Spacer studyjny i konsultacje społeczne
Samorządowcy Gminy Dąbrowa Tarnowska oraz mieszkańcy wzięli udział w spacerze studyjnym i konsultacjach społecznych w sprawie rewitalizacji obszarów zdegradowanych w Dąbrowie Tarnowskiej.
Pomimo deszczowej pogody spacer rozpoczął się na Rynku Miejskim, gdzie zebrani wymienili uwagi dotyczące różnych koncepcji II etapu przebudowy rynku. Założenia wstępne przewidywały budowę restauracji w narożniku północno- wschodnim, budowę fontanny w rejonie obecnej studni wraz z pomnikiem nosicielki wody jako wspomnienie przedwojennej służącej szabasowej.
Planowano także przedstawienie figuralne furmanki z koniem jako wspomnienie placu targowego rolnego i wiaty przeznaczonej do prezentacji artystycznych w zachodniej części rynku. Projekt zakładał także zmianę zieleni z częściowym usunięciem nasadzeń istniejących i wprowadzeniem nowych. Przedstawiono uczestnikom spaceru koncepcję umieszczenia we wszystkich narożnikach rynku obiektów kubaturowych wypełniających funkcje handlowo usługowe, w tym: kawiarnię, herbaciarnię, piwiarnię i stanicę rowerową.
W geometrycznym centrum rynku umieszczona zostałaby płaska fontanna w okresie letnim, natomiast w zimie w tym miejscu funkcjonowałoby składane lodowisko. Całość zostałaby oddana do użytku po zakończeniu budowy obwodnicy Dąbrowy Tarnowskiej. Jeden z radnych wnioskował dodatkowo o umieszczenie w rynku szaletów miejskich. Większość uczestników nie zaakceptowała tej propozycji, natomiast pozostałe elementy ożywienia społecznego i gospodarczego tej części miasta zostały pozytywnie przyjęte. Wnioskowano także o utrzymanie całej istniejącej zieleni, ale większość zaakceptowała pomysł umieszczenia krzewów o wysokości do 3 metrów, w tym zimozielonych.
Następnie uczestnicy spaceru udali się w rejon garażowiska i kotłowni miejskiej. Wypracowano koncepcję likwidacji garażowiska w istniejącym kształcie i budowy na tym miejscu podziemnego parkingu, a także targowiska miejskiego otoczonego lokalami handlowymi budowanymi w systemie Partnerstwa Publiczno- Prywatnego. Dotychczasowi dzierżawcy garaży mogliby zachować swoje prawa. Rozważano pomysł stworzenia obok starej kotłowni Centrum Inicjatyw Społeczno Gospodarczych „KOTŁOWNIA”, gdzie znalazłaby siedzibę administracja targowiska, spółdzielnia socjalna „Zielona Dąbrowa” oraz organizacje pozarządowe, a także inkubator przedsiębiorczości.
Kolejny przystanek spaceru studyjnego znajdował się w Parku Miejskim w rejonie Ogródka Jordanowskiego. Uczestnicy zgłaszali wiele projektów, w tym boisko poliuretanowe do koszykówki i siatkówki, boisko do siatkówki plażowej, miasteczko ruchu rowerowego, nowoczesny plac zabaw, park linowy. Zgodzono się z opinią, że trzeba podzielić Ogródek Jordanowski na część dla młodzieży i część dla dzieci oraz powiązać ich funkcjonowanie z przedszkolem i gimnazjum znajdującym się po drugiej stronie ul. Zazamcze. Podnoszono sprawę dojazdu i parkingu w tej części parku i ewentualnie drogi łączącej ul. Sucharskiego z parkingiem w systemie Park&Ride i Bike&Ride. W następnej kolejności odwiedzono rejon ul. Kościuszki i stacji kolejowej. Wnioskowano aby wybudować w tym miejscu budynek socjalny wraz z mieszkaniami rotacyjnymi. Uczestnicy wstępnie zaakceptowali koncepcję uruchomienia parkingu systemowego Park&Ride wraz z możliwością wykorzystania znajdującego się tam ronda z zatoką przystankową dla komunikacji dalekobieżnej. Dodatkowo przyjęto koncepcję aby obszary zdegradowane wyznaczone i zaakceptowane w programie rewitalizacji, połączyć ścieżkami rowerowymi opisanymi w jednym z projektów złożonych w trakcie konsultacji wraz z dwiema stanicami – w rynku i na parkingu Park&Ride. Padały wnioski, by zwiększyć liczbę stanic zlokalizowanych w innych punktach gminy.
Powyższe projekty były omówione na trzech spotkaniach konsultacyjnych: 1) dla samorządowców (radnych, sołtysów), 2) dla organizacji pozarządowych i 3) instytucji lokalnych oraz dla mieszkańców, przedsiębiorców i wszystkich zainteresowanych. Zaapelowano do uczestników o składanie projektów „miękkich” (nieinwestycyjnych). Dwa takie projekty zostały zaproponowane w trakcie konsultacji internetowej, tj. utworzenie Spółdzielni Socjalnej „Zielona Dąbrowa” oraz Stowarzyszenia zwykłego pn. „Ekologiczna Grupa Inicjatywna”, zajmującego się handlem ekologiczną żywnością na miejskim targowisku. Projekty spotkały się z uznaniem uczestników spaceru studyjnego i spotkań konsultacyjnych.
Zachęcamy mieszkańców do składania propozycji i czynnego uczestniczenia w programie rewitalizacji.
UM w DT