Spektakl „Słodki drań” w DDK
Fundacja „Wstańmy Razem Aktywna Rehabilitacja” zrealizowała sztukę teatralną „Słodki drań” o problematyce życia z cukrzycą.
Pierwszą częścią projektu jest komediowy spektakl edukacyjny, drugą – warsztaty z różnych dziedzin zdrowia dotyczących cukrzycy i jej powikłań, takich jak samokontrola, fizjoterapia, aktywizacja ruchowa i zawodowa z udziałem wykwalifikowanych edukatorów diabetologicznych oraz fizjoterapeutów skierowane do pacjentów z cukrzycą i ich bliskich. Projekt uzyskał dofinansowanie z programu ASOS.
Spektakl, warsztaty i badanie poziomu cukru we krwi – w tym wydarzeniu będzie można wziąć udział w Dąbrowie Tarnowskiej w poniedziałek 19 października o godz.16:00 (sala kina i hol Dąbrowskiego Domu Kultury, wstęp wolny) dzięki inicjatywie naszego rodaka Marcina Mikosa – Zastępcy Dyrektora Szpitala Specjalistycznego im. J.Dietla w Krakowie oraz reżysera spektaklu, prezesa Fundacji „Wstańmy Razem Aktywna Rehabilitacja” – Dariusza Gnatowskiego. Reżyser znany jest szerokiej publiczności z roli Boczka w serialu telewizyjnym „Świat według Kiepskich”. Patronat honorowy przyjął Krzysztof Kaczmarski – Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej.
„Słodki drań” to historia światowej sławy dyrygenta, który nie może poradzić sobie z chorobą. Z początku wypiera fakt, iż jest przewlekle chory i lekceważy wszystkie niebezpieczne powikłania. Jednak dzięki wsparciu bliskich oraz wykwalifikowanych specjalistów udaje mu się powrócić do zdrowia, pracy zawodowej i pasji. Spektakl ma formę komedii. Autorem sztuki jest aktor i dramaturg Jan Jakub Należyty znany m.in. ze spektakli komediowych takich jak: „Andropauza. Męska rzecz”, „Zachcianki, czyli baby blues” czy „Trzy razy łóżko”.
Informacje o twórcach spektaklu:
Jan Jakub Należyty – autor sztuki z piosenkami „Słodki Drań”, znany również jako piosenkarz, aktor, dramaturg, znany m.in. ze spektakli komediowych takich jak: „Andropauza. Męska rzecz”, „Zachcianki, czyli baby blues” czy „Trzy razy łóżko”.
Dariusz Gnatowski – aktor teatralny i filmowy, przez wiele lat związany z krakowskim Teatrem Scena Stu, znany przede wszystkim z roli Arnolda Boczka w serialu „Świat według Kiepskich”. Od kilkunastu lat choruje na cukrzycę typu II i boryka się z jej powikłaniami. Wykorzystując swoją rozpoznawalność wraz z przyjaciółmi postanowił założyć Fundację „Wstańmy Razem! Aktywna Rehabilitacja”. Na własnej skórze odczuł, że bez odpowiednio prowadzonej fizjoterapii niemożliwym jest wrócić do aktywności zawodowych i swoich pasji. Reżyser i aktor w sztuce „Słodki Drań”
Barbara Guzik – scenograf, projektant wnętrz, kostiumograf. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Od lat zajmuje się tworzeniem scenografii, kostiumów i projekcji dla teatrów. Pracuje również na planie filmowym i zdjęciowym. Ostatnio współpracowała z Zofią de Ines w realizacji kostiumów do spektaklu Teatru Telewizji „Rewizor” w reżyserii Jerzego Stuhra.
Dawid Sulej Rudnicki – pianista, aranżer, kompozytor. Absolwent Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Pedagog PWST w Krakowie, Szkoły Muzycznej im. B. Rutkowskiego w Krakowie i Krakowskiej Akademii Tańca „L`art de la Danse”.
Aleksandra Kupis – choreograf, z zawodu animator kultury. Z zamiłowania tancerka, instruktor pilatesu i jogi. Tańczyła w wielu programach telewizyjnych, m.in. Droga do Gwiazd, Ciao Darwin, Szymon Majewski Show. Współpracowała m. in. z Kabaretem pod Wyrwigroszem, Teatrem KTO oraz Teatrem Witkacego w Zakopanem. Od zawsze związana z teatrem tańca Scena Tańca Współczesnego, prowadzonym przez Anitę Podkowę – Brańkę.
AKTORZY:
Ewa Romaniak – absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień. Oprócz występów na scenach teatralnych uczestniczy w wielu projektach muzycznych, z których najbardziej znane to 4-częściowy projekt muzyczny pt. “Odyseja Muzyczna”, “Filmowe Love Story” oraz widowisko muzyczne “Romans z szampanem”.W swoim repertuarze ma recital piosenek retro „Powróćmy jak za dawnych lat”.
Agata Woźnicka – z urodzenia łodzianka, tegoroczna absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Z Dariuszem Gnatowskim po raz pierwszy spotkała się przy wznowieniu „Wariata i Zakonnicy” w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego, gdzie gra postać Siostry Anny. W kwietniu 2015 r. w krakowskim Teatrze Barakah miała miejsce premiera jej autorskiego projektu pt. „Dali”, który oparty jest głównie o ruch i stanowi rodzaj poszukiwań z pogranicza performance’u.
Andrzej Róg – aktor, piosenkarz i reżyser, twórca spektakli znanych publiczności Krakowa i Tarnowa; artysta kabaretu Loch Camelot.W dorobku teatralnym ma liczne role w krakowskim Teatrze STU, m. in. Dr. Grüna w „Wariacie i zakonnicy” S. I. Witkiewicza w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego.
DDK