SPOTKANIA AUTORSKIEGO Z WOJCIECHEM CHMIELARZEM
Wieczór 24 października br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dąbrowie Tarnowskiej był niesamowitą gratką dla miłośników powieści kryminalnych. Tego dnia na deskach bibliotecznej sceny zagościł mistrz gatunku – Wojciech Chmielarz.
Pierwszą jego wydaną książką był „Podpalacz”, który w 2012 roku rozpoczął cykl o komisarzu Jakubie Mortce. Bohater ten pojawił się w kolejnej powieści „Farma lalek”. Obie książki były nominowane do Nagrody Wielkiego Kalibru, która dopiero przypadła autorowi w 2015 roku za trzecią część z tego cyklu „Przejęcie”.
Cała seria liczy obecnie 6 powieści, a ostatnia z nich „Długa noc”, otrzymała w ubiegłym roku Nagrodę Kryminalnej Piły dla najlepszej miejskiej powieści kryminalnej. W 2022 roku nagrodę Kryminalnej Warszawy zdobyła powieść „Dług honorowy”, która stanowi drugą część cyklu „Bezimienny”. Chociaż powieść kryminalna pozostaje główną domeną twórczości Wojciecha Chmielarza, nie stroni on od gatunków takich jak: thriller obyczajowy („Za granicą”), powieść psychologiczna („Wyrwa”, „Rana”), sensacyjna („Żmijowisko”) oraz fantastyka („Królowa głodu”). Co ciekawe, w młodości pisarz debiutował opowiadaniami na łamach czasopisma „Nowa Fantastyka”. Odnosząc się do swoich wczesnych wyborów czytelniczych, podkreślił jak ważne były dla niego książki Edmunda Niziurskiego i Adama Bahdaja, zwłaszcza „Kapelusz za sto tysięcy”.
W rozmowie, którą prowadziła Dyrektor MBP Anna Jastrzębiec-Witowska, nie zabrakło nawiązań do filmowych adaptacji powieści i satysfakcji, jakie sprawiają autorowi odegrane przez aktorów sceny, które czasami mogą być bardziej poruszające niż te w pierwowzorze literackim.
Wojciech Chmielarz uważa, że dobra literatura nie może odcinać się od problemów współczesnej rzeczywistości takich jak przemoc w rodzinie, rozpad więzi małżeńskich, pogarda dla inności itp. Jednak po napisaniu brutalnych, czy bolesnych scen potrzebne są mu możliwości fizycznego odreagowania jak na przykład bieganie po lesie czy kickboxing. Pisarza zastanowiła sugestia dąbrowskich czytelniczek, by w jego książkach pojawiało się więcej pozytywnych, wiodących postaci kobiecych, niekoniecznie młodych. To właśnie panie stanowią większą grupę odbiorców literatury i odczuwają brak takich bohaterek we współczesnych powieściach kryminalnych.
Wśród licznie zgromadzonej publiczności obecni byli: Przewodnicząca Rady Powiatu – Marta Chrabąszcz, Radna Rady Miejskiej w Dąbrowie Tarnowskiej -Justyna Wajda, Dyrektor Dziennego Domu Senior+ – Renata Sawa, p.o. Dyrektora Centrum Polonii w Brniu – Dorota Wenc, Dyrektor Dąbrowskiego Domu Kultury – Paweł Chojnowski oraz kierująca dąbrowską filią Biblioteki Pedagogicznej w Tarnowie – Agata Obara-Giera. Uczestnicy Dyskusyjnego Klubu Książki, bibliotecznych warsztatów artystycznych, słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku, czytelnicy i sympatycy twórczości Wojciecha Chmielarza licznie zaznaczyli swoją obecność.
Spotkanie zostało dofinansowane ze środków Rad Osiedli Nr 2 i Nr 3 w Dąbrowie Tarnowskiej.