Spotkanie przedsiębiorców z burmistrzem D.T.
W środowy wieczór 4 lutego br. sala audytoryjna Ośrodka Spotkania Kultur wypełniła się lokalnymi przedsiębiorcami. Ich spotkanie z burmistrzem Dąbrowy Tarnowskiej miało na celu wypracowanie systemu współpracy z samorządem, co służyłoby rozwojowi całej gminy.
Równie ważna dla uczestników spotkania była wymiana doświadczeń w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej.
Zaproszeni goście zostali powitani przez burmistrza Krzysztofa Kaczmarskiego.
Spora część spotkania poświęcona została zagadnieniom Specjalnej Strefy Ekonomicznej Dąbrowa Tarnowska położonej w sołectwie Morzychna, której prezentację przygotował Referat Promocji, Kultury i Informatyzacji.
O swoich doświadczeniach związanych z uzyskaniem zezwolenia na prowadzenie inwestycji w dąbrowskiej specjalnej strefie ekonomicznej opowiedział Andrzej Pikul, właściciel spółki z o.o. Somika z siedzibą w Luszowicach. Spółka ma ambitne plany rozwoju w zakresie m.in. produkcji mebli głównie na eksport i plany te chce realizować właśnie na terenie strefy.
Zasady przyznawania pomocy de minimis oraz tematykę pozyskiwania funduszy unijnych przybliżył zebranym zastępca burmistrza Dąbrowy Tarnowskiej Stanisław Ryczek. Zapewnił, że Urząd Miejski służy doświadczeniem i pomocą w zakresie przygotowywania takich wniosków.
Propozycje w zakresie zmian do uchwały o pomocy de minimis przedstawił radny Rady Miejskiej i przedsiębiorca – Andrzej Buśko. Przewodniczący Rady Miejskiej Jacek Sarat przedstawił działania Rady Miejskiej dotyczące zwolnień przedmiotowych od podatku od nieruchomości oraz propozycje ulg z tytułu tworzenia nowych miejsc pracy.
Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej zaproponował jeszcze ściślejszą współpracę samorządu z przedsiębiorcami poprzez utworzenie w Urzędzie Miejskim punktu obsługi biznesu.
Krzysztof Kaczmarski wspomniał także o utworzeniu Rady Przedsiębiorców przy Burmistrzu Dąbrowy Tarnowskiej spośród przedsiębiorców zrzeszonych w organizacjach i stowarzyszeniach działających na naszym terenie oraz niezrzeszonych. Spotkało się to z akceptacją i zapewnieniem o wyborze tych przedstawicieli już na następnym spotkaniu.
Goście wyrazili chęć uczestnictwa w podobnych spotkaniach raz na kwartał. Wszyscy zgodnie przyznali, że stymulacja rozwoju gospodarczego jest dużym wyzwaniem dla naszej gminy, ale warto je podjąć. Użyto metafory puzzli, wskazując na wkład poszczególnych stron w zrównoważony rozwój – zarówno przedsiębiorcy, jak i samorząd muszą dołożyć swoją część. Dyskusje kontynuowano w kuluarach przy kawie i herbacie. Goście mieli także możliwość zwiedzania Ośrodka Spotkania Kultur (synagoga) z przewodnikiem Karoliną Pikul (z Ref. PKiI UMDT), z czego skorzystało kilka osób, zaznaczając, że warto tu będzie wrócić i zobaczyć ten piękny obiekt w szerszym gronie.
UM w D.T.