Są już wyniki wyborów w powiecie!
Wraz z napływającymi wynikami są też pierwsze zaskoczenia, o których dotychczas mówiło się tylko nieoficjalnie. Frekwencja w powiecie była dobra, ale na liście radnych zabraknie wicestarosty Roberta Pantery. „Porozumienie Prawicy” ma zły wynik i do rady wprowadza tylko jedną osobę.
Wybory zmieniły też układ sił politycznych w powiecie. W powiecie dąbrowskim oddano 20 206 ważnych głosów.
Przez awarię systemu informatycznego, zupełnie niezależną od powiatu, Powiatowa Komisja Wyborcza straciła dzień pracy. Przedwczoraj członkowie Komisji do wieczora wyczekiwali w napięciu na wyniki. Nie było sensu spekulować, kto otrzymał mandat, gdyż różnica głosów między niektórymi kandydatami była tak niewielka, że przedwczesne ujawnienie wyników liczonych ręcznie groziło „wpadką”.
Wczoraj Komisja również czekała na wyniki, ale z większą nadzieją, po tym, jak pojawił się nieoficjalny sygnał, że serwery wyborcze są już czynne. Członkowie komisji opuścili jednak budynek starostwa dopiero w godzinach nocnych.
Według „odgórnych” ustaleń, członkowie komisji, po wygenerowaniu wyników przez komputer, musieli je jeszcze przeliczyć ręcznie, gdyż nie ma pewności, że system informatyczny działa jak należy.
Powinny być już wywieszone oficjalne listy osób, które dostały się do rady powiatu nowej kadencji. Taką informację, ze szczegółowym podziałem mandatów według okręgów, można również znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej (protokół z wyborów do rady powiatu).
Niemałym zaskoczeniem są zmiany w radzie.
W radzie powiatu nie zobaczymy Roberta Pantery. To chyba największe zaskoczenie tegorocznych wyborów samorządowych w Dąbrowie.
Porozumienie Prawicy wypadło fatalnie i na listy wprowadziło tylko jednego radnego – Andrzeja Urbanika (w okręgu nr 3). „Odpadł” zatem dotychczasowy wicestarosta – jedyny poseł na sejm z Dąbrowy Tarnowskiej, który teraz nie zostanie nawet radnym.
Mandatu nie otrzyma też jeden z młodszych radnych w powiecie, nadzieja tego ugrupowania – Paweł Lechowicz. Radny młodego pokolenia zapowiadał się dobrze (był nawet przez chwilę dyrektorem dąbrowskiego szpitala), ale wyborcy nie obdarzyli zaufaniem Porozumienia Prawicy.
Jak przedstawia się teraz podział mandatów według ugrupowań politycznych?
PiS zdobyło aż sześć mandatów, PSL – tylko o jeden mniej, Niezależni otrzymali trzy, Wspólnota Samorządowa – dwa, a Porozumieniu Prawicy przypadł tylko jeden mandat.
Pewnikami tych wyborów, i co do tego nie ma żadnego zaskoczenia, byli: lider PiS Wiesław Krajewski i starosta Tadeusz Kwiatkowski (PSL). Obaj otrzymali duże poparcie. Na listach „wybrańców” społeczeństwa znalazła się też dotychczasowa przewodnicząca Barbara Pobiegło, w poprzedniej kadencji – jedyna kobieta w radzie. Teraz to się zmieni, bo do rady weszły jeszcze trzy kobiety.
Zmienia się również układ sił w powiecie.
„Czarnym koniem” wyborów do rady miejskiej stało się ugrupowanie Krzysztofa Kaczmarskiego, które – pod względem liczby radnych – wyprzedziło dotychczasowego lidera wyborów – Wspólnotę Samorządową. Słaby wynik PiS – u w radzie miejskiej nijak się ma do powiatu. Tutaj PiS osiągnęło najlepszy wynik, i co za tym idzie – otrzymało największą liczbę mandatów (sześć). Ale w nowej kadencji nie będzie już obradował jeden z mocniejszych radnych Lesław Wieczorek.
