SPOTKANIE AUTORSKIE Z MONIKĄ SOBIEŃ-GÓRSKĄ I ROBERTEM GÓRSKIM
Pisarka Monika Sobień-Górska i znany z „Kabaretu Moralnego Niepokoju” Robert Górski, 24 czerwca br. gościli w Dąbrowie Tarnowskiej, zarażając uczestników spotkania dobrym humorem i pozytywną energią.
Wydarzenie zorganizowano w gościnnych murach dąbrowskiej synagogi, co docenił Robert Górski stwierdzając, że lubi występować w dużych salach.
Czytelnicy i sympatycy Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Kozaczkowie w Dąbrowie Tarnowskiej mogli spotkać się z tą kreatywną parą dzięki działaniom Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych – spotkanie dofinansowano ze środków Instytut Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Monika i Robert Górscy wspólnie napisali książkę „Jak zostałem Prezesem?”. Odsłania ona kulisy popularnego serialu politycznego „Ucho Prezesa”, stworzonego przez satyryka i odgrywającego w nim główną rolę. Opowieść o prezesowaniu to niejedyna jego literacka realizacja. Jak przystało na absolwenta polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego jest współautorem tomiku wierszy „Zeszyt w trzy linie” oraz książki „Jak zostałem premierem”. Robert Górski występował także w filmach, a w „Minionkach” z 2017 r. podkładał głos do mrocznej postaci Balthazara Bratta.
Dorobek literacki Moniki Sobień-Gorskiej to nie tylko zapiski z życia Prezesa i jego ucha. Ma solidne wykształcenie dziennikarskie zdobyte na Uniwersytecie Warszawskim oraz szlify scenarzystki jako absolwentka Szkoły Filmowej Wajdy. Jako pierwsza w Polsce, w książce „Wybrałem życie”, zwróciła uwagę na mobbing w teatrach. Jest to wywiad-rzeka z aktorem Michałem Czerneckim, człowiekiem naznaczonym depresją, który potrafił ją pokonać i przekuć w sukces. Niemniej ciekawa jest jej publikacja „Ukrainki”, będąca zbiorem opowieści o pracy w polskich domach tych kobiet-imigrantek, które przybyły do naszego kraju przed rosyjską inwazją na Ukrainę. Nieobce są dla dziennikarki tematy obejmujące życie ludzi bogatych i sławnych czemu dała wyraz w książkach „Polscy miliarderzy. Ich żony, dzieci, pieniądze” oraz „Jak porzucić miliardera… i przeżyć’. Rozpoznawalność autorki wzmocniła nieautoryzowana biografia Anny Lewandowskiej „Imperium Lewandowska” napisana w ubiegłym roku. Wśród swoich dokonań ma także powieść katastroficzną „Depopulacja” we współautorstwie z Tomaszem Grodzkim oraz scenariusz do filmu drogi „Lęk”, w którym role główne zagrały Magdalena Cielecka i Marta Nieradkiewicz.
Obecnie Monika-Sobień Górska pracuje nad kolejną książką z dziedziny literatury faktu, która będzie dogłębną analizą polskiej duchowości, nie tylko katolickiej. Robert Górski na początku czerwca wystąpił na 61. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu z Kabaretem Skeczów Męczących. Małżonkowie wspólnie wychowują pięcioletnią córkę Malinę. Wolny czas spędzają w domku na Mazurach, gdzie Robert Górski odkrywa uroki pielenia w ogrodzie.
Dąbrowska publiczność świetnie bawiła się na spotkaniu, które prowadziła Dyrektor MBP Anna Jastrzębiec-Witowska. Niektóre sformułowania i bon-moty takie jak „młodszy i chudszy niż w telewizji” użyte przez Górskich na pewno zostaną zapamiętane i wykorzystane w dąbrowskich realiach. Nie zabrakło czasu na rozmowy indywidualne, wspólne zdjęcia i podpisywanie książek.
Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Kozaczkowej w Dąbrowie Tarnowskiej pragnie podziękować dyrektorowi Dąbrowskiego Domu Kultury Pawłowi Chojnowskiemu i pracownikom za udostępnienie i przygotowanie Ośrodka Spotkania Kultur (synagoga) na wydarzenie.