Dzisiaj:
Sobota, 4 stycznia 2025 roku
Angelika, Aniela, Benedykta, Benita, Dobromir, Dobrymir, Eugeniusz, Grzegorz, Izabela, Leonia, Rygobert, Tytus

Rok Miłosierdzia

9 grudnia 2015 | komentarzy 6

8 grudnia rozpoczął się w Kościele Rok Miłosierdzia. Został on otwarty w Rzymie przez papieża Franciszka w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Jego symbolem jest Brama Miłosierdzia. W diecezji tarnowskiej będzie ich dwanaście. W niedzielę, 13 grudnia, zostanie uroczyście otwarta Brama Miłosierdzia w bazylice katedralnej w Tarnowie.

Uroczystości otwarcia Jubileuszu Miłosierdzia w Tarnowie rozpoczną się w kościele Księży Filipinów o godz. 14.00. Po krótkim nabożeństwie wyruszy procesja ulicą Wałową na Plac Katedralny, gdzie dokona się uroczyste otwarcie Bramy Miłosierdzia ok. godz. 14.50. Następnie w katedrze zostanie odprawiona Msza święta. Wszystkim uroczystościom w imieniu Biskupa Tarnowskiego będzie przewodniczył biskup Stanisław Salaterski. Do udziału w tej uroczystości zaproszeni są wszyscy mieszkańcy Tarnowa oraz okolic.

Papież Franciszek postanowił, aby Jubileusz był przeżywany nie tylko w samym Rzymie, ale także w całym Kościele powszechnym. Dlatego w niedzielę 13 grudnia we wszystkich diecezjach, w kościołach katedralnych oraz wyznaczonych przez biskupów kościołach jubileuszowych zostaną otwarte „Bramy Miłosierdzia”.

W diecezji tarnowskiej kościołami jubileuszowymi, w których zostaną otwarte „Bramy Miłosierdzia” będą wszystkie Bazyliki Mniejsze: w Tarnowie, Bochni, Grybowie, Limanowej, Mielcu, Nowym Sączu, Szczepanowie i Tuchowie, a także kościoły parafialne: w Dębicy pw. Miłosierdzia Bożego, w Ciężkowicach, w Dąbrowie Tarnowskiej oraz w Krynicy-Zdroju pw. Wniebowzięcia Matki Bożej.

„Ufam, że rozmieszczone po całym terenie diecezji kościoły jubileuszowe ułatwią owocne przeżywanie Jubileuszu Miłosierdzia. Jednym z istotnych przeżyć powinna być nasza osobista pielgrzymka do jednego z kościołów jubileuszowych, przejście przez „Bramę Miłosierdzia”, przystąpienie do sakramentu pokuty i pojednania, przyjęcie Komunii świętej oraz refleksja nad tajemnicą Bożego miłosierdzia” – zachęca biskup tarnowski Andrzej Jeż.

W Roku Jubileuszowym będzie można zyskiwać specjalne jubileuszowe odpusty. Możliwość zyskania ich wiąże się z odbyciem pielgrzymki do jednego z kościołów jubileuszowych, przejściem przez „Bramę Miłosierdzia”, udziałem we Mszy świętej, odmówieniem Wyznania wiary oraz refleksją nad tajemnicą Bożego Miłosierdzia, np. podczas słuchania kazania czy też lektury „Dzienniczka” św. Faustyny.

Ponadto odpust jubileuszowy zyskają wszyscy, którzy sami wykonają jeden lub kilka uczynków miłosierdzia co do duszy lub co do ciała.

Osoby chore i w podeszłym wieku, które nie są w stanie udać się do „Bramy Miłosierdzia” mogą zyskać odpust jubileuszowy w jakimkolwiek kościele czy kaplicy, a nawet w domu, jeśli tylko przyjmą Komunię świętą i przez jakikolwiek środek przekazu (telewizja, radio, Internet) będą uczestniczyć w modlitwie wspólnotowej.
Więźniowie osadzeni w zakładach karnych będą mogli zyskać odpust jubileuszowy w kaplicach więziennych.

W Roku Miłosierdzia z wielką troską duszpasterską chcemy podejść do sprawowania sakramentu pokuty i pojednania. Jubileusz Miłosierdzia to też okazja, by ożywić różne formy nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego w parafiach. Jedną z nowych propozycji są Koła Koronkowe. Powstały one w parafiach, szkołach, miejscach pracy i w rodzinach z okazji peregrynacji w naszej diecezji obrazu Jezu Ufam Tobie. Ponadto, w październiku 2016 roku planowana jest narodowa pielgrzymka do Rzymu w ramach dziękczynienia za 1050 – lecie Chrztu oraz w ramach Jubileuszu Miłosierdzia” – mówi ks. Zbigniew Pietruszka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego w Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

KONKURS MULTIMEDIALNY

Jesteśmy apostołami i świadkami miłosierdzia” – takie jest hasło konkursu multimedialnego dla dzieci i młodzieży z diecezji tarnowskiej.

Uczestnicy mogą m.in. zaprezentować działalność Szkolnych Kół Caritas czy też jej parafialnych oddziałów, a także przedstawić akcje charytatywne oraz „apostołów miłosierdzia”, czyli – ludzi, szkoły, parafie i miejscowości.

