ROCZNICA STANU WOJENNEGO
13 grudnia 1981 r. Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego na czele z gen. Wojciechem Jaruzelskim, wprowadziła w Polsce stan wojenny. Już od godziny 6 rano pierwsze programy radia i telewizji nadawały wystąpienie generała Wojciecha Jaruzelskiego.
Stan wojenny pochłonął około 100 ofiar, internowano około 10 tys. osób, wielu zmuszono do emigracji. W pierwszym okresie wyłączono linie telefoniczne. Przerwana łączność została po pewnym czasie przywrócona, ale treść rozmów była już jawnie kontrolowana.
W całym kraju wprowadzono godzinę milicyjną, na ulicach widoczne były czołgi i transportery opancerzone, telewizyjnych spikerów ubrano w mundury. 9 osób zginęło podczas pacyfikacji przez ZOMO kopalni „Wujek” w Katowicach. Likwidowano także inne ogniska strajkowe. Dopiero po upływie sześciu miesięcy otwarto przejścia graniczne i zniesiono godzinę milicyjną. W grudniu 1982 r. Rada Państwa zawiesiła stan wojenny. Stan wojenny został ostatecznie zniesiony decyzją Semu 22 lipca 1983 r.
Instytut Pamięci Narodowej proponuje włączenie się do akcji „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”. Zachęca by o godzinie 19.30 zapalić symboliczną świecę i postawić ją w oknie swojego domu.
źródło: IPN