ROZSTRZYGNIĘTO KONKURS „MALOWANA CHATA”
Rozstrzygnięto 59. edycję konkursu „Malowana Chata” w Zalipiu. Ludowi artyści ozdobili motywami kwiatowymi swoje gospodarstwa.
Udział w tegorocznej edycji jednego z najstarszych i najdłużej trwających konkursów etnograficznych w Polsce wzięło prawie 100 uczestników w tym malarki i całe rodziny nie tylko z samej miejscowości, ale również sąsiednich wsi.
– W tej chwili maluje się w zasadzie na wszystkim. Wiadomo, że nie każdy ozdabia swoje zagrody, w samym Zalipiu jest ich około czterdziestu, w tym takie zagrody udostępnione dla wszystkich, gdzie można wejść do środka, zobaczyć coś więcej i w jakiś głębszy sposób spenetrować tę zagrodę. Oprócz tego są właśnie pięknie wymalowany kościół, zagroda Felicji Curyłowej, zagroda malarek, w których można też od środka zobaczyć co mamy ciekawego do zaoferowania – mówiła Ewelina Sokołowska, dyrektor Domu Malarek w Zalipiu.
Konkurs „Malowana Chata” zorganizowany został przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie przy współpracy ze Stowarzyszeniem Zalipiańskich Malarek.
– Muzeum Okręgowe już od 1976 roku jest głównym organizatorem tego konkursu. Głównym celem jego jest to, aby propagować i utrzymać tradycję w Zalipiu i sąsiednich miejscowościach, bo jest to bardzo wyjątkowa tradycja na skale nie tylko Polski, ale również światową. Takiej drugiej wioski chyba nie znajdziemy nigdzie, więc warto otrzymać tę tradycję i pięknie wymalowane zagrody i zabudowania – dodał Kazimierz Kurczab, dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie.
Co ważne w tym konkursie nie było wygranych i przegranych. Nagrodzeni zostali wszyscy ci, którzy podtrzymują tradycję malowania domów i gospodarstw. Każdy otrzymał dyplom oraz nagrodę finansową.
– Są praktycznie honorowani wszyscy uczestnicy i jest na przykład kilkanaście pierwszych miejsc, drugich i trzecich. Tu nie ma zwycięscy jednoosobowego, nie ma takiego podium. Cieszy to, że ta tradycja nie zamiera. Jest to dla gminy przede wszystkim też potężna promocja – dodał Witold Morawiec, wójmy gminy Olesno.
Mimo że coraz częściej w konkursie biorą udział młodsze pokolenia, to jednak zwykle tradycja malowania domów i gospodarstw utrzymywana jest przez osoby, które związane są z Zalipie już od kilkudziesięciu lat.
– W ramach konkursu pomalowałem piwnice, studnie – prymitywnie jest to zrobione, ale pokój to zrobiłem kasetony, na nich na suficie jest dwanaście bukietów. Są to motywy kwiatów, kolorowe wszystkie – tłumaczył Bartłomiej Ruta, mieszkaniec Zalipia, uczestnik konkursu.
W tym roku wydarzeniem poprzedzającym konkurs była wystawa pod nazwą „Malarki z Powiśla Dąbrowskiego” w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie. Samo rozstrzygnięcie odbyło się w niedzielne popołudnie w Domu Malarek w Zalipiu. Otwarto wówczas wystawę „Żyją w kwiatach, które ukochały”, zgromadzeni wysłuchali wykładu o historii malarstwa zalipiańskiego, a całe wydarzenie uświetnił koncert Sylwii Zelek, laureatki Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Anny German.
Tarnowska TV