Spotkanie konsultacyjne w sprawie sieci szkół
W Urzędzie Miejskim w Dąbrowie Tarnowskiej zorganizowane zostało spotkanie kadry kierowniczej i nauczycielskiej szkół z terenu Dąbrowy Tarnowskiej z radnymi Rady Miejskiej w związku z projektowanymi zmianami w sieci szkół gminnych, spowodowanych wdrażaną przez rząd reformą sytemu edukacji.
W spotkaniu, które prowadził Przewodniczący Rady Miejskiej Jacek Sarat uczestniczyli:
Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztof Kaczmarski, Zastępca Burmistrza Stanisław Ryczek, Dyrektor Centrum Usług Wspólnych Marian Gajda oraz przedstawiciele rad rodziców poszczególnych szkół.
Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej poinformował zebranych, że przygotowany przez Radę Miejską jeszcze w lutym br. projekt dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego otrzymał pozytywną opinię Małopolskiego Kuratora Oświaty, która jednak zawierała pewne warunki.
Oprócz wymogu pełnego stosowania nazewnictwa szkół i miejscowości gminnych Małopolski Kurator Oświaty opowiedział się ze koncepcją utworzenia w Dąbrowie Tarnowskiej trzeciej 8-letniej szkoły podstawowej poprzez stosowane przekształcenie Publicznego Gimnazjum Nr 2. Głównym powodem tej rekomendacji była znacząca odległość między Publiczną Szkołą Podstawową Nr 1 i Publicznym Gimnazjum Nr 2, które według uprzednio przyjętego przez radnych projektu w przyszłości miałby się stać jedną szkołą podstawową. Potencjalne utworzenie Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 3 będzie powodowało konieczność ustalenia nowych obwodów szkolnych. Jednocześnie kurator zaproponował włączenie Publicznego Gimnazjum Nr 1 do Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 2 zamiast wygaszenia go. Od opinii kuratora przysługuje odwołanie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
Jak poinformował Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Gmina Dąbrowa Tarnowska otrzymała również pismo z nadzoru prawnego Wojewody Małopolskiego stwierdzające, że brak akceptacji warunków Małopolskiego Kuratora Oświaty będzie skutkował negatywną opinią projektu dostosowania szkół podstawowych i gimnazjów gminy Dąbrowa Tarnowska do nowego ustroju szkolnego. Włodarz miasta zachęcił zebranych radnych, dyrektorów i nauczycieli do wypracowania jak najlepszego rozwiązania, zapewniającego wysokiej jakości edukację dzieci i młodzieży w naszej gminie, jak najmniej dotkliwe skutki dla kadry nauczycielskiej, a jednocześnie realistycznego pod względem ekonomicznym.
Przed otwarciem dyskusji Przewodniczący Rady Miejskiej Jacek Sarat odczytał pismo przedstawicieli Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 2 wyrażające zaniepokojenie skutkami kadrowymi ewentualnego połączenia szkoły z Publicznym Gimnazjum Nr 1 oraz pismo Przyjaciół Publicznego Gimnazjum Nr 2 opowiadające się za propozycją utworzenia trzeciej szkoły podstawowej w Dąbrowie Tarnowskiej.
W toku dyskusji wszystkie szkoły podstawowe i gimnazjalne z Dąbrowy Tarnowskiej miały możliwość przedstawić swoje koncepcje sieci szkół oraz wyrazić nadzieje i obawy związane z reformą. Deklaracje ze strony szkół zawierały zapewnienie jednozmianowej pracy szkół. Dyrektor Publicznej Szkoły Nr 1 Dorota Długoń zwróciła się do samorządu gminnego o równomierny rozdział oddziałów między szkołami. Dyrektorzy dąbrowskich gimnazjów Iwona Wrzoskiewicz-Słonka i Krzysztof Krakowski apelowali o solidarność środowiska w odniesieniu do zawodowej przyszłości nauczycieli wygaszanych gimnazjów. Ponadto, Dyrektor Publicznego Gimnazjum Nr 2 Iwona Wrzoskiewicz-Słonka przedstawiła koncepcję funkcjonowania trzeciej szkoły podstawowej jako szkoły niewielkiej, bezpiecznej, gotowej do pracy z uczniami z niepełnosprawnościami. Dyrektor Publicznej Szkoły Nr 2 Anna Fido wraz z delegacją nauczycieli i rodziców argumentowała, że korzystniejsze pod względem ekonomicznym i kadrowym byłoby stworzenie na terenie miasta dwóch szkół podstawowych, obejmujących po dwa budynki szkolne, zgodnie z przyjętym wcześniej przez radnych Rady Miejskiej projektem.
Zmiany sieci szkół na terenie Gminy Dąbrowa Tarnowska mają także skutki dla szkół zlokalizowanych w miejscowościach wiejskich gminy. Zarówno szkoły prowadzone przez gminę, jak i szkoły prowadzone przez osoby fizyczne staną się ośmioklasowymi szkołami podstawowymi. Zespół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Gruszowie Wielkim zostanie przekształcony w szkołę podstawową obejmującą 8 klas.
Zgodnie z przepisami ustawy prawo oświatowe Rada Miejska powinna podjąć uchwałę w sprawie sieci szkół do końca marca br.
UM w DT