment ruszą prace wykonawcze. Jak podkreślił sam gospodarz konferencji inaugurującej projekt – Jan Sipior, ogromny udział w tym sukcesie ma strona szwajcarska. Projekt jest bowiem współfinansowany przez Szwajcarię w ramach programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.

Jan Sipior postawił na dobry kontakt z mediami i wydaje się, że ta strategia już zaowocowała.

Dzięki wam możemy dotrzeć pod każdą strzechę – powiedział Jan Sipior dziękując mediom za obecność w tak ważnej dla samorządu chwili.

Konferencja inaugurująca projekt miała być bowiem nie tylko odnotowaniem faktu wprowadzenia w życie założeń programu, ale również jego promocją w społeczeństwie. Jak wyjaśnia burmistrz Szczucina chodzi o to, by działalnością informacyjną objąć 600 tys. mieszkańców Małopolski.

Szacuje się, że z demontażu i wymiany pokryć azbestowych skorzysta, dzięki programowi, 6 tys. gospodarstw domowych na terenie gmin – beneficjentów projektu. Będzie to możliwe dzięki znacznemu dofinansowaniu z funduszy szwajcarskich.

Przypomnijmy, że 12 lipca ubiegłego roku została podpisana umowa pomiędzy władzami wdrażającymi programy europejskie a gminą Szczucin. Wartość projektu szacuje się na ok. 42 mln. zł. Dofinansowanie z funduszy szwajcarskich wyniesie 85%. 15% to udział własny gminy.

-Ogólnym celem projektu jest poprawa środowiska naturalnego Małopolski oraz zmniejszenie różnic społeczno-gospodarczych między regionami poprzez wyeliminowanie pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest oraz innych odpadów zawierających azbest – informują organizatorzy konferencji.

Chodzi również o „wyeliminowanie ze środowiska naturalnego odpadów niebezpiecznych, zmniejszenie źródeł pylenia azbestowego na terenie 40 gmin oraz poprawę świadomości społecznej na temat szkodliwości odpadów azbestowych i metod ich unieszkodliwiania”.

Dla gminy Szczucin pozycja lidera tego projektu to nie tylko sukces, ale przede wszystkim wyzwanie. Jak powiedział, uczestniczący w spotkaniu, wojewoda Jerzy Miller w Małopolsce jest jeszcze aż 93 tys. ton azbestu do usunięcia! Dotychczas udało się pozbyć zaledwie tysiąca ton niebezpiecznych odpadów. Projekt, którego beneficjentem jest 40 gmin małopolski, a liderem gmina Szczucin, pozwoli usunąć aż 20 tys. ton rakotwórczego eternitu. To największy projekt dotyczący gmin, a rozwiązujący problem nie swój, ale mieszkańców gmin. 40 gmin przez trzy lata będzie likwidować azbest i jednocześnie pomagać najbiedniejszym mieszkańcom. Projekt przewiduje bowiem pomoc finansową przy zakupie materiałów na pokrycie dachowe dla najuboższych rodzin. Takim wsparciem objętych zostanie ok. 800 gospodarstw domowych.

Bardzo dobrze się stało, że tyle gmin skorzystało z programu. Szkoda, że nie ma wśród nich Krakowa. (…) Gminom bez własnych środków udzielimy pożyczki bardzo nisko oprocentowane (4%) i pożyczki pomostowe. Dla tych „maruderów”, którzy nie załapali się na ten program mamy też ofertę 50% dopłaty do usuwania i utylizacji azbestu – poinformowała Małgorzata Mrugała – prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Ula Skórka


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

  1. 20 lutego 2013 o 22:24
    mieszkaniec :
    nadal nikt nic nie wie i zero konkretów ... poprostu bicie piany
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: 0 (w sumie : 10)
  2. 21 lutego 2013 o 07:19
    gość :
    w Szczucinie burmistrz robi coś dla swoich mieszkańców, a w Dąbrowie to tylko wszystko sie likwiduje, niedługo zamiast przybywać stanowisk pracy to będzie coraz mniej. No ale oczywiście wszystko zlikwidować bo tak najlepiej walczy się z bezrobociem.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: -5 (w sumie : 9)
  3. 21 lutego 2013 o 14:36
    mieszkaniec :
    osobom które dały mi minusa proponuje podejsc do U. maista w Szczucinie i dowiedziec sie jakiegokolwiek "Konkretu" Tak aby móc zaplanowac zmiane dachu .. tak zdjecie pokrywy azbestowej to nie wszystko przecież należy umówic firme ktora polozy blache , a do tego potrzebuje jako wlasciciel posesji konkretu tak aby umowic datę z wykonawcą ...jedno co jest pewne i konkretne to to ze niebawem znowu sie spotkaja na naradzie i sniadaniu ,lanczu a nastepnie obiedzie ..a pewny tez jest WIELKI POMNIK przypominajocy o Azbescie na płycie rynku w szczucinie
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +5 (w sumie : 9)
  4. 21 lutego 2013 o 17:18
    rodak :
    najpierw mieszkańcu podejdź do Urzędu, bądź zadzwoń i zapewne otrzymasz niezbędne informacje i odpowiedzi na pytania, które Ciebie interesują, a nastepnie krytykuj.Nie trudno zauważyć, że niewiele wiesz, bo zapewne nie masz problemu na swojej posesji z azbestem, więc dla zasady,,lepiej krytykować".
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: 0 (w sumie : 8)
  5. 21 lutego 2013 o 20:00
    xxx :
    mieszkaniec ma racje posiedza ,pojedza firmy kateringowe zarobia a co niektorzy zarobia wielkie pieniadze o ktorych niejeden z nas nawet nie sni i to sie nazywa usuwanie azbestu za tyle milionow
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +6 (w sumie : 8)
  6. 22 lutego 2013 o 05:40
    AQA :
    Ludziom to nigdy nie dogodzi. Mam rozumieć, że mieszkańcowi dzieje się krzywda bo zabiorą od niego za darmo ten śmieć. Gdyby wiedział ile kosztuje utylizacja kilograma azbestu oraz ile kilogramów leży na jego dachu to chyba zmienił by podejście.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +3 (w sumie : 9)
  7. 23 lutego 2013 o 08:30
    głupek :
    program jest po to ,żeby ludzi p.BURMISTRZ ZACZELI ZARABIAĆ PO 10000 zl m-c a nie usunięcie zagrożenia.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +4 (w sumie : 4)
  8. 1 marca 2013 o 20:44
    Jacek :
    Nadzieja - matka głupich. Robi się dużo szumu wokół PROGRAMU.....jest wrażenie że wszyscy będą mogli skorzystać z wieeeeelich pieniędzy a będzie kicha, bo ten co nie ma pieniędzy na pokrycie nową nawierzchnią dostanie figę. Ale dobrze że chociaż część mieszkańców skorzysta z PROGRAMU. NAJWIĘCEJ JEDNAK SKORZYSTAJĄ WYBRAŃCY BURMISTRZA- pracujący przy PROJEKCIE - KTÓRZY ZARABIAJĄ KOKOSOWE PENSJE.Nie ma im czego zazdrościć ale nabór pracowników do PROJEKTU powinien być konkursowy a nie uznaniowy - koneksyjny. Ale w Szczucinie to już tak musi być!
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +2 (w sumie : 2)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)