Seniorzy rozpoczęli nowy rok akademicki
Uniwersytet Trzeciego Wieku działający przy Dąbrowskim Domu Kultury rozpoczął drugi semestr swojej działalności, pierwszy pełny rok akademicki. Inaugurację uzupełnił wykład – koncert Władysława Skwiruta zatytułowany „Piosenki dwudziestolecia międzywojennego”.
Uniwersytet Trzeciego Wieku działa w Dąbrowie Tarnowskiej od wiosny tego roku.
Liczy obecnie 84 słuchaczy, po raz pierwszy w zajęciach nowego semestru wzięło udział 14 osób. Dąbrowski UTW jest jednym z około 410 tego typu inicjatyw w Polsce.
– Szybki wzrost liczby uniwersytetów dla seniorów jest fenomenem społecznym i najlepszą odpowiedzią na nieuchronne zmiany demograficzne. Przekonuje, że istnieje społeczna potrzeba nadania większej rangi uniwersytetom trzeciego wieku. Są one bowiem doskonałym przykładem samoorganizującego się społeczeństwa obywatelskiego, które jest otwarte na wiedzę, na świat w myśl idei edukacyjnej „poznawać i rozumieć świat innych, alby móc kierować sobą – mówiła w przemówieniu organizacyjnym prezes UTW, Krystyna Guzik.
Pani prezes omówiła również propozycje zajęć i wykładów na rozpoczynający się rok akademicki. W pierwszym semestrze będzie to czternaście wykładów, które, jak do tej pory, odbywać się będą w sali kinowej Dąbrowskiego Domu Kultury, we wtorki, o godz. 17. Zaplanowano m.in. wykłady poświęcone historii, literaturze, religioznawstwu, profilaktyce zdrowia, psychologii. Słuchacze będą uczyć się też udzielania pierwszej pomocy. Wykłady uzupełnią język angielski oraz zajęcia sportowo – rekreacyjne na pływalni, w sali gimnastycznej i chodzenie z kijkami. W planach jest kurs tańca towarzyskiego.
UTW działa w ramach Dąbrowskiego Domu Kultury, korzysta również z jego oferty edukacyjnej. Współpracuje z Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 i Miejską Biblioteką Publiczną im. Marii Kozaczkowej.
Inauguracja nowego roku akademickiego uzupełniona została wykładem – koncertem Władysława Skwiruta, wykładowcy Uniwersytetu Rzeszowskiego i Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, wieloletniego kierownika muzycznego Tarnowskiego Teatru im. Ludwika Solskiego, członka kabaretu „Jana Michalika” w Krakowie, kompozytora. Była to okazja do przypomnienia pięknych, znanych piosenek z okresu dwudziestolecia międzywojennego, poznania kompozytorów i autorów teksów oraz wykonawców tych utworów. Władysław Skwirut barwnie opowiadał o tym, co i gdzie śpiewano, jakie piosenki były popularne, przywołał klimat tamtych czasów. Odegrał też część piosenek na fortepianie, a do wspólnego śpiewania włączyli się uczestnicy spotkania inauguracyjnego.
W uroczystości wzięli udział słuchacze UTW, jego sympatycy i zaproszeni goście, m.in. burmistrz Stanisław Początek i starosta Tadeusz Kwiatkowski oraz szefowie instytucji współpracujących z UTW: Jadwiga Kusior, dyrektor MBP i Jan Kiljan, dyrektor ZSP nr 2. Spotkanie poprowadził dyrektor DDK, Paweł Chojnowski.