Dzisiaj:
Sobota, 23 listopada 2024 roku
Adela, Erast, Felicyta, Klemens, Klementyn, Orestes, Przedwoj

Średniowieczne warsztaty kulinarne pod Wieżycą

21 października 2015 | Brak komentarzy

To druga część, zapoczątkowanego w Dębnie, na zainscenizowanym dworze Świętosława Gryfity, projektu pt. „Poznaj grododzierżcę swego”.

Tym razem, obok niezaprzeczalnych walorów historycznych imprezy, uczniowie ze szkoły w Oleśnie mieli okazję poznać tajniki średniowiecznej kuchni, przyrządzając, od początku, pyszne zdrowe potrawy.

Projekt FIO „Forum Kobiet Aktywnych Powiatu Dąbrowskiego” autorstwa sołtys Oleśnicy Marty Kądzielawskiej nosi tytuł „Poznaj Grododzierżcę swego – 730. rocznica objęcia kasztelanii wiślickiej przez Świętosława Gryfitę”. Przypomnijmy, że pierwsza część projektu odbyła się 20 września w Dębnie, podczas corocznego turnieju rycerskiego. Pisaliśmy o tym w artykule „Poczet Bagiennych w Dębnie”. Druga część, w której wzięło udział kolejnych 40. uczniów Szkoły Podstawowej w Oleśnie, odbyła się zaś na przedpolach Wieżycy we wsi Oleśnica.

Dzieci tym razem przyrządzały ucztę dla Grododzierżcy i jego dworu. Aby móc to zrobić, musiały najpierw uzbierać chrust i przy użyciu krzesiwa rozpalić ogień pod kotłami, w których gotowano średniowieczne potrawy. Przygotowano w ten sposób: danie dla rycerzy (kaszę z mięsem), racuchy dla dam dworu oraz podpłomyki wszystkich smaków na deser. A wszystko to z zachowaniem średniowiecznych realiów; przy użyciu replik dawnych naczyń i elementów paleniska. Grododzierżca skosztował potraw przyrządzonych przez uczniów i w dowód uznania nagrodził dzieci specjalnymi dyplomami, gdzie napisano:

„Zaświadcza się, że białogłowa/giermek pod Wieżycą przy kuchni dworu Świętosława herbu Gryf dzielnie stawał(a), w ognia utrzymaniu i strawy gotowaniu się udzielał(a), co potwierdzić mogą inni stający i liczna gawiedź zgromadzona”.

Uczniowie, tradycyjnie, jak to była podczas podobnych imprez pod Wieżycą, na dyplomach gęsim piórem wpisywali swoje nazwisko i wybierali jedną z kilku lakowych pieczęci, która potwierdzała ich udział w warsztatach kulinarnych.

Przy sporządzaniu posiłków pomagała także sama autorka projektu – sołtys Oleśnicy Marta Kądzielawska. Niezastąpioną rolę w warsztatach kulinarnych odegrała Grododzierżczyni Andzia oraz Grododzierżca Wojciech, który z pasją opowiadał uczniom o średniowieczu, z uwzględnieniem historii lokalnej (także rodzin herbowych z tego terenu).

Pogoda, dotąd kapryśna, pozwoliła jednak na przeprowadzenie mini – warsztatów walki mieczem, które stały się kolejną atrakcją tego projektu.

To ostatnia impreza edukacyjna w tym sezonie. Następna – plenerowe treningi kondycyjne rycerstwa w formie przemarszów w okolicy Wieżycy – będzie skierowana tylko do rekonstruktorów historycznych.

Niezwykle udane zamknięcie sezonu edukacyjnego wsparło, jak zwykle w formie wolontariatu, 20 osób z grup rekonstrukcji historycznej. Pod Wieżycę przybyli: Pruscy Rycerze Chrystusowi – Bracia Dobrzyńscy z Krakowa, Bractwo św. Jakuba w Rzuchowej oraz Zakon Rycerski Joannitów z Mielca. Przejazd uczniów, podobnie jak podczas pierwszej części projektu, opłacił Urząd Gminy Olesno. Operatorem projektu była Fundacja Rozwoju Środowisk Lokalnych Podpora ze Smykowa. Imprezę, tradycyjnie, wsparło Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Lokalnego Gminy Olesno.

Ula Skórka

 


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)