Dzisiaj:
Piątek, 27 grudnia 2024 roku
Cezary, Fabiola, Fabia, Jan, Radomysł

Spotkanie na kirkucie

20 lipca 2012 | komentarze 3

Żydzi, Polacy i Romowie na żydowskim cmentarzu w Żabnie modlili się wspólnie za ofiary II wojny światowej. Spotkanie zorganizowane przez samorządowe władze Żabna i Muzeum Okręgowe w Tarnowie przygotowano w związku ze sprowadzeniem na żabnieński kirkut kilkudziesięciu macew, które po wojnie wykorzystano do umocnienia przydrożnych rowów.

Fakt ten odkryto w trakcie ubiegłorocznych prac przy usuwaniu skutków powodzi z roku 2010. W Gorzycach ekipa remontowa naprawiająca uszkodzone rowy natknęła się na tkwiące w ziemi macewy.

Wszystkie ostrożnie powyciągano i po konsultacjach z Muzeum Okręgowym w Tarnowie postanowiono przewieźć na cmentarz żydowski w Żabnie. Po oczyszczeniu poukładano je na cmentarzu.

W środę, 19 lipca, hołd pomordowanym w czasie II wojny światowej oddali wspólnie przedstawiciele trzech narodów. W uroczystości wziął udział przybyły z Anglii rabin Jonathan Webber, profesor Uniwersytetu w Oxfordzie, reprezentanci Romów uczestniczący w kolejnym Taborze Pamięci, a także burmistrz Żabna Stanisław Kusior oraz wicestarosta Mirosław Banach. Nie zabrakło także licznie zgromadzonych mieszkańców.

Zgodnie z żydowskim obyczajem wchodzący na cmentarz układali na nagrobkach kamienie przygotowane wcześniej przez żabnieńskie harcerki. – Żabno było kiedyś miastem wielonarodowym. My tę więź z naszymi braćmi czujemy i pielęnując pamięć o nich dajemy tego dowody. Cieszę się, że te macewy odsłonięte przez powódź tutaj trafiły i wierzę, że pozostaną tu na wieki – podkreślał Stanisław Kusior.

Wspólnie odmówiono także tradycyjne modlitwy żydowskie zarówno po hebrajsku jak i po polsku. Profesor Jonathan Webber dziękował za zorganizowanie uroczystości. – W tej ceremonii chcemy wspominać Romów, Polaków i Żydów, którzy stali się ofiarami wojny – podkreślał.

************************************************************************************************************************************

SYMBOLICZNE ODSŁONIĘCIE POMNIKA ROMÓW

Nie zabrakło wielu mieszkańców Żabna, którzy przyszli specjalnie, aby uczestniczyć w symbolicznym odsłonięciu pomnika Romów, ofiar II wojny światowej.

Pomimo długiego oczekiwania na przyjazd taboru romskiego, który od trzynastu lat zatrzymuje się w Żabnie, wszyscy doczekali się momentu, w którym symbolicznie oddano nowy pomnik ofiar romskich z czasów drugiej wojny. Mogiła, która dotąd istniała, była już mocno zniszczona. Dlatego też, Muzeum Okręgowe w Tarnowie postarało się o dofinansowanie ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, które ostatecznie wpłynęły na postawienie nowej płyty nagrobnej wraz z tablicą upamiętniającą osoby tu zamordowane.

Historia przekazuje nam, że 8 lipca 1943 roku Niemcy zgładzili tu 49 osób, chowając ich ciała w zbiorowej mogile na końcu cmentarza. Rok później pochowano tu prawdopodobnie kolejnych 12 ofiar, również Romów, zabitych w Biskupicach Radłowskich.

W uroczystości obok pracowników Muzeum Okręgowego w Tarnowie udział wziął wicestarosta tarnowski Mieczysław Banach i burmistrz Żabna Stanisław Kusior. Na cmentarzu obecnych było ponad sto osób, zarówno Romów, którzy przyjechali tutaj, aby wspomnieć swoich bliskich oraz Żabnian, którzy postanowili uczcić ich pamięć.


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

  1. 21 lipca 2012 o 00:49
    Jan :
    A czy to prawda że już brakuje pieniędzy na funkcjonowanie dąbrowskiej synagogi? tak miłościwie nam panujący Burmistrz Początek ją hucznie otwierał a nawet nie ma pieniędzy na zatrudnienie tam kogoś i będą obstawiać tymi z biura pracy.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +1 (w sumie : 3)
  2. 21 lipca 2012 o 18:04
    tolerancja :
    piękny przykład tolerancji i ekumenizmu, niech się Dąbrowa uczy
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +3 (w sumie : 3)
  3. 28 lipca 2012 o 20:33
    petruzyli :
    cudownie
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: 0 (w sumie : 0)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)