Dzisiaj:
Czwartek, 23 stycznia 2025 roku
Emerencja, Ildefons, Jan, Klemens, Maria, Rajmund, Rajmunda, Wrócisława

Samorząd Równych Szans 2011

2 września 2011 | Brak komentarzy

Rada Nagrody „Samorząd Równych Szans 2011” wysoko oceniła projekt „Dobra Przyszłość – rozwój i upowszechnienie aktywnej integracji” przyznając Powiatowi Dąbrowskiemu wyróżnienie w konkursie i tytuł „Samorząd Równych Szans 2011”.

Wręczenie wyróżnień odbędzie się 24 września 2011r. w Zakopanem, podczas uroczystej gali Ogólnopolskiego Forum Integracji Społecznej, organizowanego pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Dąbrowie Tarnowskiej realizuje na terenie Powiatu Dąbrowskiego projekt pn. „Dobra Przyszłość” – rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji – projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Jedną z grup Beneficjentów Ostatecznych do których niniejszy projekt jest skierowany są osoby nieaktywne zawodowo, zagrożone wykluczeniem społecznym z uwagi na opiekę nad dzieckiem niepełnosprawnym.

Projekt ten jest przykładem zastosowania na terenie Powiatu Dąbrowskiego nowatorskich rozwiązań służących wyrównywaniu szans w dostępie osób niepełnosprawnych do pełnego udziału we wszystkich aspektach życia. Poprzez aktywizację społeczną i zawodową rodziców dzieci niepełnosprawnych przyczynić się ma do upowszechnienia praw osób niepełnosprawnych i wpłynąć na poprawę jakości ich życia.

Konieczność realizacji niniejszego projektu uwarunkowana jest tym, iż rodzice są bezradni, gdy rodzi im się dziecko niepełnosprawne, a przecież to oni odgrywają dużą rolę w ich wszechstronnej rehabilitacji. Dzięki ukształtowaniu odpowiedniej postawy i wiedzy o możliwych działaniach rehabilitacyjnych oraz możliwościach edukacyjnych dzieci niepełnosprawnych rodzice mogą sprawić iż dziecko mimo swej niepełnosprawności będzie normalnie żyć, będzie się bawić, uczyć, pracować i prawidłowo funkcjonować w społeczeństwie. Założeniem projektu jest przekazanie rodzicom dzieci niepełnosprawnych wiedzy dzięki której będą oni coraz bardziej świadomi przysługujących ich podopiecznym praw, a tym samym zapewnią godne życie dla siebie i swoich pociech, bo przecież to rodzice podejmują różne inicjatywy, nieustannie czuwają nad nowymi metodami terapii, śledzą nowości w internecie, prasie medycznej, pedagogicznej, starają się o zapewnienie stałej rehabilitacji, która nie kończy się z chwilą ukończenia szkoły, ale trwa praktycznie do końca życia. Projekt bazuje na koncepcji ustawicznej edukacji rodziców dzieci niepełnosprawnych, poprzez doradztwo, wszechstronną informację i odpowiednie szkolenie. Projekt ma na celu stworzenie i rozpowszechnienie wszechstronnej informacji w prostym, przystępnym języku o problemie, warunkach dostępności potrzebnego wsparcia oraz możliwych form pomocy z jakiej mogą korzystać rodzice dzieci niepełnosprawnych jak i same osoby niepełnosprawne.

W ramach projektu przewidziane jest m.in. wsparcie rehabilitanta, logopedy, psychologa, pedagoga, pedagoga specjalnego, doradcy zawodowego, udział w grupie wsparcia, warsztatach kompetencji społecznych, zespole ćwiczeń usprawniających psychoruchowo a wszystko to nieodpłatnie w ramach środków Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

źródło:

Starostwo Powiatowe w Dąbrowie Tarnowskiej


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)