Dzisiaj:
Sobota, 23 listopada 2024 roku
Adela, Erast, Felicyta, Klemens, Klementyn, Orestes, Przedwoj

Sukces frekwencyjny nocnego zwiedzania

5 lipca 2018 | komentarzy 9

Wspólna akcja wakacyjna Muzeum Drogownictwa w Szczucinie oraz Ośrodka Spotkania Kultur w Dąbrowie Tarnowskiej z ubiegłego weekendu była wielkim sukcesem frekwencyjnym. W sumie oba ośrodki odwiedziło w sobotę i niedzielę 1300 osób!

Tegoroczne nocne spotkanie w Muzeum Drogownictwa miało na celu m.in. przybliżenie przebiegu i zakresu prac archeologicznych przed budowa drogi.

Dla tego celu przygotowano wewnątrz budynku niewielką wystawę archeologiczną oraz prezentację multimedialną w tym zakresie, zawierającą fotografie z prac wykonywanych na zlecenie GDDKiA. Na ekspozycji zewnętrznej ustawiona została piaskownica z zakopanymi różnymi artefaktami – stanowisko wykopalisk dla najmłodszych, wyposażone w łopaty, sita, pędzle, szpachelki itp. Wystawę dotyczącą archeologii uświetniła obecność archeologa, który chętnie opowiadał o swojej pracy. Zaprezentowano także ręcznie ciosane bele drewniane przewiezione w tym roku z wykopalisk przed budową drogi S8 w miejscowości Nagoszewo, stanowiące fragmenty XVI wiecznej drogi drewnianej. Na sali konferencyjno – wystawowej przygotowano stanowiska dla dzieci do kreatywnego kolorowania malowanek, których tematem przewodnim były maszyny drogowe znajdujące się w skansenie. Wyświetlano również filmy dot. historii drogownictwa, wychowania komunikacyjnego oraz zorganizowano składanie drewnianych modeli maszyn drogowych. W holu budynku prezentowane sprzęty laboratoryjne z okazji 70-lecia laboratoriów drogowych GDDKiA zostały dodatkowo pokazane w latach swojej świetności i użytkowania na wyświetlanym filmie dokumentalnym. Nagranie prezentowało typowe drogowe badania laboratoryjne w latach 70 XX wieku oraz prace w wytwórni mas bitumicznych w tych czasów.

Turyści byli również oprowadzani po dostępnych ekspozycjach w budynku ZHD. Na ekspozycji zewnętrznej uruchamiano urządzenia zabytkowe takie jak : Ciągnik Gąsienicowy ATS z pługiem odśnieżnym, Kruszarka szczękowa typu LI3B, Ścinarka poboczy Sp – 1500. Po zapadnięciu zmierzchu ekspozycja zewnętrzna została oświetlona, dodatkowo przednia fasada budynku. Na bocznej ścianie muzeum pojawiły się projekcje czarnobiałych niemych filmów m.in. o kafarze parowym, budowie mostów drewnianych, tworząc kino plenerowe. Była to druga edycja tego wydarzenia w Szczucinie, która przyciągnęła ponad 800 osób, dwukrotnie więcej niż w ubiegłym roku.

Blisko 470 osób odwiedziło w sobotni wieczór Ośrodek Spotkania Kultur, by wziąć udział w niezwykłej przygodzie odkrywców w ramach „Nocnego zwiedzania OSK”. Akcja zorganizowana we współpracy z Muzeum Drogownictwa (tam zwiedzanie odbywało się w dwa dni weekendowe 30 czerwca i 1 lipca) była sporym sukcesem. Przybyły całe rodziny, byli też eksploratorzy i łowcy przygód. Animatorzy: Karolina Pikul-Sobarnia (Referat Promocji, Kultury i Informatyzacji UM), Katarzyna Bogusz, Małgorzata Burzec, Grażyna Krupińska, Paweł Chojnowski (DDK) zadbali o ciekawy i zróżnicowany program. W ofercie były: nietypowe narracje (męski i żeński świat w kulturze judaistycznej), oprowadzanie po niedostępnych na co dzień zakamarkach synagogi (korytarz prowadzący do biura, gabinet administratora, wentylatornia, strych) – to z dużą pasją i zaangażowaniem zrobiła Karolina Pikul-Sobarnia. Oprócz tego organizatorzy przygotowali 10 ścieżek poznania (czuwali nad prawidłowością ich przejścia i odnajdywaniem szkatułki ze skarbami Katarzyna Bogusz i Paweł Chojnowski. Zagadki, łamigłówki i zabawę w stylu teleturnieju „Jeden z dziesięciu” prowadziła Katarzyna Bogusz. W weryfikacji poprawności wykonania zadań intelektualnych pomagały: Małgorzata Burzec i Grażyna Krupińska, ta ostatnia wcieliła się też w rolę ducha synagogi, strasząc kilkakrotnie uczestników nocnego zwiedzania.

