Dzisiaj:
Niedziela, 24 listopada 2024 roku
Dobrosław, Emilia, Emma, Flora, Franciszek, Gerard, Gerarda, Gerhard, Jan, Mina, Pęcisław, Protazy

„Spotkanie z bajką”

24 maja 2013 | Brak komentarzy

22 maja Biblioteka w Nieczajnie Górnej gościła najmłodszych czytelników. Odwiedziły bibliotekę przedszkolaki z Publicznego Przedszkola w Nieczajnie Górnej pod opieką pani Wiesławy Wójcik.

Wizyta ta miała na celu zaprezentowanie dzieciakom twórczości Juliana Tuwima, jako, że 2013 rok ogłoszony został rokiem tegoż właśnie poety. Powszechnie wiadomo, że Tuwim pisał również dla najmłodszych. Tworzył swoje pełne humoru dzieła wplatając między wiersze ukryty morał lub przesłanie.

Podczas spotkania opowiadano dzieciom o życiu i działalności Juliana Tuwima, o jego przygodzie z poezją, zainteresowaniu przyrodą, nauką, a także zamiłowaniu do zwierząt, czego owocem był wiersz o jego ukochanym psie Dżonciu. Dzieci chętnie słuchały wiadomości z życia tak cenionego poety, a nawet zadawały pytania związane z jego osobą.

Jednak głównym tematem „Spotkania z bajką” była „Rzepka” Juliana Tuwima. Co prawda tytuł nie wydał się dzieciakom zbyt zachęcający, ale w trakcie lektury mali słuchacze zmienili zdanie. Historia opornego warzywa, które nie chciało dać się wyrwać, wywołała salwy śmiechu.

Dużą atrakcją dla dzieci była możliwość przebrania się za postacie występujące w czytanym wierszu. Przedszkolaki z wielkim zapałem i przyjemnością wcielały się w przebraną przez siebie postać, a kolorowe maski przedstawiające zwierzątka takie jak: kotek, piesek, kawka, gąska, żabka czy bocian spowodowały, że dzieciaki z jeszcze większym zaangażowaniem odgrywały swe role.

Nie obyło się bez śmiechu podczas wyrywania rzepki. W końcu warzywo udało się wyciągnąć z „ziemi”, a morał z tego taki, że wspólnymi siłami można więcej zdziałać niż w pojedynkę.

Żeby jednak nikt nie myślał, że Tuwim jest autorem tylko jednego utworu, na koniec przypomnieliśmy sobie tytuły innych jego wierszy. Czytaliśmy także „O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci”, rozmawialiśmy o ulubionych bajkach dzieci, oraz dlaczego powinno się czytać książki.

Na koniec spotkania zadano dzieciom kilka zagadek dotyczących znajomości wierszy Tuwima, z którymi bardzo dobrze sobie poradziły. Przedszkolaki serdecznie podziękowały i obiecały odwiedzać bibliotekę, do której, miejmy nadzieję, że zawsze chętnie będą wracały.

 

 


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)