Dzisiaj:
Niedziela, 29 grudnia 2024 roku
Domawit, Dominik, Gosław, Jonatan, Marcin, Tomasz, Trofim

Rodzi się dziecko i co dalej? (cz.7)

25 listopada 2015 | Brak komentarzy

Po urodzeniu osuszony noworodek układany jest na brzuchu mamy, tak aby zapewnić bezpośredni kontakt skóra do skóry. Ma on ogromne znaczenie dla dalszego prawidłowego rozwoju dziecka i pozwala na jedyne w swoim rodzaju nawiązanie więzi pomiędzy mamą i dzieckiem.

Kontakt ten, jeżeli wszystko jest w porządku, trwa nieprzerwanie minimum dwie godziny. Później noworodek jest zważony i zmierzony oraz dokładnie zbadany przez lekarza.


Zgodnie z ministerialnym rozporządzeniem w sprawie opieki okołoporodowej u dzieci wykonuje się profilaktykę choroby krwotocznej i profilaktykę zakażeń oczu. Przeprowadzane są też badania słuchu oraz zmierzające do wykrycia ewentualnych wad serca, a także w kierunku chorób genetycznych. Uzupełnieniem działań profilaktycznych są badania stawów biodrowych. Pacjentki cieszą się z pierwszych dni macierzyństwa w pokojach mamy i dziecka. Mają zagwarantowaną przyjazną atmosferę, troskliwą opiekę oraz wysoki komfort pobytu w dwuosobowych pomieszczeniach. Pokoje posiadają własne łazienki i bezpłatny dostęp do sieci WiFi. W promocji karmienia pokarmem naturalnym pacjentkom zapewniono wsparcie Doradcy Laktacyjnego. Wydzielony został również specjalny pokój laktacyjny, wyposażony w nowoczesny laktator. Na oddziale można też poznać technikę masażu niemowląt Shantala, skonsultować się z rehabilitantką okołoporodową i nauczyć się chustonoszenia. Wszystko to dostępne jest dla pacjentek bezpłatnie, w ramach kontraktu z NFZ. Na życzenie rodziców dzieci mogą być ubierane w swoje prywatne ubranka.
Pielęgnacja noworodka. Skóra noworodka jest cienka i delikatna, stanowi jeden z najważniejszych zmysłów noworodka. Ze względu na neutralne ph skóra dziecka jest szczególnie narażona na podrażnienie, wysuszenie i zakażenie. Bardzo ważna jest zatem delikatna i właściwa pielęgnacja. Każda chwila poświęcona dziecku jest fantastycznym nawiązaniem z nim kontaktu.

Przewijając noworodka pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach :
• dokładnie umyj ręce
• zmianę pieluch dostosuj do rytmu snu i czuwania dziecka
• dziecko przewijaj przed karmieniem, zwłaszcza jeżeli ma skłonność do ulewania
• przed założeniem czystej pieluchy podmyj noworodka ogrzanymi w dłoni chusteczkami pielęgnacyjnymi
• dokładnie osusz skórę pośladków i posmaruj kremem ochronnym ( jeżeli wilgotną skórę posmarujesz kremem i założysz pieluszkę dojdzie do podrażnienia skóry)
• podkładając czystą pieluchę unieść lekko pośladki dziecka podkładając dłoń pod pośladki, nigdy nie ciągnij za stopy ani za jedną nóżkę

Pielęgnacja kikuta pępowiny :
• kikut pępowiny utrzymuj w czystości, aby nie doszło do infekcji
• zalecana jest tak zwana ,, sucha pielęgnacja pępka” , nie mocz kikuta w kąpieli, pampers wywijaj tak, aby zapewnić dostęp powietrza
• w razie wystąpienia niepokojących objawów: nieprzyjemny zapach, ropna lub krwawa wydzielina w okolicy pępka, duże zaczerwienienie, obrzęk, zgłoś się niezwłocznie z dzieckiem do lekarza.

Lucyna Sajdak
pielęgniarka oddziałowa Oddziału Neonatologii CZT

Sajdak

 

 


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)