Święto Powiśla Dąbrowskiego
Piękna, upalna pogoda i dobra zabawa czekała na tych, którzy 19 sierpnia przybyli do Olesna na Święto Powiśla Dąbrowskiego. Przygotowaną z rozmachem imprezę połączono z dożynkami powiatowymi i targami gospodarczymi. To chyba największa impreza tego typu w regionie.
Podczas V już Święta Powiśla Dąbrowskiego słoneczna pogoda sprzyjała organizatorom, gościom i mieszkańcom, którzy bardzo licznie przybyli na obiekt sportowy w Oleśnie.
Dożynki powiatowe połączone z targami gospodarczymi odbyły się tym razem w Oleśnie. Każdego roku inna gmina jest gospodarzem tego święta. Organizatorem tej udanej imprezy było Stowarzyszenie Samorządów Powiatu Dąbrowskiego. Starosta Tadeusz Kwiatkowski (reprezentujący Powiat Dąbrowski) i wójt Olesna Witold Morawiec byli gospodarzami tegorocznego święta. Oni więc pierwsi zabrali głos i powitali wszystkich przybyłych gości.
Starosta podziękował przede wszystkim rolnikom za całoroczny trud i zobowiązał się, że chleb – wytwór ich pracy – będzie dzielony sprawiedliwie wśród wszystkich mieszkańców Powiśla. Kwiatkowski podziękował również wszystkim gminom Powiatu Dąbrowskiego, które każdego roku czynnie uczestniczą w przygotowaniu tego święta. Przedstawiając Powiat Dąbrowski, jako gospodarza imprezy, przypomniał zwłaszcza o ostatnich inwestycjach, które mają być wizytówką Powiśla – dofinansowaniu rozwoju szpitala, przywróceniu Centrum Polonii w Brniu dawnej świetności oraz remoncie dróg powiatowych.
Impreza stanowiła niepowtarzalną okazję do prezentacji tradycyjnych produktów regionalnych, promocji rękodzielnictwa, lokalnego folkloru i przedsiębiorczości. Wśród wystawców zaprezentowały się m.in. gminy Powiatu Dąbrowskiego, lokalni przedsiębiorcy, ale także instytucje i organizacje pozarządowe (były m.in. Warsztaty Terapii Zajęciowej w Dąbrowie Tarnowskiej, których podopieczni przygotowali piękne pamiątki z tegorocznych Dożynek Powiatowych).
Święto Powiśla Dąbrowskiego zapoczątkowała tradycyjnie msza święta. Potem gospodarze imprezy i grupy wieńcowe przemaszerowały w długim, barwnym korowodzie dożynkowym na obiekt sportowy w Oleśnie. Po powitaniach i przemowach nadszedł czas na wręczenie przez starostę medali „Zasłużony dla rolnictwa”. Następnie grupa wieńcowa z gminy Olesno (gospodarza imprezy) zaprezentowała obrzęd dożynkowy.
W międzyczasie odbywała się promocja produktów regionalnych „Zasmakuj w Małopolsce”. W ramach tej akcji każdy gość mógł skosztować nieodpłatnie najlepszych produktów Małopolski – od obwarzanka po bryndzę. Następnie grupy wieńcowe z poszczególnych gmin (Bolesław, Dąbrowa Tarnowska, Gręboszów, Mędrzechów, Radgoszcz, Szczucin, Olesno) „ośpiewały wieńce”. Potem te same gminy zaprezentowały swój dorobek artystyczny.
Zorganizowano również powiatowy konkurs wieńca dożynkowego, konkurs na najciekawsze „ośpiewanie wieńca” i najciekawsze stoisko wystawowe. W tym ostatnim drugie miejsce zajęły Warsztaty Terapii Zajęciowej z Dąbrowy Tarnowskiej.
[Już wkrótce pod tekstem opublikujemy dokładne wyniki konkursów].
Czas zgromadzonym gościom umilały występy zespołu folklorystycznego „Polonez” i polonijnego zespołu wokalnego „Wisła” z Węgier. Gwiazdą wieczoru był kabaret „DERKACZ”, a na zakończenie imprezy przygotowano zabawę taneczną i pokazy laserowe.
Ula Skórka