„Temat konkursu nawiązuje do zakończonej w naszej diecezji peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego a także rozpoczynającego się w całym Kościele, Roku Miłosierdzia” – mówi ks. dr Bogusław Połeć, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

Konkurs jest adresowy do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych diecezji tarnowskiej. Został zorganizowany przez  Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Tarnowie oraz Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Tarnowie.

„W Roku Miłosierdzia zachęcamy, by młodzi odpowiedzieli na apel św. Jana Pawła II skierowany do wiernych: „Potrzeba wyobraźni miłosierdzia”. Dziś tak wiele osób potrzebuje pomocy, ale nie tylko materialnej. Bardzo często ludzie pragną tylko obecności innych, rozmowy, zainteresowania. Może niektórzy uczniowie, którzy przeprowadzą wywiady z ludźmi, którzy pomagają innym, w przyszłości sami włączą się w akcje charytatywne”– dodaje ks. Połeć.

Prace mogą przygotować samodzielnie poszczególni uczniowie, bądź też zespoły uczniowskie – maksymalnie składające się z dwóch osób. Zadaniem uczniów będzie wykonanie prezentacji multimedialnej na poziomie szkoły podstawowej. Uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych przygotowują reportaż filmowy.

Prezentację trwającą do siedmiu minut należy wykonać w formacie .pps/.ppt . Wielkość pliku nie powinna przekraczać 150 MB. Całość należy zapisać na płycie CD/DVD. Natomiast reportaż filmowy – także do siedmiu minut – należy wykonać w formie audiowizualnej.

Etap szkolny konkursu zorganizują katecheci. Rozstrzygnięcie w szkołach odbędzie się 10 marca 2016 roku. Finał konkursu diecezjalnego i rozdanie nagród nastąpi dnia 11 maja (środa) 2016 roku o godz. 10.00 w auli ODN w Tarnowie.

Szczegóły są na stronie internetowej Wydziału Katechetycznego http://www.katecheza.diecezja.tarnow.pl/ w zakładce konkursy.

DSI

 


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

  1. 9 grudnia 2015 o 17:48
    Barbara :
    Rok liturgiczny rozpoczyna się 8 grudnia w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. W tym dniu młodzieżowa schola przed wieczorną mszą perfekcyjnie wykonała na trzy głosy 24-zwrotkowy Akatyst poświęcony Matce Bożej.Niesamowite przeżycie.Serdeczne podziękowania i gratulacje dla Wykonawców.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +6 (w sumie : 8)
  2. 10 grudnia 2015 o 09:36
    parafianka :
    Trzeba przyznać, że młodzieżowa schola w naszej parafii pod wodzą pana organisty rozwija się bardzo, sama przyjemność słuchać, szkoda tylko, że tak rzadko mamy do tego sposobność.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +4 (w sumie : 8)
  3. 10 grudnia 2015 o 13:56
    Rose :
    Ale na pewno młodzieżowa? Ostatnio na 16 "śpiewa" niestrudzenie schola dziecięca. Trzeba docenić zaangażowanie tej dość licznej grupki, ale na litość boską, niech te dzieci ktoś przygotuje choć trochę do występu. Nikt nie panuje nad rytmem, linią melodyczną itd. Jest to nieopanowany wrzask, który sprawdza się przy ognisku, czy na pielgrzymce, ale nie w kościele.Ostatnio przeszli już samych siebie. 16 to była taka spokojna msza, bez polityki itp. a teraz przez "śpiewy" scholi nie da się chodzić nawet na tę.Zlituj się nad naszymi uszami Matko Boża Szkaplerzna! Amen.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: 0 (w sumie : 16)
  4. 10 grudnia 2015 o 17:06
    Barbara :
    Droga Rose. Byłam na tej mszy.To był radosny, spontaniczny śpiew dzieci. Panu Bogu podobało się na pewno.Siedziałam w jednej z pierwszych ławek i widziałam twarze wszystkich dziewczynek. Bardzo się starały, niektóre za bardzo i stąd ta nierówność w wykonywaniu. Ale widzę, że znasz się od strony technicznej na muzyce, więc zaoferuj swoją pomoc. Siostra chętnie Ci to umożliwi i wtedy będziemy podziwiać także Twój talent.Szkoda go zakopywać. Mnie co innego przeszkadza. Za głośno jest ustawiony mikrofon od ołtarza. Może to w trosce o osoby niedosłyszące, ale mnie to bardzo rozprasza i z trudem dociera do mnie sens kazania, bo jest za głośne.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +6 (w sumie : 12)
  5. 10 grudnia 2015 o 23:44
    do Rose :
    Na pewno młodzieżowa - prowadzona przez pana organistę, Ty zapewne masz na myśli scholę dziecięcą tzw. chórek prowadzony przez siostrę zakonną.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: 0 (w sumie : 6)
  6. 14 grudnia 2015 o 13:45
    Barbara :
    W tę niedzielę akustyka w kościele była doskonała. Serdeczne dzięki.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: 0 (w sumie : 2)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)