Dzisiaj:
Piątek, 10 stycznia 2025 roku
Agaton, Dobrosław, Jan, Nikanor, Paweł, Wilhelm

Słabe i mocne strony nowych placówek medycznych

26 kwietnia 2017 | Brak komentarzy

Znamy już nie tylko pierwsze efekty pracy nowego typu placówek opieki senioralnej w naszym kraju, ale także wnioski płynące z ich funkcjonowania. Wysoka jest efektywność terapii poprzez zgromadzenie specjalistów wielu dyscyplin w jednym miejscu, a także dzięki zastosowaniu rehabilitacji.

Brakuje natomiast systemowych rozwiązań komunikacyjnych pomiędzy personelem placówek a lekarzami pierwszego kontaktu, pod których opiekę wracają pacjenci po pobycie w Dziennym Domu Opieki Medycznej.

Na takie aspekty zwraca uwagę specjalista geriatrii Iwona Kurowska z Dziennego Domu Opieki Medycznej w Wierzchosławicach. Jej zdaniem oprócz znacznej poprawy sprawności motorycznej wielu pacjentów, udało się także uzyskać u nich lepszą kontrolę nadciśnienia czy cukrzycy. Dzięki temu, że DDOM prowadzi Centrum Zdrowia Tuchów dysponujące szerokim zapleczem diagnostycznym, dobrze sprawdza się szybka ścieżka diagnostyczna, która była już wdrażana w związku ze zdiagnozowaniem nowych schorzeń u podopiecznych. Nie bez znaczenia jest również aspekt psychologiczny.

Odnotowujemy poprawę w leczeniu depresji. Dzięki pracy psychologa, odpowiedniej terapii zajęciowej i leczeniu, pacjenci stają się silniejsi psychicznie. Sporo pracujemy również z rodzinami chorych. Chodzi o to, by nauczyć je żyć z chorobą czy wieloma chorobami, którymi pacjent jest obciążony. Także w tym zakresie widzę duże postępy – relacjonuje Iwona Kurowska.

Kilkunastu podopiecznych zakończyło już leczenie w DDOM. Systematycznie przyjmowani są kolejni. Placówka jest przygotowana do udzielania pomocy szczególnie osobom z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Chodzi o trudności w układzie ruchu, jak i problemy w codziennym funkcjonowaniu, w samoopiece, zdolności do wykonywania prostych codziennych czynności, jak mycie, czesanie czy przygotowanie posiłków. Do DDOM przyjmowani są także pacjenci z deficytami w zakresie funkcji poznawczych, z rozpoczynającymi się procesami otępiennymi. Podstawowym warunkiem przyjęcia do domu jest pobyt w szpitalu w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

To wynika z faktu, że według badań wiele hospitalizacji poprawiając stan zdrowia chorego jednocześnie pogarsza zdolności pacjenta do samoopieki – tłumaczy geriatra. Według niej nowy typ placówek bardzo dobrze wpisuje się w mapę potrzeb w zakresie opieki senioralnej. Natomiast rozwiązaniem, którego brakuje jest współpraca ze środowiskiem medycznym, z jakim pacjent funkcjonuje na co dzień.

Chodzi o trudności w komunikacji z lekarzami pierwszego kontaktu, do których pacjent potem wraca. W naszym DDOM-ie w Wierzchosławicach staramy się tę komunikację usprawnić, natomiast systemowo przekazywanie informacji jest trudne – podsumowuje Iwona Kurowska.

Dodajmy, że w zespole znajdują się także: lekarz rehabilitacji, psycholog, logopeda, farmakolog, terapeuta zajęciowy, fizjoterapeuta, dietetyk, opiekunowie medyczni i pielęgniarki. Obecność tych specjalistów gwarantuje fachowe udzielenie pomocy pacjentom, dotkniętym wieloma schorzeniami. Placówka prowadzi też rehabilitację leczniczą.

Jestem tu miesiąc i już widzę postęp – wyznaje pani Janina z Wierzchosławic. – Po wylewie miałam trochę sparaliżowaną rękę, ale po przebytej rehabilitacji czuję się dużo lepiej, dlatego chętnie wykonuję ćwiczenia. Cieszę się też, że w domu mogę spotkać się z innymi pacjentami, by wspólnie porozmawiać. Świadczenia w Dziennym Domu Opieki Medycznej są kierowane do osób niesamodzielnych, w pierwszej kolejności tych, które ukończyły 65 lat. Diagnostyka i leczenie pacjentów w starszym wieku nie jest związane z koniecznością całodobowej hospitalizacji. Chorzy przebywają w DDOM w dni powszednie w godzinach od 7 do 17. Sprawność osób, które starają się o przyjęcie do placówki powinna oscylować w zakresie od 40 do 65 punktów tak zwanej skali Barthel. Czas pobytu w Dziennym Domu Opieki Medycznej jest ustalany indywidualnie, ale nie może być krótszy niż 30 dni i dłuższy niż cztery miesiące. Szczegółowych informacji można uzyskać telefonując pod numer: 882 139 607. Realizacja projektu „Twoja droga do zdrowia”, dzięki któremu Centrum Zdrowia Tuchów uruchomiło DDOM w Wierzchosławicach jest finansowana z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego „Wiedza Edukacja Rozwój”.

 


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)