SUKCES DĄBROWSKICH ANIMATORÓW
Paulina Białas, Elżbieta Wiatr i Paweł Chojnowski są współautorami projektu, który został doceniony w konkursie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, dzięki czemu ponownie, po 7 latach do Dąbrowy Tarnowskiej zawita ogólnopolska akcja edukacyjna i społeczna „Muzeum na Kółkach”.
10-13 czerwca w stolicy Powiśla Dąbrowskiego w rynku prezentowana będzie mobilna wystawa, animatorzy z POLIN prowadzić będą zajęcia edukacyjne w Centrum, Osiedlowym i Ośrodku Spotkania Kultur, autorzy projektu – pracownicy DDK przeprowadzą też cztery aktywności wśród społeczności lokalnej.
Będą to: warsztaty kulinarne – pieczenie/gotowanie koszernych posiłków, warsztaty kreatywne – wycinanki i kolorowanki żydowskie, adresowane do uczestników zajęć świetlicowych, spacer śladami Żydów Dąbrowskich i warsztaty edukacyjne „Rola kobiet w judaizmie i chrześcijaństwie dawniej i dziś”.
Istotną potrzebą społeczną w Dąbrowie Tarnowskiej, wciąż aktualną, jest potrzeba autentycznej integracji wokół wartości, w czym pomoże realizacja autorskiego projektu.
Wystawa może znakomicie współbrzmieć ze stałą ekspozycją Ośrodka Spotkania Kultur (judaica pokazane daleko od stereotypu kolejnego muzeum Holocaustu w Polsce), szczególnie z boksami „Wspólnota miejsca – judaizm i chrześcijaństwo”, „Utracone piękno” i tablicą o przerwanej historii sztetla i pobliskimi miejscami kaźni (zbiorowe egzekucje na cmentarzu żydowskim, miejsce koncentracji wywożonych transportów do Bełżca – planty na rynku miejskim). Projekt stawia na edukację służącą przełamywaniu stereotypów w postrzeganiu „obcej” kultury i „innej” religii. Ważnym aspektem jest charakter poznawczy wystawy i towarzyszących jej działań w odniesieniu do wciąż niedoinformowanej lub niechcącej być doinformowaną społeczności lokalnej. Niewiedza jest bowiem ugruntowaniem stereotypów prowadzących do pogłębiania się antagonizmów polsko-żydowskich i wypaczonego oglądu historii regionu. Zbliżenie kultur i religii ułatwi w przyszłości kontynuację procesu umożliwiania „spotkań kultur” na wielu płaszczyznach, w działaniach kulturotwórczych i edukacyjnych podejmowanych przez OSK. Ważnym aspektem jest nawiązanie do I edycji „Muzeum na Kółkach” w Dąbrowie Tarnowskiej z 2017 r. jako kontynuacja tamtych działań, z ukierunkowaniem na nowe tematy.