ROCZNICA LIKWIDACJI DĄBROWSKIEGO GETTA
Dąbrowa pamięta o swoich tradycjach polsko – żydowskiego miasteczka galicyjskiego i pielęgnuje pamięć historyczną. Dyrekcja, nauczyciele, uczniowie ZSP 2 oraz Dąbrowski Dom Kultury i powiat uczcili 82. rocznicę likwidacji dąbrowskiego getta.
To od lat już tradycja Zespołu Szkół nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej oraz Dąbrowskiego Domu Kultury i ich przedstawicieli, którzy od dawna pełnią rolę kustoszów pamięci nie tylko o tragicznych wydarzeniach z historii małej ojczyzny – jednego z „galicjaner sztetli” – ale także wcześniejszej koegzystencji obu narodów.
Na cmentarzu żydowskim w Dąbrowie Tarnowskiej uczczono 82 rocznicę likwidacji getta. Uczestnicy wydarzenia złożyli znicze i pamiątkowe kamienie pod pomnikiem upamiętniającym Żydów pomordowanych podczas Holocaustu. W apelu przywołano nazwiska zamordowanych Żydów (niestety znamy tylko część z nich) i wspomniano o co najmniej 60 Polakach z Powiśla, którzy stracili życie za pomoc żydowskim sąsiadom.
Przypomniano także o rodakach z Ziemi Dąbrowskiej uhonorowanych przez Instytut Yad Vashem medalem „Sprawiedliwy wśród narodów świata”, a wśród nich wymieniono: Zofię i Stanisława Pagos, Józefa i Genowefę Kiwior, Lucynę i Wojciecha Kowalskich, Annę i Stanisława Jaje, Ignacego i Józefa Kostkę, Wiktora Wójcika oraz Emilię Kułagę.
18 września 1942 r. Niemcy przeprowadzili ostatni transport kilkuset dąbrowskich Żydów do obozu zagłady w Bełżcu. Galicjaner sztetl fizycznie przestał istnieć, ale dzięki zaangażowanym animatorom przetrwała pamięć o nim, o czym świadczą obchody rocznic takich, jak ta.
Uroczystość poprowadził Jerzy Stelmach i dyrektor DDK, Paweł Chojnowski. Wzięła w nim czynny udział młodzież licealna, a na miejsce przybyli też tradycyjnie dyrektor Zespołu Szkół im. K. K. Baczyńskiego w Dąbrowie Tarnowskiej Robert Pantera, młodzież należąca do PTG „Sokół – Świat Pracy” wraz z prezesem organizacji, Rafałem Szydłowskim, dyrektor MBP, Anna Jastrzębiec-Witowska oraz uczniowie dąbrowskiego I LO z nauczycielem Januszem Lechem.
us