Dzisiaj:
Piątek, 22 listopada 2024 roku
Cecylia, Marek, Maur, Wszemiła

Święto szkoły w Woli Żelichowskiej

9 czerwca 2011 | Brak komentarzy

2 czerwca br. w gminie Gręboszów miały miejsce szczególne uroczystości związane z kolejną rocznicą nadania Publicznemu Gimnazjum w Woli Żelichowskiej imienia Stefanii Łąckiej.

Uroczystości rozpoczęły się na cmentarzu w Gręboszowie, gdzie młodzież gimnazjum wraz z nauczycielami złożyła kwiaty na grobie Stefanii Łąckiej.

Następnie w kościele parafialnym pw. Św. Zygmunta w Żelichowie została odprawiona msza święta, którą koncelebrowali: dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie ks. dr B. Połeć, ks. prof. R. Banach, dyrektor Archiwum Diecezjalnego w Tarnowie ks. dr S. Kucharski, ks. W. Babiarz, ks. E. Kabat, ks. W. Szyrszeń, ks. J. Poremba oraz proboszcz parafii Żelichów ks. A. Kędryna. Homilię poświęconą Stefanii Łąckiej i jej wyborom życiowym dokonywanych zawsze z Bogiem wygłosił ksiądz dr Bogusław Połeć.

Na mszy świętej zgromadzili się licznie przybyli goście. Wśród nich rodzina patronki – Andrzej Kosiniak-Kamysz i Mieczysława Tarka, dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Krakowie Urszula Blicharz, prezes Klubu Inteligencji Katolickiej w Tarnowie Antoni Zięba, władze gminy na czele z wójtem, panią Krystyną Świętek, dyrektorzy szkół, nauczyciele, mieszkańcy gminy i uczniowie. Po mszy świętej goście udali się do gimnazjum, gdzie przywitała ich  dyrektor Małgorzata Węgiel. Zgromadzonym, została zaprezentowana inscenizacja przygotowana przez młodzież gimnazjalną pod kierownictwem Jolanty Apryasz.Główną ideą przedstawienia było przybliżenie życia Stefanii Łąckiej w realiach świata, w jakich przyszło jej żyć. Scena pierwsza przeniosła nas do przedwojennej chłopskiej chaty. Uczniowie ukazali w ten sposób rodzinę, w której urodziła się i dorastała Patronka. Scenografię ubogaciły przedmioty codziennego użytku z tamtych lat, a gwara jaką posługiwali się młodzi aktorzy dodała realizmu odgrywanym postaciom. Scena obozowa przywołała straszliwą rzeczywistość wojenną i heroizm Stefanii. Inscenizacja obfitowała w poruszające zwroty akcji, wzruszała tekstem piosenek i całą oprawą muzyczną. Goście nie kryli uczuć, a wysiłek uczniów nagrodzili długimi brawami.

Wielkim zainteresowaniem cieszyły się okolicznościowe książeczki wydane staraniem szkoły i barwne portrety Stefanii Łąckiej z modlitwami, które sama ułożyła w obozie.

Gimnazjum zostało poproszone o powtórzenie spektaklu w trakcie odpustu w Tuchowie na początku lipca bieżącego roku.

źródło:

Urząd Gminy Gręboszów


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)