Seniorzy rozpoczęli nowy rok akademicki
Uniwersytet Trzeciego Wieku działający przy Dąbrowskim Domu Kultury zainaugurował nowy rok akademicki. Będzie to drugi pełny rok działalności stowarzyszenia, które rozpoczęło działalność wiosną 2012 roku.
Uroczysta inauguracja odbyła się w sali kina „Sokół” DDK, wzięli w niej udział słuchacze UTW oraz zaproszeni goście, m.in. wicemarszałek województwa małopolskiego Roman Ciepiela i dr Anna Gądek, doc. Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie, dyrektor Instytutu Administracyjno – Ekonomicznego tej uczelni, burmistrz Stanisław Początek, wiceburmistrz Marek Minorczyk oraz dyrektorzy instytucji i szkół dąbrowskich, zaprzyjaźnionych ze stowarzyszeniem.
Po odśpiewaniu „Gaudeamus igitur” prezes Stowarzyszenia UTW, Krystyna Guzik omówiła działalność uniwersytetu oraz plany zajęć na rozpoczynający się rok akademicki. Jak podkreślała, w Polsce seniorzy stanowią coraz liczniejszą grupę społeczną i tym samym największą grupę odbiorców usług publicznych. Dlatego uniwersytety trzeciego wieku stały się w ostatnich latach najpopularniejszą formą edukacji osób starszych.
– Głównym celem UTW, oprócz edukacji, jest stworzenie seniorom możliwości aktywnego spędzania wolnego czasu, upowszechnianie zdrowego stylu życia, stworzenie możliwości utrzymywania kontaktów towarzyskich i nawiązywania znajomości. O tym, że na naszym terenie istnieje potrzeba zajęcia się problematyką osób starszych świadczy systematyczny wzrost słuchaczy. W ciągu półtora roku naszej działalności wydaliśmy 110 legitymacji, w tym semestrze zajęcia rozpocznie jedenastu nowych studentów – mówi prezes Krystyna Guzik.
Na ogromne zainteresowanie uniwersytetami dla seniorów zwrócił uwagę również wicemarszałek Roma Ciepiela. Jak podkreślał, uczenie się przez całe życie jest bardzo ważne.
– Kiedy obserwujemy fenomen uniwersytetów trzeciego wieku, widzimy jak coś co rozkwita na naszych oczach – setki osób chcą się uczyć, przebywać ze sobą – to myślę sobie, że właśnie materializuje się idea uczenia się przez całe życie – mówił wicemarszałek Ciepiela. – Możecie państwo też liczyć na wsparcie wielu osób i instytucji. Polityka państwa, regionu i gmin będzie zmierzała do tego, by było to wsparcie jeszcze szersze.
Dąbrowski UTW organizuje dla swoich słuchaczy liczne zajęcia, są to przede wszystkim wykłady, które odbywają się w każdy wtorek, w sali kinowej DDK, o godz. 17. Wykład inauguracyjny zatytułowany „Polska muzyka filmowa jako część dziedzictwa światowej kinematografii” wygłosił Paweł Chojnowski, dyrektor Dąbrowskiego Domu Kultury. Kolejne poświęcone będą m.in. dynastii Jagiellonów (Zbigniew Święch) i operze Stanisława Moniuszki „Halka” (Krystyna Szymańska, dyrektor Centrum Paderewskiego Tarnów – Kąśna Dolna).
Ale zajęcia UTW to również język angielski i kursy komputerowe oraz zajęcia sportowo – rekreacyjne na basenie i w sali gimnastycznej, chodzenie z kijkami. Słuchacze korzystają również z oferty kulturalnej Dąbrowskiego Domu Kultury. W planach jest zorganizowanie warsztatów czytelniczo – literackich we współpracy z Powiatową Biblioteką Publiczną, a w przyszłości wydawanie biuletynu z własnymi próbami literackimi. W dalszej przyszłości dąbrowski uniwersytet ma zamiar zająć się wolontariatem, ale jak podkreślała pani prezes Krystyna Guzik, należy się do tego przygotować, również od strony psychicznej.
– Opieka nad osobami starszymi w domach w niedalekiej przyszłości będzie koniecznością. Domy opieki są za drogie w stosunku do naszych emerytur. Musimy nauczyć się opiekować w pierwszej kolejności osobami z rodziny, przyjaciółmi – mówi pani prezes.
Tradycyjnie też inauguracja nowego roku akademickiego połączona była z wręczeniem legitymacji nowym członkom Stowarzyszenia UTW. W tym semestrze przystąpiło do niego jedenastu kolejnych słuchaczy.
Rozpoczęcie nowego roku akademickiego oraz wykład inauguracyjny dofinansowane zostały przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach projektu PO FIO 2013 „Spełniony senior filarem rodziny”.
Barbara Jaworska