Na drugim miejscu znalazło się – PSL, z pięcioma mandatami. To nie jest zaskoczenie zważywszy na to, że – pod pewnymi względami – wyborcy stawiają na „status quo” i głosują na „wypróbowanych” kandydatów. W samorządach Polskie Stronnictwo Ludowe jest wciąż mocne, a jego udział – duży.
Ugrupowanie Krzysztofa Kaczmarskiego wprowadziło do rady (razem z nim) trzy osoby, ale tylko Kaczmarski jest „starym” nowym radnym.
Ugrupowanie burmistrza Stanisława Początka zaś zdobyło dwa mandaty. „Jedynką” jest tu nowa twarz – dr Anna Jastrzębiec – Witowska, która prowadziła przed wyborami, na forum Kuriera, polemikę z czytelnikami.
Porozumienie Prawicy ma teraz tylko – jak już pisaliśmy – jednego przedstawiciela – dotychczasowego wiceprzewodniczącego, Andrzeja Urbanika.
Z rady „odpadło” tylko pięciu radnych: Kazimierz Drożdżowski i Marian Gajda (Wspólnota Samorządu Powiśla Dąbrowskiego), Robert Pantera i Paweł Lechowicz (Porozumienie Prawicy) oraz Lesław Wieczorek (PiS).
Nowe twarze, to: była dyrektor ZSP 1 dr Marta Chrabąszcz i Barbara Łuszcz (PiS), prezes Spółdzielni Mieszkaniowej i kandydat na burmistrza Krzysztof Kaczmarski, wspomniana już Anna Jastrzębiec – Witowska (Wspólnota Samorządu Powiśla Dąbrowskiego) oraz Paweł Drożdż (PSL).
Na pierwszej sesji w tej kadencji dowiemy się, kto zostanie starostą.
Ula Skórka
RADNYMI POWIATU DĄBROWSKIEGO ZOSTALI WYBRANI:
Z OKRĘGU WYBORCZEGO NUMER 1
z listy nr 1 Komitet Wyborczy PSL
KWIATKOWSKI TADEUSZ (oddanych 743 ważnych głosów)
DROŻDŻ PAWEŁ (oddanych 280 ważnych głosów)
z listy nr 3 KW Prawo i Sprawiedliwość
KRAJEWSKI WIESŁAW (oddanych 629 ważnych głosów)
CHRABĄSZCZ MARTA (oddanych 298 ważnych głosów)
z listy nr 13 KWW Wspólnota Samorządu Powiśla Dąbrowskiego
JASTRZĘBIEC-WITOWSKA ANNA ELŻBIETA (oddanych 152 ważnych głosów)
z listy nr 14 KWW Niezależni Powiśle Dąbrowskie
KACZMARSKI KRZYSZTOF MACIEJ (oddanych 397 ważnych głosów)
Z OKRĘGU WYBORCZEGO NUMER 2
z listy nr 1 Komitet Wyborczy PSL
BIGOS BOGDAN JÓZEF (oddanych 527 ważnych głosów)
z listy nr 3 KW Prawo i Sprawiedliwość
SZAJOR MARIAN JÓZEF (oddanych 772 ważnych głosów)
KĄDZIELAWA ROBERT JERZY (oddanych 271 ważnych głosów)
z listy nr 13 KWW Wspólnota Samorządu Powiśla Dąbrowskiego
POBIEGŁO BARBARA MARIA (oddanych 801 ważnych głosów)
z listy nr 14 KWW Niezależni Powiśle Dąbrowskie
MISIASZEK JÓZEF (oddanych 439 ważnych głosów)
Z OKRĘGU WYBORCZEGO NUMER 3:
z listy nr 1 Komitet Wyborczy PSL
BĄCZEK JERZY JANUSZ (oddanych 560 ważnych głosów)
OŻÓG ŁUKASZ KAZIMIERZ (oddanych 594 ważnych głosów)
z listy nr 3 KW Prawo i Sprawiedliwość
BRYK KRZYSZTOF (oddanych 551 ważnych głosów)
ŁUSZCZ BARBARA (oddanych 326 ważnych głosów)
z listy nr 14 KWW Niezależni Powiśle Dąbrowskie
KOPIA MAREK (oddanych 257 ważnych głosów)
z listy nr 15 KWW Porozumienie Prawicy
URBANIK ANDRZEJ IGNACY (oddanych 406 ważnych głosów)