Senior Plus
Jesienna pora, a w szczególności miesiąc październik, którego pierwszy dzień obchodzony jest jako Dzień Seniora kojarzone są z sędziwym wiekiem i sprawami osób starszych.
O tym jak ciekawe są zagadnienia, którymi żyją dąbrowscy seniorzy można przekonać się odwiedzając dzienny dom pobytu osób starszych Senior Plus, mieszczący się odnowionym budynku przy ul. Berka Joselewicza 8, popularnie nazywanym „Budomexem”.
Dzienny Dom prowadzony przez Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Pomocna Dłoń” zapewnia zajęcia i wyżywienie dla 20 osób w wieku senioralnym od poniedziałku do piątku od godz. 8:00 do godz. 16:00 pod kierownictwem bardzo docenianej przez wszystkich uczestników Pani Renaty Bączek.
Zajęcia odbywające się w dąbrowskim Domu Senior Plus są bardzo różnorodne i atrakcyjne. Seniorzy biorą udział w warsztatach komputerowych oraz w regularnych lekcjach języka angielskiego. Pracują także z fizjoterapeutą indywidualnie i grupowo, korzystając m.in. z masaży terapeutycznych. Dwa razy w miesiącu odbywają spotkania z dietetyczką, pogłębiając swoją wiedzę w zakresie zdrowego odżywiania i jego wpływu na zdrowie w wieku senioralnym. Prowadzone są także spotkania z lekarzami i pielęgniarkami, w szczególności z tymi, którzy posiadają doświadczenie pracy z pacjentami geriatrycznymi.
Ważnym aspektem działalności Dziennego Domu Senior Plus jest zapewnienie jego uczestnikom aktywności ruchowej i stymulacji intelektualnej. Służy temu sala ćwiczeń wyposażona w bieżnie, rowery stacjonarne i inne urządzenia siłowe, z której seniorzy często korzystają. Osoby związane z Dziennym Domen Senior Plus nie stronią od zajęć aquafitness na krytej pływalni w Dąbrowie Tarnowskiej. Zwiedzają także lokalne zabytki podczas pieszych wycieczek i miejsca bardziej oddalone dzięki wyjazdom do Łańcuta i Sandomierza. W najbliższym czasie planowana jest całodniowa wycieczka do Limanowej w ramach rewizyty w tamtejszym Dziennym Domu Senior Plus. Limanowscy seniorzy gościli w Dąbrowie Tarnowskiej w sierpniu, poznając dąbrowską placówkę i nawiązując przyjaźnie, podczas gdy kadra kierownicza obu dziennych domów wymieniała się doświadczeniami.
Oprócz ciała seniorzy ćwiczą pamięć podczas specjalnych zajęć poprawiających sprawność umysłową, rozwiązują łamigłówki, grają w gry towarzyskie takie jak „Bingo” czy „Uno”. Prowadzą dyskusje na bieżące tematy, często pod wpływem przeglądu prasy. Chętnie czytają poradniki i wymieniają się informacjami i rekomendacjami. Spędzany wspólnie czas sprzyja integracji seniorów. Świętują razem swoje imieniny, urodziny i ważne rocznice przy torcie i innych słodkościach. Czasem integracja odbywa się w plenerze; tak było w przypadku grilla, który niedawno zorganizowano w Ośrodku Rekreacyjno-Wypoczynowym Narożnikach koło Radgoszczy.
Duże znaczenie ma także współpraca z wolontariuszami z Klubu Wolontariusza działającym przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej i Wsparcia Rodziny, młodzieżą z Ochotniczego Hufca Pracy i lokalnymi instytucjami takimi jak szkoły, przedszkola, Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Tarnowskiej. Przedstawiciele Domu Senior Wigor wzięli udział w zorganizowanym przez dąbrowską książnicę Narodowym Czytaniu „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego.
Dzienny Dom Senior Plus był w bieżącym roku organizatorem bardzo udanego Dnia Dziecka dla najmłodszych wolontariuszy. Wydarzenie to było pięknym przykładem budowania międzypokoleniowych mostów i wielką frajdą dla dzieci. Ważne dla palcówki są także kontakty ze Środowiskowym Domem Samopomocy w Oleśnicy i Warsztatami Terapii Zajęciowej prowadzonymi przez Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Pomocna Dłoń”.
Dąbrowskich seniorów cechuje wielka kreatywność artystyczna i chęć publicznego pokazania swojej twórczości. Owoce ich artystycznych dokonań można podziwiać w Dziennym Domu Senior Plus, gdzie jako urocze elementy dekoracyjne przyczyniają się do przytulnej atmosfery placówki. Seniorzy związani z Domem Senior Plus z powodzeniem brali udział w parafialnym konkursie na najpiękniejszą palmę wielkanocną zdobywając jedno z pierwszych miejsc. Przygotowali także zestaw 13 ozdób na Festyn Charytatywny „Wszyscy jesteśmy z Marcinem” łącząc swoje artystyczne pasje ze szczytnym celem pomocy młodemu mieszkańcowi wsi Szarwark, dotkniętemu ciężkimi powikłaniami pogrypowymi.
Regularny pobyt w Dziennym Domu Senior Plus pozwala osobom w zaawansowanym wieku na ciekawe wykorzystanie wolnego czasu, a także na lepsze włączenie się w życie miasta i gminy poprzez udział w lokalnych akcjach i wydarzeniach. Seniorzy i ich koordynatorka dają piękne świadectwo wspólnych działań oraz pozytywnego zaangażowania w działania charytatywne i wydarzenia kulturalne. Codziennie pokazują, że wiek senioralny to bogactwo społeczne, które w pełni zasługuje na miano złotego wieku.
UM w DT