Dzisiaj:
Środa, 18 grudnia 2024 roku
Bogusław, Gracjan, Gracjana, Laurencja, Wilibald, Wszemir

ŚWIĘTO POWIŚLA DĄBROWSKIEGO

22 sierpnia 2022 | Brak komentarzy

28 sierpnia 2022 roku na stadionie sportowym w Mędrzechowie odbędzie się „Święto Powiśla Dąbrowskiego – Dożynki Powiatowe i Targi Gospodarcze”, promujące polskie rolnictwo i przedsiębiorczość.

Organizatorem tego przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie Samorządów Powiatu Dąbrowskiego, skupiające samorząd powiatowy oraz wszystkie samorządy gminne z terenu powiatu dąbrowskiego.

Gospodarzami tegorocznej imprezy są Lesław Wieczorek Starosta Dąbrowski i Krzysztof Korzec Wójt Gminy Mędrzechów.

Święto Powiśla Dąbrowskiego to przedsięwzięcie promujące dziedzictwo kulturowe naszego regionu, lokalne rękodzieło, folklor i tradycje regionalne. Jest to również jedyne wydarzenie w regionie, które promuje nasze rolnictwo wraz z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. Symbolicznym zwieńczeniem zebranych plonów są tradycyjne wieńce dożynkowe przynoszone podczas Mszy Świętej jako dar ołtarza. Tym gestem rolnicy powiatu dąbrowskiego będą wyrażać wdzięczność za udane zbiory i dar chleba.

Zgodnie z wieloletnią już tradycją podczas Święta Powiśla Dąbrowskiego zaprezentują się również przedsiębiorcy, zarówno z regionu jak i całego województwa małopolskiego. Dla mieszkańców powiatu i zaproszonych gości przygotowano wiele atrakcji. Na scenie odbędą się występy artystyczne, m.in. orkiestr dętych, zespołów muzycznych, tancerzy oraz lokalnych artystów. Gwiazdą wieczoru będzie zespół „Pozytywnie Nakręceni”.

Odwiedzający będą mogli zapoznać się z ofertą firm, organizacji pozarządowych, lokalnych instytucji a także będą mogli zasmakować regionalnych potraw przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne i lokalnych przedsiębiorców.
Jak na „Święto Plonów” przystało nie zabraknie obrzędu dożynkowego za ukończenie żniw i prac polowych, który wykonają uczniowie ze Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Woli Mędrzechowskiej. Zorganizowany zostanie doroczny „Powiatowy Konkurs Wieńca Dożynkowego”, podczas którego jury oceni wieńce dożynkowe w dwóch kategoriach: tradycyjnej i współczesnej. Kultywowanie ludowej tradycji obrzędu dożynkowego wzbogaci także konkurs na najciekawsze „Ośpiewanie Wieńca”.

Zostanie przeprowadzony również konkurs na „Najciekawsze stoisko wystawowe” wśród wystawców biorących udział w tegorocznych targach.
Dla wszystkich gości oglądających wieńce dożynkowe zorganizowany będzie konkurs publiczności na najładniejszy wieniec dożynkowy. Nagrodę ufundowaną przez organizatorów otrzyma zarówno wieniec jak i wylosowany uczestnik konkursu.


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)