SPOTKANIE Z ŻOŁNIERZAMI Z CZASÓW I WOJNY
W piątek 18 października na sali gimnastycznej w budynku na ul. Zaręby 22 odbył się zapowiadany specjalny pokaz dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej, który został przygotowany przez przedstawicieli grupy rekonstrukcyjnej z Krakowa: GRH k.u.k. Sturmtruppen zajmującej się od wielu lat odtwórstwem militariów z okresu pierwszej wojny światowej i walk Polaków o granice II RP.
Skupiają się nad odtwarzaniem oddziałów szturmowych Cesarskiej i Królewskiej Armii, które walczyły na frontach I wojny światowej.
Samą nazwę grupy wyjaśniają, że Sturmtruppen były elitarnymi jednostkami wojsk austro-węgierskich, wzorowanymi na podobnych oddziałach armii niemieckiej. W latach 1917-1918 odegrały ważną rolę w walkach, zwłaszcza na froncie włoskim. Oprócz tego, członkowie grupy zajmują się rekonstrukcją innych oddziałów, w tym żołnierzy Legionów Polskich. Planują także zaangażować się w odtwórstwo Wojska Polskiego z lat 1918-21 i taki właśnie mundur mogli zobaczyć nasi uczniowie podczas pokazu. Pasją odtwórców, którzy byli naszymi gośćmi, jest przede wszystkim odtwórstwo historyczne. Upamiętniają historię I wojny światowej, jako miłośnicy barwy i broni wojsk austro-węgierskich, pokazują „ożywione” elementy historii innym ludziom, poprzez udział w imprezach historycznych albo prezentacjach.
Duży dział w piątkowym występie mieli uczniowie klasy szóstej d, którzy zostali ubrani w kostiumy adekwatne do sytuacji, czyli mundury – po rozejściu się innych dzieci do klas i do domów, oni jeszcze pozostali i w formie zajęć warsztatowych przeszli elementy musztry, uczyli się jak rzucano dawnymi granatami, albo jak działały karabiny używane przez żołnierzy Legionów Piłsudskiego. Jak sobie poradzili, można zobaczyć na zdjęciach. Mundury wypożyczone z teatralnej garderoby z Tarnowa uzupełniły klimat wojenny tego dnia.
Realizacja spotkania nastąpiła dzięki działaniom w ramach historycznego projektu edukacyjnego, który ruszył w roku szkolnym 2018/2019 w dąbrowskiej Dwójce za pośrednictwem Stowarzyszenia Akademia Szans i jest realizowany pod hasłem Pamiętamy. Projekt jest częścią ogólnopolskiego Programu Wieloletniego Dotacyjnego Niepodległa na lata 2017 – 2022.
SP nr 2 w DT