DDK ufundował nagrody, które otrzymali członkowie grup zaliczających kolejne ścieżki poznania (zawartość szkatułek ze skarbami), uczestnicy, którzy rozwiązali zagadki i łamigłówki oraz turyści, którzy odwiedzili obie placówki muzealne w miniony weekend w ramach wspólnej akcji promocyjnej.

Duża liczba biorących udział w Nocnym zwiedzaniu OSK w Dąbrowie Tarnowskiej i Muzeum Drogownictwa w Szczucinie oraz pozytywne opinie i moc wrażeń świadczą o powodzeniu, trafieniu w dziesiątkę pomysłodawców tego projektu: Katarzyny Bochenek-Kolano (MD) i Pawła Chojnowskiego (OSK). Dobrze wróży to na przyszłość. Nie ulega wątpliwości, że będą kolejne edycje w następnych latach!

DDK

 

 


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

  1. 6 lipca 2018 o 12:43
    Druch :
    kiedy przejeżdżam na trasie Tarnów -Kielce to prywatne przedsięwzięcie wiecznie zamknięte .
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +2 (w sumie : 14)
  2. 6 lipca 2018 o 17:07
    ha ha :
    Kiepskim druHem jesteś, DruCHu
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +2 (w sumie : 2)
  3. 8 lipca 2018 o 07:48
    ania :
    GRATULACJE! Wspaniały pomysł.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: 0 (w sumie : 10)
  4. 9 lipca 2018 o 22:25
    Ile kosztowała synagoga? :
    5 milionów? Ile za tą kasę powstało miejsc pracy? Panie Początek jakby przedsiębiorcy za takie pieniądze tworzyli tyle miejsc pracy ile w centrum spitkania kultur to bylibyśmy 100 lat za krajami trzeciego świata!!!! Skandal!!!!
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: -2 (w sumie : 6)
  5. 10 lipca 2018 o 15:04
    Tipi :
    Do Druch (na marginesie zazwyczaj to słowo piszemy Druh) - a czy kiedykolwiek się zatrzymałeś i próbowałeś wejść, czy też jadąc na trasie Tarnów - Kielce po prostu nie zobaczyłeś komitetu powitalnego w bramie i w związku z tym założyłeś, że jest zamknięte?
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +3 (w sumie : 9)
  6. 11 lipca 2018 o 10:37
    cetka :
    bo to jest miesce spotaknia KULTUR i tam drućhów nie wpuszczają..............
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +3 (w sumie : 3)
  7. 13 lipca 2018 o 08:28
    rynio :
    Mnie się podobał, dobrze że taka impreza była i fajnie że w dwóch miastach (jedynych miastach) powiatu. Trochę tematycznie się rozjechali.. ale przynajmniej nie było nudno. W zeszłym roku byłem w Szczucinie jak sami organizowali - i zaskoczyło mnie ze niby ciężki temat a jednak ciekawy. W tym roku byłem i tu, i tu może w przyszłym się jeszcze ktoś dołączy do mnie albo do instytucji?
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +3 (w sumie : 3)
  8. 13 lipca 2018 o 08:44
    ula :
    do "Ile kosztowała synagoga?" - prywatni przedsiębiorcy za 5 milionów może i stworzyli by miejsca pracy, tylko kto by do niej poszedł? Widać nie szukał Pan pracowników i kiepsko zna potencjał. Kolejny market? Chcąc przyciągnąć tu inwestorów i mieszkańców zatrzymać, TEREN TEŻ MUSI BYĆ ATRAKCYJNY. Dla tego w każdym cywilizowanym kraju wydatkuje się na kulturę i zabytki, rozrywkę itd. niezależnie od innych działań - a działalność synagogi się w tym mieści. Mnie się bardziej ona podoba teraz niż ta którą pamiętam z dzieciństwa i opowiadań. Myślę że gdyby to było 5 tyś czy 5 milionów to niezadowolenie było by takie samo - dla zasady. Jak przyjadą do Ciebie człowieku goście to pokazując Dąbrowę pójdziesz zwiedzać szpital, szkołę, Zbud czy inną firmę zatrudniającą ludzi ? Nie sądzę.. ale Synagogę z pewnością.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +10 (w sumie : 10)
  9. 22 lipca 2018 o 09:58
    Dąbrowianka :
    Ula brawo ! Najlepszy komentarz, a "druch" niech lepiej się już więcej nie kompromituje !
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +4 (w sumie : 4)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)