Dzisiaj:
Poniedziałek, 18 listopada 2024 roku
Aniela, Cieszymysł, Filipina, Galezy, Klaudyna, Odo, Otto, Roman, Tomasz

Sympozjum pt. „Unieść życie – Stefania Łącka”

24 września 2013 | Brak komentarzy

20 września br., w ramach III Tygodnia Wychowania odbyło się sympozjum pt. „Unieść życie – Stefania Łącka”, zorganizowane przez Katolickie Stowarzyszenie Wychowawców w Tarnowie, przy współudziale Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie i Diecezjalnego Duszpasterstwa Nauczycieli.

Sympozjum, które odbyło się w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie zgromadziło wielu znakomitych gości, ludzi nauki, księży, nauczycieli i wychowawców.

Obecna była m.in. bratanica Stefanii Łąckiej – Mieczysława Tarka (z domu Łącka) oraz dr Andrzej Kosiniak-Kamysz, były minister zdrowia, pochodzący z rodziny Stefanii ze strony jej matki. Wprowadzeniem do dyskusji panelowej były dwa wykłady, które wygłosili: ks. dr Władysław Szewczyk „Przekraczać siebie?!” oraz ks. dr Ryszard Banach, który przybliżył postać Stefanii Łąckiej i wartości, którymi żyła.

Dyskusję panelową „Wychowywać do wartości”, poprowadzi ks. dr Bogusław Połeć, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie z udziałem Małgorzaty Węgiel, nauczyciela Gimnazjum im. Stefanii Łąckiej w Gręboszowie, Ryszarda Ostrowskiego, przedstawiciela Kuratorium Oświaty –Delegatury w Tarnowie i ks. dr Władysława Szewczyka. Końcowym akcentem sympozjum była msza św. odprawiona w kościele księży Filipinów.

Stefania Łącka urodziła się 6 stycznia 1914 r. w Woli Żelichowskiej (gmina Gręboszów), nauczycielka, więźniarka obozu koncentracyjnego Auschwitz – Birkenau, niezłomny autorytet dla młodego pokolenia żyjącego w czasach, w których coraz trudniej o wzór życia w prawdzie, miłości, służbie i poświęceniu drugiemu człowiekowi. Zmarła 7 listopada 1946 roku. Grób Stefanii Łąckiej znajduje się na cmentarzu w Gręboszowie.

Wiesław Lizak

Galeria zdjęć

 

 


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)