Dzisiaj:
Poniedziałek, 16 września 2024 roku
Antym, Cyprian, Edyta, Edda, Eufemia, Eugenia, Franciszek, Jakobina, Kamila, Kornel, Lucja, Łucja, Sebastiana, Sędzisław, Wiktor, Wiktoriusz

RUCH TO ZDROWIE

18 czerwca 2024 | Brak komentarzy

Artykuł Partnera
Przedszkole stanowi dla wielu dzieci pierwsze miejsce edukacji poza domem rodzinnym, a ich obecność w placówce pełni istotną rolę w jego życiu.

To środowisko, w którym dzieci wchodzą głębiej w interakcje społeczne pomiędzy swoimi rówieśnikami, tym samym ucząc się podstawowych kompetencji społecznych. Plan przedszkoli najczęściej zakłada szereg zajęć dodatkowych dla najmłodszych, wśród których szczególną rolę odgrywa aktywność ruchowa.

To właśnie ona ma ogromne znaczenie już we wczesnym dzieciństwie, kształtując zarówno rozwój fizyczny, emocjonalny, jak i społeczny. Podczas wykonywania ćwiczeń dzieci są w stanie nie tylko poznawać otaczający ich świat poprzez ruch, lecz również integrować się z otoczeniem. Wbrew pozorom, celem zajęć ruchowych nie jest wyłącznie rozwój sprawności fizycznej dziecka. Uczestnictwo w zajęciach wychowania fizycznego od przedszkola jest w stanie wpłynąć na wiele aspektów funkcjonowania małego człowieka. Dziś przedstawimy je wszystkie.

„W zdrowym ciele, zdrowy duch”, czyli jak ruch wpływa na dzieci w wieku przedszkolnym

Ruch to przejaw życia. Towarzyszy każdemu człowiekowi od chwili urodzin, kształtując jego organizm oraz pozwalając na rozwój poszczególnych funkcji. Szczególnie u dzieci w fazie intensywnego wzrostu, aktywność fizyczna wspomaga rozwój. Nie bez powodu eksperci zgodni są co do faktu, że ruch to esencja zdrowia. Wiek przedszkolny to natomiast doskonały czas, by kształtować dobre nawyki, przekazując dziecku wiedzę na temat istotności zdrowego trybu życia poprzez naukę i zabawę.

Regularna aktywność fizyczna ma wpływ do rozwoju motoryki u dzieci, rozwijając ich sprawność fizyczną, koordynację ruchową, a także umiejętność kontroli nad własnym ciałem. Ruch to nie tylko wzmocnienie dla mięśni czy kości – w grę wchodzi również strefa psychiczna. Regularne ćwiczenia pomagają w redukcji stresu już od najmłodszych lat. Podczas codziennej aktywności organizm uwalnia endorfiny (nazywane także „hormonami szczęścia”), co przekłada się na lepsze samopoczucie oraz powoduje redukcję napięcia psychicznego. Podczas zajęć z aktywności fizycznej, dziecko rozwija pozytywne mechanizmy radzenia sobie ze stresem i rozładowywania nerwów, angażując się w gry zespołowe lub samodzielnie, pod okiem opiekuna, wykonując poszczególne zadania, wymagające określonej sprawności. Szacuje się, że dzieci, które od najmłodszych lat zachęcane są do aktywności ruchowej mają większe szanse na to, by w przyszłości również czerpać przyjemność z ćwiczeń fizycznych, a także wieść zdrowy i aktywny tryb życia.

Poznaj różne formy aktywności ruchowej w przedszkolu

Pojęcie „aktywności fizycznej” nie ogranicza się wyłącznie do biegania, robienia pajacyków czy przysiadów – choć są one równie ważne. Aktywność w przedszkolu opiera się przede wszystkim na zabawach, które zachęcają dzieci do ruchu. Liczne ćwiczenia z piłką, zajęcia z rytmiki, a także skakanie przez skakankę to dziś nieodłączna część dnia wielu przedszkolaków. Także zajęcia gimnastyczne są szczególnie praktykowane, głównie z powodu ich wpływu na rozwój gibkości oraz koordynacji ruchowej. Wiele aktywności dzieci wykonują na przedszkolnym placu zabaw, zwłaszcza w ciepłe dni. Zabawa w berka, chowanego, liczne zawody oraz zadania wymyślane przez przedszkolanki to także aktywność ruchowa. Wiele przedszkoli prowadzi również zajęcia ruchowe, które zapobiegają bądź redukują wady postawy u dzieci – jest tak między innymi w Hipopo, gdzie zabawy ruchowe wpisane są w codzienny plan dnia każdego przedszkolaka. Warto od samego początku rozwijać w dziecku chęć do aktywności, zwłaszcza z tego powodu, że istnieje wysokie prawdopodobieństwo, iż podejmowane przez nie aktywności (lub ich brak) będą rzutowały na jego przyszłe zdrowie.